اخبار
منبع : http://konjkav.com

   

محققان دانشگاه بریستول موفق به ساخت صابونی از نمك‌های پرآهن محلول در آب شده‌اند كه در زمان قرار گرفتن در محلول به میدان مغناطیسی واكنش نشان می‌دهد.

ویژگی‌های مغناطیسی این صابون با نوترونها در موسسه لائو لانگوین برای نتیجه گرفتن از توده‌های ریز غنی از آن كه در محلول آبكی قرار گرفته، به نمایش درآمدند.

تولید این ویژگی در یك صابون كاملا كاربردی می‌تواند نگرانی‌ها را در مورد استفاده از صابون در پاكسازی‌های نشت نفت كاهش داده و انقلابی در محصولات نظافتی صنعتی ایجاد كند.

دانشمندان از مدتها پیش به دنبال راهی برای كنترل صابونها یا همان سورفکتانت‌ها در زمان حضور در محلول برای افزایش قابلیت آنها در انحلال نفت در آب و حذف آنها از سیستم بوده‌اند.

تیم محققان دانشگاه بریستول پیش از این بر روی صابونهای حساس به نور، دی‌اكسید كربن یا تغییرات در پی‌اچ، دما یا فشار كار كرده‌اند. آخرین دستاورد آنها كه در مجله angewandte chemie منتشر شده، اولین صابون جهان از لحاظ حساسیت به میدان مغناطیسی است.

سورفکتانت‌های مایع یونی كه بیشتر از آب به همراه برخی مجموعه‌های فلز انتقالی مانند آهن متصل به هالیدهایی مانند برمین یا کلرین تشكیل شده‌اند، با مغناطیس قابل كنترل بوده اما دانشمندان همیشه بر این تصور بودند كه مركز فلزی آنها در محلول بسیار حالت مشتق داشته و از تعاملات طولانی‌مدت لازم برای فعالیت مغناطیسی جلوگیری می‌كند.

این محققان محصول خود را با حل كردن آهن در طیفی از مواد سورفکتانت بی‌اثر یودهای كلرید و برومید ساخته‌اند كه در محصولات شست‌وشوی دهان و نرم‌كننده‌های لباس نیز وجود دارند. افزودن آهن موجب ایجاد مراكز فلزی در ذرات صابون می‌شود.

كاربردهای احتمالی سورفکتانت‌های مغناطیسی بسیار زیاد است. پاسخگویی آنها به محركهای بیرونی به طیفهایی از ویژگیهایی مانند رسانایی الكتریكی آنها، نقطه ذوب، اندازه و شكل مصالح و چگونگی تغییر حل شدن آن در آب با یك كلید خاموش و روشن ساده مغناطیسی منجر می‌شود.

پیش از این، این عوامل كه در اثرگذاری كاربری صابونها در تاسیسات صنعتی مهم هستند تنها با افزودن یك بار الكتریكی یا تغییر پی‌اچ، دما یا فشار سیستم قابل كنترل بودند.

این ویژگی همچنین در ساخت مواد پاك‌كننده آینده و تصفیه آب قابل استفاده است. همچنین افزودن این سورفکتانت و یك میدان مغناطیسی، كنترل دقیق قطرات مایع را در آزمایشات علمی آسانتر خواهد كرد.


طراحی وب سایتفروشگاه اینترنتیطراحی فروشگاه اینترنتیسیستم مدیریت تعمیر و نگهداریسامانه تعمیر و نگهداری PM سامانه جمع آوری شناسنامه کامپیوتر سیستم جمع آوری شناسنامه کامپیوتر سیستم مدیریت کلان IT طراحی وب سایت آزانس املاک وب سایت مشاورین املاک طراحی پورتال سازمانی سامانه تجمیع پاساژ آنلاین پاساژ مجازی

جدیدترین اخبار

نام : *

پیغام : *