دانش آی آر
يک فرش ايراني به مبلغي بيش از 33 ميليون دلار فروش رفت
تعداد بازدید : 656
یک فرش ایرانی در به مبلغی بیش از 33 میلیون دلار در ساتبی چکش حراج خورد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، یک فرش ایرانی روز گذشته (چهارشنبه) در شعبه نیویورک موسسه حراجی ساتبی به مبلغی بیش از 33 میلیون دلار چکش حراج خورد.

به گزارش آرت دیلی، این فرش گرانبها و کم‌نظیر ایرانی که بخشی از مجموعه تاریخی «ویلیام کلارک» به شمار می‌رفت و پیش‌بینی می‌شد حداکثر هفت میلیون دلار برای آن پرداخت شود، با ثبت رکوردی تاریخی برای یک فرش ایرانی به مبلغ 33 میلیون و 700 هزار دلار توسط یک خریدار تلفنی ناشناس خریداری شد.

این فرش در اواسط قرن هفدهم میلادی و در دوره حکومت پادشاهان صفوی بر ایران در کرمان بافته شده و حدود شش متر مریع مساحت دارد.

رکورد پیشین برای یک فرش ایرانی به سال 2010 میلادی باز می‌گردد.در آن زمان یک فرش ایرانی به بهای 9 میلیون و 600 هزار دلار در شعبه لندن حراجی کریستی به فروش رفت که این فرش نیز همانند فرشی که روز گذشته حراج شد، در کرمان بافته شده بود.

یکی از کارشناسان موسسه حراجی ساتبی این فرش را یکی از نفیس‌ترین فرش‌هایی می‌داند که طی چند دهه گذشته در این موسسه حراجی به حراج گذاشته شده است.

ویلیام کلارک، میلیاردر آمریکایی مالک فرش صفوی که بعدها سناتور شد، در سال‌های نخستین قرن بیستم در جریان سفر خود به اروپا این فرش را که از جنس پنبه و ابریشم است، در پاریس خریداری کرد.

تاریخ درج : 1392/03/17
منبع خبر : peykeiran.com
نام : شهر :