دانش آی آر
سگ‌ها واقعا به حرف انسان گوش مي‌دهند
تعداد بازدید : 837
سگ‌ها واقعا به حرف انسان گوش می‌دهند

به گزارش خبرگزاری آنا به نقل از sciencenews، محققان دانشگاهی در انگلیس دریافته‌اند که سگ‌ها همانند انسان‌ها درباره حرف‌ها فکر می‌کنند و سعی می‌کنند آنچه  را شنیده‌اند،درک کنند و مطابق با آن واکنش نشان دهند.

به گفته این محققان، سگ‌ها نه تنها به این موضوع توجه می‌کنند که ما که هستیم و با چه لحنی صحبت می‌کنیم، بلکه سعی می‌کنند بفهمد که ما چه می‌گوییم.
محققان برای این کار، یک صدای ضبط‌شده را در هر دو طرف سر یک سگ پخش کردند. به طوری‌که سگ می‌توانست از طریق هر دو گوشش صدا را بشنود.

هرچند که محققان هنوز درنیافته‌اند که سگ‌ها تا چه حد و به چه روشی حرف را متوجه می‌شوند، اما یافته‌های آنها نشان می‌دهد که سگ‌ها به هر دو اطلاعات کلامی و اطلاعاتی که به فرد آشنا و ناآشنا مربوط می‌شود، واکنش نشان می‌دهند و هر کدام از این فرآیندها را در بخش‌های مختلف مغزشان انجام می‌دهند.

این تحقیقات همچنین حاکی است که سگ‌ها همانند انسان سرنخ‌هایی را در زبان بدن خود ابراز می‌کنند که نشان می‌دهد زمانی که صدایی را می‌شنوند، مغزشان چه عملکردی دارد.

از آنجاکه یکی از نیمکره‌های مغز مسئولیت پردازش اطلاعات خاصی را به عهده دارد، حتی اگر صدا از طرف دیگر به گوش برسد، باز هم همان نیمکره‌ای که مسئول پردازش اطلاعات است، آن صدا را دریافت می‌کند. به طور مثال، اگر یک سگ زمان گوش دادن به صدایی، سرش را به سمت چپ برگرداند، به این معناست که نیمکره راست آن این اطلاعات را پردازش می‌کند.

این تحقیقات نشان می‌دهد زمانی که سگ‌ها دستورهایی را از صداهای آشنا دریافت می‌کند، سرش را به سمت راست برمی‌گرداند و با نیمکره چپش اطلاعات کلامی را پردازش می‌کند. اما زمانی که صدا برایش ناآشناست یا تن بالایی دارد، سگ اطلاعات را با نیمکره راستش دریافت می‌کند.

در نتیجه به طور کلی سگ‌ها صدای انسان‌ها را می‌شنوند و سعی می‌کنند آنها را آنالیز کرده و واکنش نشان دهند.
تاریخ درج : 1393/09/14
منبع خبر : http://www.peykeiran.com/content.aspx?id=84115
نام : شهر :