اخبار
منبع : peykeiran.com

بی ببی سی : دانشمندان می گویند که قاره خشک آفریقا روی ذخیره عظیمی از آب قرار دارد.

آنها می گویند که مجموع حجم آب سفره های زیر زمینی، 100 برابر آبی است که روی سطح زمین یافته شده است.

این گروه دانشمندان، نقشه‌ای با جزئیات دقیق از مقیاس و ظرفیت این منابع پنهان تهیه کرده اند.

بر اساس آنچه در نشریه "تحقیقات محیطی" منتشر شده، آنها تاکید کرده اند که حفاری در مقیاس وسیع ممکن است بهترین راه برای افزودن منابع آبی نباشد.

گفته می شود که در سراسر آفریقا، 300 میلیون نفر به آب آشامیدنی سالم دسترسی ندارند.

به دلیل افزایش جمعیت و نیازهای کشاورزی، تقاضا برای آب در دهه های آتی بیشتر خواهد شد.

رودخانه ها و دریاچه ها در معرض سیل های موسمی و خشکسالی هایی هستند که ممکن است دسترسی به آب تازه را برای مردم و نیازهای زراعتی محدود کند. در حال حاضر تنها 5 درصد از زمین های قابل کشت، آبیاری می شود.

حالا دانشمندان برای نخستین بار توانسته اند تحلیل و بررسی جامعی در سطح کل قاره آفریقا، از آب هایی که زیر سطح زمین و در سفره های زیرزمینی قرار دارند، انجام دهند. محققان بریتانیایی از "بی جی اس" (مرکز تحقیقات زمین شناسی بریتانیا) و "دانشگاه کالج لندن" با جزئیات، حجم و ظرفیت این منابع زیرزمینی را مشخص کرده‌اند.

هلن بونسور از "بی جی اس"، یکی از نویسندگان این گزارش پژوهشی است. او می گوید که تا امروز آب های زیرزمینی هم غیرقابل رؤیت و هم غیرقابل تصور بود. او امیدوار است که نقشه های تازه، چشم مردم را بر روی ظرفیت موجود باز کند.

به گفته خانم بونسور "بزرگ‌ترین منبع زیرزمینی آبی در شمال آفریقا، لیبی، الجزیره و چاد قرار دارد."

رخدادهای دیرینه

به دلیل تغییرات اقلیمی که سرزمین صحرا را در طی قرن های گذشته به کویر تبدیل کرده، برآورد می شود که بسیاری از سفره های آب زیرزمینی، آخرین بار بیش از 5 هزار سال گذشته از آب پر شده باشند.

دانشمندان، اطلاعات موجود در نقشه های آبی و زمین شناسی را که از سوی دولت های آفریقایی تهیه شده، با نتایج 283 تحقیق درباره سفره های آب زیرزمینی تطبیق دادند.

محققان می‌گویند که نقشه های تازه آنها نشان می دهد که بسیاری از کشورهایی که در حال حاضر به عنوان کشورهایی که آب در آنها کمیاب است، شناخته می شود، منابع فراوان آب زیرزمینی دارند.

با این حال، دانشمندان درباره بهترین شیوه دسترسی به این منابع پنهان آب، محتاطانه برخورد می کنند. به نظر آنها حفاری گسترده و عمیق، راه مناسبی نیست.

دکتر الن مک دانلد، سرپرست تیم تحقیقاتی، به بی بی سی گفت: "بدون درک جامع از شرایط و وضعیت آب های زیرزمینی محلی، حفاری های عمیق نباید صورت بگیرد."

به گفته او پس از بررسی کافی و مناسب، حفاری های پیشرفته روی منابع آبی محلی، و به وسیله پمپ های دستی، احتمالا موفقیت آمیز خواهد بود.

از آنجا که به دلیل فقدان باران، سفره های آب زیرزمینی پر نمی شوند، دانشمندان نگرانند که حفاری های گسترده و عمیق به سرعت این منابع را نابود کند.

به گفته هلن بونسور، گاهی ممکن است ابزارهای کندتر حفاری، کاراتر باشند.

به گفته دانشمندان منابع آبی در آفریقا به اندازه ای هستند که بتوان بر تاثیرات تغییرات اقلیمی در این قاره ظاهرا کم آب غلبه کرد.


طراحی وب سایتفروشگاه اینترنتیطراحی فروشگاه اینترنتیسیستم مدیریت تعمیر و نگهداریسامانه تعمیر و نگهداری PM سامانه جمع آوری شناسنامه کامپیوتر سیستم جمع آوری شناسنامه کامپیوتر سیستم مدیریت کلان IT طراحی وب سایت آزانس املاک وب سایت مشاورین املاک طراحی پورتال سازمانی سامانه تجمیع پاساژ آنلاین پاساژ مجازی

جدیدترین اخبار

نام : *

پیغام : *