دانش آی آر
انواع حمام و ويژگي هاي آنها
تعداد بازدید : 910

در بسیاری از كتاب‌های تاریخ و باستانشناسی، به شیوه های خاص استحمام بر می خوردیم. از جمله حمامهای فامیلی وجمعی كه در بسیاری كشورها متداول بوده و هم اكنون نیز در پاره‌ای نقاط معمول است. برای مثال در ژاپن حمام فامیلی مرسوم است. به این معنی كه همه افراد خانواده با هم حمام می‌كنند.

در گذشته، اشراف آشور با انواع گیاهان و روغن‌های گیاهی حمام می كرده‌اند. در این قوم، پاكیزگی نشانه تشخص و بزرگی بوده است و سران قوم بیش از دیگران حمام می‌كرده‌اند. اشراف آشور حمامهایشان را از مرمر می‌ساختند. حمام معروف «كاراكالا» كه در زیبایی و شكوه مشهور است، به این زمان تعلق دارد و نمایشگر این واقعیت است كه سران قوم آشور تا چه اندازه به پاكیزگی و حمام كردن توجه داشته اند.

رومی‌های باستان، به ویژه ثروتمندانشان نیز از گیاهان و روغن‌ها و املاح گوناگون در حمام‌هایشان بهره می گرفته اند. سرخ پوستان در بهره گیری از گیاهان بسیار پیشرفته بوده اند، تا آنجا كه در بسیاری موارد می توان از تجربیاتشان استفاده كرد. اروپایی‌ها و آسیای‌ها، به ویژه مردم خاور دور نیز در موردگیاهان تجربیات گرانبهایی داشته اند.

زنان به نام تاریخ به ارزش گیاهان پی برده بودند و از آنها استفاده می كرده‌اند. برای مثال كاترین كبیر، ملكه روسیه، با چند نوع گیاه آرامبخش اعصاب و نرم كننده پوست، حمام می كرده است.

مادام دو پمپادور هم كه از زنان معروف فرانسه بوده است هر روز با گیاهان خاصی حمام می‌كرده است. او برای جمع آوری گیاهان مورد نظر، گروهی را مامور كرده بود تا در سراسر فرانسه جستجو كنند و گیاهان دلخواهش را بیابند. در آن زمان، حمام روزانه مرسوم نبود و می گویند لوئی پانزدهم هم همیشه نگران بوده است كه مبادا مادام پمپادور در اثر حمام روزانه زیبایش را از دست بدهد و از اینكه می دیده است این خانم زیباییش آب رفتنی نیست خیلی تعجب می كرده است!

تونیك حمام

اگر در منطقه‌ای سردسیر زندگی می‌كنید و یا زمستان بسیار سردی را پشت سر گذاشته‌اید، برای بازیابی شادابی و سلامت پوست، از برگ‌های توت استفاده كنید.

مقداری برگ توت را در آب جوشان بریزید، پس از مدتی برگ‌ها را از ظرف خارج كنید و آب آن را به آب وان بیفزایید.

این حمام دوباره پوست را زنده و شاداب می‌كند و لطافت گذشته را به آن باز می‌گرداند.

حمام با سركه سیب

یكی از حمامهای بسیار خوب و موثر، حمام با سركه سیب است. با افزودن یك فنجان سركه سیب به آب وان، می‌توانید اسید پوست را تامین كنید و لطافت بیشتری به پوست ببخشید.

حمام رفع خستگی

دوش سرد و گرم به تناوب، خستگی را از پوست می‌گیرد.

این كار زمانی نتیجه بهتری خواهد داشت كه زیر دوش‌ آب گرم بایستید و با دوش دستی آب سرد به بدن بپاشید، به طوری كه پوست دو درجه حرارت مختلف را یكجا دریافت و حس كند.

برای رفع خستگی پاها، آنها را به مدت سه دقیقه در آب سرد قرار دهید. این كار افزون بر رفع خستگی پاها، سبب می‌شود كه راحت‌تر و زودتر به خواب بروید.

 

حمام كنید، اما ...

هرگز در آب داغ به مدت طولانی حمام نكنید.

اگر پوست حساسی دارید و یا مویرگ‌های پوستتان به چشم می خورد، هرگز با آب داغ حمام نكنید، حرارت آب باید كمی بیش از حرارت بدنتان باشد تا پوستتان لطمه نخورد.

اگر می خواهید استراحت كنید و آرامش بیابید، به مدت 15 دقیقه در وان آب نیم‌گرم دراز بكشید، چشم‌هایتان را ببندید و دو حلقه خیار روی آنها بگذارید.

اگر از گیاهان برای لطافت و پاكیزگی پوست استفاده می‌كنید، هرگز گیاه موردنظر را در وان نریزید، زیرا پس از حمام گرفتن، ناگزیر خواهید بود مدتی وقت صرف كنید تا مقدار گیاهی را كه به بدنتان چسبیده است، جدا كنید و بشویید. برای استفاده از گیاهان بهتر است گیاه مورد نظر را در كیسه ای نخی بریزید و در آب وان قرار دهید.

به جای خود گیاه می توانید از عصاره یا آب آن استفاده كنید. در این صورت عصاره گیاه یا آب آن را به آب وان بیفزایید.

حمام گیاهی

بسیاری از گیاهان می توانند برای پوست مفید باشند. می توانیم از این نوع گیاهان در حمام استفاده كنیم.

بهترین گیاه از این دسته، گل بابونه است. می توانید گل بابونه را به صورت خشك یا تازه مورد استفاده قرار دهید.

این گیاه پاك كننده پوست است و به آن لطافت می‌بخشد. برای اثربخشی بیشتر، می توانید نصف پیمانه گل بابونه را با كمی اكلیل كوهی مخلوط كنید و در آب وان بریزید.

از گل بابونه برای رنگ كردن موها هم استفاده می‌شود.

حمام باگیاهان خوشبو

در هر دوره‌ای از تاریخ، نوعی حمام متداول بوده است. در قرن 17 حمام عطرآگین باب شد. در این نوع حمام، برای خوشبو كردن بدن، از گل‌ها وگیاهان معطر مانند گل سرخ، بهار نارنج، یاسمن، سنبل و نعنا استفاده می‌شد.

اكنون هم برای خوشبو كردن بدن می‌توانید از این نوع حمام استفاده كنید و با بهره‌جویی ازگلها و گیاهان خوشبو، حمام بگیرید و به بدنتان عطر و بویی دلخواه بدهید.

برای حمام گرفتن با گیاهان خوشبو، باید مقداری از اسانس گل مورد نظرتان را به آب وان بیفزایید و چند دقیقه در آن بمانید.

گیاهان شفابخش

بسیاری از گیاهان افزون بر خواص گفته شده، شفابخش نیز هستند و به عنوان درمان كننده هم می توان از آنان كمك گرفت، زیرا به مقدار فراوان ویتامین دارند و به همین دلیل از ارزش زیادی برخوردارند. از این نوع گیاهان می‌توان در حمام استفاده كرد و به كمك آنها مقداری ویتامین به پوست رساند. برگ‌های زیرفون و نعنا صحرایی از گیاهان مفیدی هستند كه در سالم سازی پوست می‌توانند نقش موثری داشته باشند.

روغن‌های گیاهی

بسیاری از خانم‌ها برای تقویت پوست از كرم تقویت كننده استفاده می‌كنند و با خواص معجزه آسای مواد گیاهی آشنایی ندارند.

در حالی كه بعضی از روغن‌های گیاهی موثرترین و بهترین تقویت كننده‌های پوست هستند و سلامت و شادابی آن را صدچندان می‌كنند.

روغن بادام، روغن آفتابگردان و روغن دانه كتان از دیگر روغن‌های گیاهی ارزش بیشتری دارند و می‌توانند مواد مورد نیاز پوست را در اختیارش بگذارند.

برای بهره‌جویی از این روغن‌های گیاهی، مقدار كمی از هر یك از آنها را در آب بریزید و در آن حمام كنید.

حمام شیر ژرژ ساند

ژرژ ساند نویسنده معروف فرانسوی از زیبایی چشمگیری بهره نداشته اما پوستش بسیار لطیف و سالم بوده است. به اعتقاد خود او، نوع حمام و موادی كه به كار می‌گرفته تنها عامل سلامت و شادابی و جوانی پوستش بوده است.

شما هم اگر می‌خواهید پوست لطیف و سالمی داشته باشید، از ژرژ ساند پیروی كنید و با مواد انتخابی او به پوستتان شادابی و جوانی ببخشید.

برای آماده كردن این حمام به مواد زیر نیاز دارید:

100 گرم بیكربنات سدیم، 225گرم نمك آشپزخانه، یك لیتر آب، 85 گرم عسل و سه لیتر شیر.

ابتدا بیكربنات سدیم را با نمك آشپزخانه مخلوط كنید و در یك لیتر آب حل كنید، سپس عسل را در سه لیتر شیر بریزید و حل كنید. مواد به دست آمده را در وان بریزید و خوب هم بزنید. بعد به مدت 10 تا 15 دقیقه در وان استراحت كنید.

حمام گرانبها

بسیاری از خانم‌های زیبای تاریخ در آب توت‌فرنگی حمام می‌كرده‌اند و اعتقاد داشته‌اند كه توت فرنگی در خنك كردن و پاك كردن پوست بسیار موثر است و می تواند مواد با ارزشی در اختیار پوست بگذارد.

مادام تالین، یكی از زیبارویان تاریخی (!) با توت فرنگی و تمشك حمام می‌كرده است. او، پس از این استحمام، با شیر و اسانس گل آبكشی می‌كرده است تا پوستش خوشبو و لطیف شود.

دریا را به خانه خود ببرید؟

سلول‌های پوست، پس از مدتی از بین می‌روند و جایشان را به سلول‌های تازه‌تری می‌دهند.

در این تغییر و تحول، گردش خون نقش مهمی دارد و سرعت بخشیدن به آن سبب می‌شود كه این كار – جابه‌جایی سلول‌ها- بهتر و سریع‌تر انجام گیرد.

ورزش و بهره‌گیری از آب‌هایی كه املاح مفیدی دارند، می‌تواند در افزایش سرعت گردش خون و منظم ساختن آن نقش باارزشی داشته باشد.آب دریا به دلیل داشتن املاح معدنی، بسیار مفید است؛ اما همیشه در دسترس نیست. پس بهترین راه این است كه با افزودن املاح مفید ویژه دریا به آب وان، دریا را به خانه خود ببرید.

برای این كار 225 گرم سولفات منیزیم و 500 گرم كلرید منیزیم را به آب وان بیفزایید.

اگر می خواهید آب وان خوشبو شود، كمی اسانس نعنا یا اكالیپتوس به آن بیفزایید.

تاریخ درج : 1391/02/30
منبع خبر : http://nasimaneh.com
نام : شهر :