دانش آی آر
براي کمتر خيس شدن در باران بايد دويد؟
تعداد بازدید : 1510

 

 

 

برای کمتر خیس شدن در باران باید دوید؟

یک فیزیکدان ایده تازه ای را در پاسخ به یک سئوال که چطور می شود زیر باران کمتر خیس شد، مطرح کرده است.

اگر بدوید، با این که مدت زمان کمتری زیر باران خواهید ماند، قطرات باران بیشتری بر شما خواهد بارید پس سرعت حرکت مطلوب و مناسب کدام است؟

فرانکو بوکی، در گزارشی در ژورنال فیزیک اروپا مدعی شده است که جهت وزش باد و قد و قامت و شکل اندام افراد در پاسخ این سئوال، تعیین کننده است. در بیشتر موارد پاسخ این است : تا جایی که می توانید به سرعت بدوید اما این پاسخ در مورد افراد لاغر و یا زمانی که باد موافق می وزد تغییر می کند.

پروفسور بوکی به هیچ عنوان اولین کسی نیست که تلاش می کند این مشکل را به لحاظ محاسبات ریاضی حل کند.

در دهه 70مقالات تحقیقاتی بسیاری در این باره در مجلات تخصصی ریاضی منتشر شد. در هر کدام از این مقالات موضوعات تازه ای عنوان می شد. در سال 1987یک محقق ایتالیایی در یک مجله علمی مدعی شد که تغییر استراتژی و اینکه مثلا با چه سرعتی و چگونه بدویم، تغییر مهمی در نتیجه ایجاد نمی کند.

در سال 2011 یک مهندس نساجی در همان مجله نوشت که سرعت مطلوب وجود دارد و میزان خیس شدن افراد زیر باران به جهت وزش باد مربوط است.

پروفسور بوکی گفت "در تحقیقاتی که قبلا در این باره انجام شده بود غالبا یک پاسخ مشخص و ساده وجود داشت اما به نظر من موضوع بسیار پیچیده تر از است."

به گفته آقای بوکی آنچه موضوع را پیچیده تر می کند شکل اندام افراد است. در مطالعات قبلی برای سهولت کار، افراد زیر باران به شکل یک کاغذ نازک و یا جعبه های چارگوش در نظر گرفته می شدند.

پروفسور بوکی دریافته است که پاسخ دادن به این سئوال که "چه کنیم تا زیر باران کمتر خیس شویم"، همانقدر که به جهت وزش باد و اندازه قطرات باران مربوط است، به قد و قواره و شکل اندام آدمها هم ارتباط دارد.

در این مطالعه در موارد بسیاری داده ها به گونه ای تعمیم داده شده اند که دیگر نیازی به محاسبه میزان کسینوس زاویه بین مسیر شما و جهت باد نباشد.

آقای بوکی گفت: "بهتر است بگوییم بهترین کار در غالب موارد، اما نه همیشه، این است که بدویم، آن هم به سریع ترین شکل ممکن."

به گفته وی اگر فردی لاغر باشد می توان سرعت متناسب و موثری را برای او محاسبه کرد تا با دویدن با آن سرعت کمتر خیس شود در غیر این صورت تند دودیدن بهترین کار است.

 

اگر باد پشت سر شما بوزد سرعت مطلوب برای دویدن یا راه رفتن دقیقا همان سرعت باد خواهد بود.

به گفته پروفسور بوکی هر چقدر عوامل مختلف بیشتری در جریان مطالعه درباره این موضوع مورد توجه محققان قرار بگیرند، موضوع پیچیده تر می شود.

تاریخ درج : 1391/05/02
منبع خبر :
نام : شهر :