اخبار
منبع : peykeiran.comدانشمندان یک اسپری ساخته اند که می‌تواند روند از بین رفتن و سیاه شدن سریع موز را متوقف کند.
به گزارش خبرگزاری مهر، شاید همه این مسئله را تجربه کرده اند که درست ظرف دو تا سه روز پس از خرید موز، این میوه شروع به سیاه شدن می کند و ظاهری چون یک میوه غیرقابل مصرف را به خود می گیرد.

دانشمنمدان یک پوشش شیمیایی ابداع کرده اند که می تواند موز را تا دو هفته تازه نگاه دارد، این سیستم به وسیله کشتن باکتریهایی کار می کند که موجب بیش از حد رسیده شدن موز می شوند.

دانشمندان اعتقاد دارند که این پوشش که در قالب یک اسپری ارائه شده می تواند 1.6 میلیون موزی را نجات دهد که روزانه در بریتانیا دور ریخته می شوند.

دکتر زیهونگ لی که این اسپری را از chitosan، ماده گرفته شده از پوست میگو و خرچنگ، ساخته اظهار داشت: ما به این نتیجه رسیدیم که استفاده از این اسپری روی موزهای سبز موجب می شود که این موزها تا 12 روز تازه باقی بمانند. وقتی موزها رسیده می شوند به سرعت زرد، نرم شده و پس از آن فاسد می شوند.
 
وی افزود: ما روشی را ارائه کرده ایم که با استفاده از آن می توان موزهای سبز را مدت زمان طولانی تری نگاه داشت و از فساد  سریع آنها جلوگیری کرد.

این اسپری که در دانشگاه علم و فناوری نیانجین در چین ساخته شده شفاف، بدون مزه و کاملا بی خطر است. کارکرد این اسپری به گونه ای است که باکتری ها را از بین برده و سرعت تنفس میوه را کاهش می دهد.

موزه ها با گرفتن اکسیژن و تبدیل آن به دی اکسید کربن از طریق پوست خود، نفس می کشند، هرچقدر موزها سریع تر تنفس کنند روند رسیده شدن آنها تسریع می شود.

موزها معمولا وقتی که سبز هستند جا به جا می شوند. گاز اتیلین عاملی است که فرآیند فاسد شدن موز را کلید می زند. موزها وقتی رسیده می شوند این گاز را تولید می کنند، به همین دلیل است که وقتی موزها داخل کیسه نگهداری می شوند به علت انباشته شدن گاز روند فاسد شدن آن زودتر طی می شود.


طراحی وب سایتفروشگاه اینترنتیطراحی فروشگاه اینترنتیسیستم مدیریت تعمیر و نگهداریسامانه تعمیر و نگهداری PM سامانه جمع آوری شناسنامه کامپیوتر سیستم جمع آوری شناسنامه کامپیوتر سیستم مدیریت کلان IT طراحی وب سایت آزانس املاک وب سایت مشاورین املاک طراحی پورتال سازمانی سامانه تجمیع پاساژ آنلاین پاساژ مجازی

جدیدترین اخبار

نام : *

پیغام : *