دانش آی آر
«شاخ کرگدن»‌ گران تر از طلا و کوکائين
تعداد بازدید : 1028

«شاخ کرگدن»‌ گران تر از طلا و کوکائین

به مناسبت22 سپتامبر روز جهانی کرگدن، «نهاد محیط زیست دیوید شلدریک»، مستقر در کنیا، شنبه، با انتشار اعلامیه ای به وضعیت نگران کننده این حیوانات پرداخته و هشدار داده که ادامه روند کنونی شکار کرگدن آینده غم انگیزی را برای یکی دیگر از ساکنان این کره خاکی رقم خواهد زد.


بنیاد دیوید شلدریک می نویسد که تنها در سال 2011تعداد 488 زنجیر کرگدن در آفریقای جنوبی به دست سوداگران کشته شده اند، رقمی که در سال 2007 تنها 13 زنجیر بود!
(واحد شمارش کرگدن «زنجیر» است.)آمار جدید از نرخ شکار کرگدن نشان می دهد که 381 زنجیر کرگدن تا کنون در سال 2012میلادی کشته شده اند. پیش بینی می شود که ادامه این روند در سال جاری فقط در آفریقای جنوبی تعداد 500 زنجیر کرگدن را قربانی سودجویی شکارچیان غیرقانونی و سودجویان خواهد کرد.

در کشور کنیا نیز در سال 2011 تعداد 27زنجیر کرگدن توسط سوداگران سلاخی شدند.
در حال حاضر حدود 4800زنجیر کرگدن سیاه و 22000 کرگدن سفید در قاره آفریقا زندگی می کنند و در صورت ادامه کشتار این حیوان نسل هر دو گونه کرگدن تا سال 2025 میلادی به طور کامل منقرض خواهد شد.

شایان ذکر است که شکار کرگدن با هدف تجارت شاخ این حیوان صورت می گیرد و بازار اصلی آن نیز بخش هایی از آسیاست، جایی که طبق برخی افسانه ها، شاخ کرگدن نوعی دارویی تقویت قوای جنسی و همچنین درمانی برای سرطان شناخته می شود.

اما وجود تقاضا در بازار آسیا، در آفریقا به شکل شکار گله ای این حیوان تک شاخ بروز یافته و برای سوداگران درآمد سرشاری به دنبال داشته است. هر کیلو شاخ کرگدن بین 50000 تا 60000 دلار آمریکا به فروش می رسد، یعنی قیمتی گرانتر از طلا و کوکائین، منفعتی خونین که موجب شده گروه های تبه کاران و قاچاقچیان کمر به ریشه کن کردن نسل کرگدن های بی گناه ببندند.

با در نظر گرفتن وزن تقریبی هفت کیلوگرمی هر شاخ کرگدن، هر عدد شاخ کرگدن رقمی حدود نیم میلیون دلار به کیسه سوداگران سرازیر می کند.  

 


بیانیه «نهاد محیط زیست دیوید شلدریک» به مناسبت روز کرگدن تأکید می کند که کشتار کرگدن ها «یک عارضه» است که مؤثرترین راه درمان آن از بین بردن تقاضای بازار برای این کالا و در نتیجه بی حاصل کردن شکار غیرقانونی کرگدن هاست.

نهاد دیوید شلدریک که فعالیت های خود را در کشور کنیا متمرکز ساخته، در تلاش است تا ضمن اتخاذ روش های پیشگیرانه در محل شکار کرگدن ها، از طریق حمایت از سازمان های فعال و در ارتباط با بازارهای مقصد محموله های شاخ کرگدن، و آموزش مردم درباره بی تأثیر بودن شاخ کرگدن در درمان بیماری ها، تقاضا برای این کالای غیرقانونی را کاهش دهد.

ماده اصلی تشکیل دهنده شاخ کرگدن، «کراتین» است، یعنی همان ماده ای که در ناخن انسان ها نیز به وفور یافت می شود.

تاریخ درج : 1391/07/21
منبع خبر :
نام : شهر :