اخبار
منبع : http://konjkav.com

   

دانشمندان شركت آی‌بی‌ام در زوریخ موفق به ساخت كوچكترین نقشه سه بعدی از جهان با مقیاس نانویی شده‌اند كه در ركوردهای گینس نیز به ثبت رسیده است.

 

اندازه این نقشه، حدود 22 در 11 میكرومتر بوده كه یكهزار نقشه اینچنینی در یك دانه نمك جای خواهند گرفت.

 

این نقشه بر روی یك پلیمر نوشته شده و از 500 هزار پیكسل، هركدام به اندازه 20 نانومتر مربع تشكیل شده و ساخت آن تنها دو دقیقه و 23 ثانیه به طول انجامیده است.

 

نقشه‌ای به این اندازه كه تنها توسط میكروسكوپ قابل مشاهده بوده شاید زیاد قابل استفاده نباشد؛ اما فناوری جدید آن می‌تواند نوید دهنده جهان جدیدی در صنعت باشد.

 

شیوه‌های نانویی حاضر در ساخت سازه‌های كوچكتر از 30 نانومتر با مشكل مواجه بوده، هزینه ساخت آنها نیز بسیار بالا است؛ اما این شیوه جدید از یك شیء نوك تیز مقیاس نانو كه 100 هزار بار از نوك یك مداد تیز كوچكتر است، برای ساخت ارزان طرحهای دو و سه‌بعدی و همچنین سازه‌هایی به كوچكی 15 نانومتر استفاده می‌كند.

 

شیوه قلم‌زنی مورد استفاده دستگاه شبیه به شیوه قلم‌زنی مصری برای ساخت طراحی‌ها و حروف هیروگلیف است.

 

این شیوه به نمایش چشم‌اندازهای جدیدی برای ساخت الكترونیك و اجسام مقیاس نانو در زمینه‌هایی مانند فناوری تراشه آینده تا الكترونیك نوری و پزشكی و علوم زیستی پرداخته است.

 

نتایج این پژوهش در مجله science and advanced materials منتشر شده است


طراحی وب سایتفروشگاه اینترنتیطراحی فروشگاه اینترنتیسیستم مدیریت تعمیر و نگهداریسامانه تعمیر و نگهداری PM سامانه جمع آوری شناسنامه کامپیوتر سیستم جمع آوری شناسنامه کامپیوتر سیستم مدیریت کلان IT طراحی وب سایت آزانس املاک وب سایت مشاورین املاک طراحی پورتال سازمانی سامانه تجمیع پاساژ آنلاین پاساژ مجازی

جدیدترین اخبار

نام : *

پیغام : *