اخبار
منبع : http://parsnytt.com

صنعت موسیقی سوئد یکی از منابع بزرگ درآمد برای این کشور محسوب می­شود و در سطح بین المللی نیز سوئد خود را به عنوان یکی از مراکز شناخته شده تولید وبرگزاری انواع فعالیت های موسیقی معرفی کرده است. اگر نگاهی به فهرست تولید کنندگان بزرگ موسیقی در جهان بیاندازیم، بعد از نام دو تولید کننده بزرگ موسیقی جهان یعنی  آمریکا و بریتانیا نام سوئد  در رتبه  سوم می­آید. البته باید این نکته را در نظرگرفت که دو کشوری که در فهرست صادرکنندگان موسیقی پیش از سوئد می­آیند، جمعیتی  بسیار بزرگتر از سوئد دارند. آمریکا با جمعیت 300 میلیونی حدود 30 برابر و بریتانیا با جمعیت 60 میلیونی­اش بیش از شش برابر سوئد جمعیت دارند. به عبارت دیگر حجم تولید و صادرات موسیقی در سوئد نسبت به جمعیت­­ 9 میلیونی­اش در جهان بی­سابقه ­ است.

استکهلم، پایتخت سوئد نیزبه عنوان یکی از مراکز اصلی جریان های موسیقی جهان شناخته شده است. میزبانی چندین دوره رقابت های موسیقی  نظیر یورویژن eurovision و رقابت های موسیقی تلوزیون ام.تی. وی mtv europe music awards،  برگزاری کنسرت­های منظم مختلف محلی و بین المللی والبته  وجود استودیوهای ضبط موسیقی با کیفیت بسیار بالا، همه و همه استکهلم را به نامی بسیار شناخته شده در صنعت موسیقی جهان تبدیل کرده است.

از کجا شروع شد؟

جرقه اولیه گسترش صنعت موسیقی سوئد در دهه هفتاد میلادی با موفقیت گروه موسیقی "آبا" abba زده شد. تا پیش از موفقیت جهانی  گروه abba سوئدی ها امیدچندانی به اینکه موسیقی پاپ سوئدی می­تواند برای شنوندگان بین المللی جذابیت داشته باشند نداشتند.موفقیت گروه abba برای بسیاری سرچشمه الهام شد و گروه­های دیگری تصمیم گرفتند تولیدات موسیقی خود را به قصد فروش در بازارهای جهانی تهیه کنند. در سال های اخیر صادرات موسیقی سوئد حتی به مرز 3.3 میلیارد کرون رسیده است و نکته جالب این است که 90 درصد حجم ضبط و تولید این موسیقی از طریق استودیوهای واقع در استکهلم انجام می­گیرد.

بریتانیا به عنوان قلب زنده موسیقی دنیا، که رقابت­های جدول پرفروشترین آهنگهایش بیشتر اوقات تعیین کننده پرفروش ترین آهنگ های دنیا بوده است، برای بسیاری از گروه­های سوئدی، دروازه­ای بوده است برای ورود به بازارهای جهانی. مثلا robyn خواننده پاپ سوئدی اهل استکهلم،  یا  گروه thehives  اهل v?stmanland  گرچه ابتدا در سوئد به موفقیتی نسبی دست یافته بودند ولی موفقیت اصلی خود را بعد از راهیابی به بازارهای بریتانیا به دست آوردند. شاید این چشم انداز جهانی است که بسیاری از خواننده ها و گروه­های سوئدی را وا داشته تا بخش عمده موسیقی خود را به زبان انگلیسی تولید کنند. خوانندگانی چون کارولا یا اریک سعاده یا گروه آبا که جوایزبسیاری چون جایزه یورویژن یا جایزه فستیوال ملودی را نصیب سوئد کردند، بسیاری از ترانه­ های خود را به زبان انگلیسی تنظیم می­کنند؛ گرچه همیشه  می­توان آلبوم­های دلنشینی  نیز از این خوانندگان  به زبان سوئدی نیز پیدا کرد.

اما فعالیت سوئد در بازار موسیقی جهان تنها از طریق ضبط موسیقی در استودیوها و یا معرفی گروه های موسیقی نیست، بسیاری از ترانه نویسان، آهنگسازان و البته طراحان و تولید کنندگان ویدئوی خوانندگان معروفی چون لیدی گاگا، برتنی اسپیرز، مادونا و... سوئدی هستند. به عبارت دیگر پشت سر بسیاری از چهره­های شناخته شده دنیای موسیقی، هنرمندان  و تولید کنندگان سوئدی ایستاده اند.

در ادامه فهرستی از خوانندگان،آهنگسازان، ترانه نویسان و طراحان ویدئوی سوئدی می­آید. شاید شما هم نمی­دانستید که  خوانندگان معروفی چون مایکل جکسون یا مادونا با ترانه­ها و آهنگ های آهنگسازهای سوئدی به شهرت رسیده اند. لیست زیر را نگاه کنید، شاید خوانندگان محبوب خود را در فهرست همکاری با هنرمندان سوئدی پیدا کنید.

 

فهرست ترانه نویسان و تهیه کنندگان


andreas karlsson - n’sync backstreet boys bon jovi britney spears nsync westlife paul stanley celine dion


anders bagge – madonna janet jackson santana j. lo celine dion jessica simpson enrique iglesias

bloodshy & avant - britney spears madonna jordin sparks maroon 5

 dennis pop - ace of base backstreet boys britney spears
laila bagge - 98 degrees celine dion maya 702
rami yacoub – backstreet boys britney spears e-type westlife
max martin – the backstreet boys britney spears celine dion bon jovi n’sync pink
 red one (nadir khayat) - lady gaga michael jacksson new kids on the block akon

 quiz & larossi - kelly clarksson diana ross the pussycat dolls the saturday

 

فهرست خوانندگان و گروه­های موسیقی

abba
ace of base

adam tensta
agnes
alcazar

a-teens

eagle eye cherry

lykke li

josé gonz?les
millencolin

mando diao

peter bjorn and john
robyn

roxette
sahara hotnights
the cardigans
the hives

 the international noise conspiracy
the knife
the sounds

the swedish house mafia (axwell sebastian ingrosso steve angello)


طراحی وب سایتفروشگاه اینترنتیطراحی فروشگاه اینترنتیسیستم مدیریت تعمیر و نگهداریسامانه تعمیر و نگهداری PM سامانه جمع آوری شناسنامه کامپیوتر سیستم جمع آوری شناسنامه کامپیوتر سیستم مدیریت کلان IT طراحی وب سایت آزانس املاک وب سایت مشاورین املاک طراحی پورتال سازمانی سامانه تجمیع پاساژ آنلاین پاساژ مجازی

جدیدترین اخبار

نام : *

پیغام : *