اخبار
منبع : http://konjkav.com

   

دانشمندان هلندی با تركیب پوست انسان و شیر بز موفق به تولید پروتئین مشابه تار عنكبوت شده‌اند كه گلوله را متوقف می‌كند.

ابریشم به دست آمده توسط دانشمندان با پوست بیومهندسی شده آزمایشگاهی پوشش‌دهی شده و می‌تواند ضربه یك گلوله را تحمل كند. البته گلوله‌ای كه از سرعت كامل برخوردار نیست.

به گفته دانشمندان، تارهای تنیده عنكبوت از قدرتی چهار برابر كولار كه در جلیقه‌های ضدگلوله به كار می‌رود، برخوردارند.

در ویدیویی از این پروژه كه بر روی سایت نیوساینتیست منتشر شده، می‌توان برخورد یك گلوله با سرعت نیمه را بر روی این پوست مشاهده كرد. البته این گلوله در زمان سرعت كامل 329 متر بر ثانیه، می‌تواند این پوست را سوراخ كند.

این پروژه به خاطر وزن و سرعت یك گلوله 22 كالیبری با عنوان «2.6 g 329 m/s» نامیده شده است. هدف از ساخت این پوست، جایگزینی كراتیم درون پوست با تار عنكبوت بوده است.

این تار عنكبوت در اوتا تولید شده، سپس در كره به شكل رشته‌ای درآمده و در آلمان به صورت لایه‌های پارچه‌ تنیده شده است.

مرحله آخر شامل پرورش یك لایه پوست واقعی در اطراف یك نمونه از پوست ضدگلوله بوده كه حدود پنج هفته به طول انجامید.

استفاده از تار عنكبوت به عنوان سپر دفاعی ریشه تاریخی دارد. چنگیزخان مغول در یكی از جنگ‌های خود دستور داده بود كه تمام اسب سوارانش از جلیقه‌های تار عنكبوت استفاده كنند؛ چرا كه تیر در برابر آن ناكارآمد بود.

جلیقه های ضدگلوله از سالها پیش مورد استفاده بوده؛ اما پوست ضدگلوله یك ایده علمی تخیلی به شمار می‌رود كه این دانشمندان اكنون در تلاش برای دستیابی به آن هستند.


طراحی وب سایتفروشگاه اینترنتیطراحی فروشگاه اینترنتیسیستم مدیریت تعمیر و نگهداریسامانه تعمیر و نگهداری PM سامانه جمع آوری شناسنامه کامپیوتر سیستم جمع آوری شناسنامه کامپیوتر سیستم مدیریت کلان IT طراحی وب سایت آزانس املاک وب سایت مشاورین املاک طراحی پورتال سازمانی سامانه تجمیع پاساژ آنلاین پاساژ مجازی

جدیدترین اخبار

نام : *

پیغام : *