دانش آی آر
نهنگ‌ها مي‌توانند شنوايي خود را دقيقا تنظيم کنند
تعداد بازدید : 886

http://animal.discovery.com/mammals/whale/pictures/whale-picture.jpg

نهنگ‌ها می‌توانند شنوایی خود را دقیقا تنظیم کنند

برای بسیاری از نهنگ‌ها و دلفین‌ها ،جهان با انواع صداها شکل گرفته است، این جانوران با گوش کردن به انعکاس صوت (اکو) شکار کرده و راهشان را پیدا می‌کنند.

راهیابی از این طریق نیازمند گوش‌های بسیار حساس است. دانشمندان کشف کرده‌اند که برای برخی از نهنگ‌ها این حس (شنوایی) به نحو بسیار دقیقی قابل تنظیم است.

محققان در هاوایی شنوایی یک نوع نهنگ ماده از نژادی شبیه نهنگ قاتل را اندازه‌گیری کرده و به این نتیجه دست یافتند که حس شنوایی در این حیوان به بهترین نحوی تکامل یافته است.

این نوع نهنگ زمانی که صدای بسیار بلندی را حس کند، میزان شنوایی‌اش را "پائین می‌آورد."

محققان یافته‌های خود را در نشست آکوستیک سال 2012 در هنگ کنگ ارائه کردند.

دکتر پول ناشتیگال از دانشگاه هاوایی، سرپرست محققانی است که بر روی این نوع نهنگ ماده به نام کینا تحقیق کرده است.

او به همراه همکارش پروفسور الکساندر سوپین از آکادمی علم روسیه، برای نخستین بار پنج سال پیش متوجه توانایی این نهنگ در کنترل آستانه شنوایی ‌شدند.

دانشمندان نهنگ را در زمان شکار مورد بررسی قرار دادند.

این نهنگ، از نژادی شبیه نهنگ قاتل، نوعی نهنگ دندار است که شامل دلفین، نهنگ اسپرم و نهنگ قاتل است.

این پستانداران برای شکار از انعکاس صدا‌هایی که می‌سازند، استفاده می‌کنند.

برای بررسی شنوایی این نهنگ، تیم تحقیق نیاز داشت که وسیله‌ای را وارد سر این جانور کند تا آنچه در سر او می‌گذرد را ثبت کند.

دکتر ناشتیگال توضیح می‌دهد که "تمام سر او گوش است. "راههای بسیاری برای عبور صدا به گوش واقعی او وجود دارد."

او و پروفسور ساپین "حس‌گر‌"هایی را به بدن این نهنگ متصل کردند که میزان فعالیت مغز آن را در پاسخ به صداها اندازه گیری می‌کرد.

دکتر ناشتیگال گفته: "صداهای بلند امواج بلند و صداهای آرام امواج کوتاهی را در مغز او می‌ساخت، در عین حال اگر او صدایی را نمی‌شنید نیز هیچ عکس العملی نشان نمی داد."

محققان صدایی خنثی را برای او ایجاد می‌کردند و در ادامه این روند پنج ثانیه بعد پالس‌هایی به قدرت 170 دسیبل ارسال می‌کردند.

این صدا تقریبا معادل شلیک یک کلت از فاصله یک متری است.

پس از مدتی نهنگ یاد گرفت که این صدای خنثی یک سیگنال هشدار است و از آن زمان او به محض شنیدن این صدای خنثی حس شنوایی‌اش را کم می‌کرد. به این ترتیب حس‌گرها در زمان انتشار صدای بلند سیگنال‌های کوچکتری دریافت می‌کردند.

دکتر ناشتیگال توضیح می‌دهد که این عکس العمل پستانداران دریایی برای تنظیم شنوایی به نوعی مراقبت از آنها در مقابل صداها و امواجی است که خودشان تولید می‌کنند.

وی گفت "صداهایی که آنها تولید می‌کنند بسیار بلند است. آنها می‌توانند تا 230 دسیبل پالس بفرستند و بلافاصله به اکو بسیار آرام آن گوش دهند."

تیم تحقیق امیدوار است که یافته آنها بتواند پستانداران دریایی را محافظت کند.

شواهدی وجود دارد که دلفین‌ها و نهنگ‌ها از صداهایی که انسان‌ها در زیر دریا تولید می‌کنند آسیب می‌بینند، از جمله صداهای بلندی مانند صدای وسایل زمان اکتشاف میادین گازی و نفتی.

تاریخ درج : 1391/02/30
منبع خبر :
نام : شهر :