دانش آی آر
توليد چمن جديد بي‌نياز از آب و كود
تعداد بازدید : 451

 یك مبتكر آمریكایی در یك رویكرد جدید و جالب برای مناطق دارای دوره‌های خشكسالی، هزینه آب بالا و شرایط زمین نامساعد، موفق به تولید نوعی چمن شده كه در زمان خشكسالی نیز سبز رنگ بوده و نیاز چندانی به آفت‌كشهای شیمیایی و كود یا چمن‌زنی برای رشد بیشتر ندارد.

به گزارش سرویس علمی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، جكسون مدنیك از ایالت ماساچوست پس از چندین سال آزمایش و تجربه بر روی هزاران دانه، توانسته دانه «pearl’s premium» را كشت كند كه تركیبی از فستوك قرمز، فستوك بلند و دیگر انواع علف است.
 
این تركیب هنگامی كه به نسبت ویژه با تنظیماتی برای خورشید، سایه و سایه خورشیدی مخلوط می‌شود یك پوشش سبز پر رنگ تیغه‌ای نازك برای زمین ایجاد می‌كند.
 
به گفته مدنیك، تمام این ویژگی‌های جالب در ریشه علف قرار دارد. این گونه ابتكاری از ریشه 30 تا 35 سانتیمتری برخوردار بوده و آب مورد نیاز خود را از منابع زیر زمینی تامین می‌كند. در این حالت این گونه به یك چهارم آبیاری به نسبت چمنهای متداول نیاز خواهد داشت.

مدونیك به دلیل تمایل برای برخورداری از چمن پایدار زیستی به آزمایش بر روی علفهای مختلف پرداخت. وی با گذراندن یك دوره مدیریت آبیاری دریافت كه دشمن شماره یك بركه‌ها، كود است.

وی به دنبال یك جایگزین سلامت برای چمن حفظ شده با مواد شیمیایی بود كه به گزارش مجله بهداشت، یكی از سمی‌ترین مناطق محسوب می‌شود.

این مبتكر مشتاق چندین سال را به تركیب دانه‌های مختلف پرداخته و در آخر انتخاب خود را به هفت نمونه منحصر كرد كه یك چمن با رنگ سبز پر رنگ، نرم و مقاوم در برابر بیماری و خشكسالی تولید می‌كردند. مدونیك نام این محصول را به نام دختر خود «pearl» گذاشت و هشت سال تا فروش اولین بسته دانه خود وقت صرف كرد.

به گفته وی، این دانه‌ها یك كار مهندسی ژنتیكی نبوده بلكه بیشتر یك سیستم همزیستی گیاهی است كه در آن گونه‌های مختلف از یكدیگر پشتیبانی می‌كنند.

از دیگر عوامل مهم در تولید این چمنها، شیوه نصب آن بوده كه به كود آلی و آبیاری اولیه كافی برای جوانه زنی نیاز دارد.

تاریخ درج : 1391/06/22
منبع خبر : peykeiran.com
نام : شهر :