دانش آی آر
کنيا يک شبکه جرايم اينترنتي چيني را متلاشي کرده است
تعداد بازدید : 1084

پلیس کنیا می‌گوید یک مرکز جرایم سایبری را که 77 تبعه چینی در آن فعالیت می‌کردند در نایروبی پایتخت این کشور متلاشی کرده است.

پلیس گمان می‌کند بازداشت‌شدگان در جرایمی مثل هک کردن و پول‌شویی دست داشته‌اند.

به دنبال این بازداشت‌ها، وزارت خارجه سفیر چین در کنیا را برای توضیح درباره این موضوع احضار کرده است.

یک مقام دولتی چین که خواسته ناشناس بماند به بی‌بی‌سی گفته است پاسپورت‌های این افراد برای اطمینان از ملیت‌شان بررسی شده است. به گفته او سفارت چین در نایروبی برای انجام این تحقیقات با کنیا همکاری می‌کند.

"آسایشگاه نظامی"

یک آتش‌سوزی پلیس کنیا را به این خانه در محله راندا در حاشیه پایتخت کشاند که در جریان آن یک نفر کشته شده است.

نگوا ماهورو، رئیس بخش تحقیقات جنایی می‌گوید یافته‌های اولیه پلیس نشان می‌دهد علت آتش‌سوزی یکی از "سرورهایی" بوده که از آن برای این عملیات غیرقانونی استفاده می‌شد.

در این عملیات پلیس تعداد زیادی هدست (تلفن غیردستی) و کامپیوتر‌هایی که به اینترنت پرسرعت وصل بودند و تعداد زیادی مانیتور کشف شده است.

آقای ماهورو به خبرگزاری فرانسه گفته است که از مظنونان در مورد ماموریتشان در کنیا و این که با این ابزارهای الکترونیک قصد چه کاری را داشته‌اند، بازجویی شده است.

منبعی که نامش ذکر نشده گفته که 77 مظنون این پرونده تا این لحظه به خاطر "حضور غیرقانونی در کشور و به کارگیری ابزارهای الکترونیکی بدون مجوزهای لازم"، بازداشت شده‌اند.

روزنامه استاندارد گزارش داده است که مظنونان به سبک آسایشگا‌ه‌های نظامی زندگی می‌کرده‌اند و مقام‌های چینی از این افشاگری‌ها شوکه‌ شده‌اند.

بنابه نوشته روزنامه خصوصی دیلی نیشن این گروه آماده حمله به سیستم ارتباطاتی کنیا بوده‌اند" و ابزار و امکاناتی که داشته‌اند توانایی نفوذ به حساب‌های بانکی، سیستم جابه‌جایی پول کنیا موسوم به ام‌پسا و خودپردازها را داشته است.

فرد ماتیانگی وزیر ارتباطات کنیا گفته است امینه محمد، وزیر امور خارجه این کشور با احضار سفیر چین تصریح کرده است که دولت چین باید درباره این موضوع با مقام‌های کنیایی همکاری کامل داشته باشد."

به گفته او "چین قول داده است بازرسانش را به کنیا بفرستد تا با همکاری با پلیس کنیا روی این موضوع کار کنند."

پاول نابیسوا خبرنگار بی‌بی‌سی می‌گوید یورش به این خانه زمانی اتفاق افتاده که شرکت‌های چینی بسیاری سرمایه‌گذاری‌های سنگینی در این کشور به خصوص در صنعت ساختمان کرده‌اند.

او می‌گوید دولت کنیا قراردادهای دوجانبه بسیاری با چین بسته است و شهروندان چینی در برنامه‌های دولتی از جمله در موسسات آموزش عالی نقش زیادی دارند.

 

تاریخ درج : 1393/09/14
منبع خبر : http://www.bbc.co.uk/persian/world/2014/12/141204_u14_kenya_china_cyber_crime
نام : شهر :