دانش آی آر
تصاويري از شامپانزه‌اي که آشپزي مي‌کند
تعداد بازدید : 916
به گزارش گروه خواندنی های مشرق به نقل از مهر، "کانزی" نام شامپانزه ای است که به همراه 8 شامپانزه گونه "بونوبو" (شامپانزه های کوتاه قد) در یک مرکز تحقیقاتی با دکتر "سو ساویگ- رامباو" زندگی می کند. این محقق در محیط طبیعی بر روی رفتار و زبان میمونها تحقیق می کند.

وی معتقد است که علاقه بالای کانزی 31 ساله به آتش یک هوش عمیق را در این شامپانزه نشان می دهد. درحقیقت "کانزی" قادر است با وسواس خاصی هیزم جمع کند، آتش روشن کند، باربکیو بیاورد، غذا درست کند و به ویژه مراقب باشد که در حین کار خود را نسوزاند.

این محقق در طول مطالعات خود نشان داده است که شامپانزه ها توانایی استفاده از شاخه و برگ را به عنوان ابزار دارند و حتی می توانند آشپزی کنند.

دکتر "سو ساویگ- رامباو" در این خصوص توضیح داد: "کانزی آتش روشن می کند چون می خواهد این کار را انجام دهد. او عادت دارد فیلم جستجو برای آتش را تماشا کند. این شامپانزه از زمانی که بسیار جوان بود علاقه خود را به کنترل کردن آتش نشان داد. کانزی این فیلم را بیش از صدها بار دیده است."

وی افزود: "آتش یکی از مهمترین فاکتورها در تکامل ما به شمار می رود. زمانی که انسانها یاد گرفتند آتش را کنترل و سگها را رام کنند توانستند به سطح جدیدی از امنیت برسند که منجر به خلاقیت و ایجاد فرهنگهای پیچیده شد."

این محقق ادامه داد: "آتش به ما اجازه می دهد که غذا بپزیم. گیاهانی که ما روی آتش می پزیم قابل هضم تر می شوند. به طور خلاصه، آشپزی به ما کمک کرد که بهتر غذا بخوریم و مغزهای تواتمندتری را توسعه دهیم."

براساس گزارش دیلی میل، کانزی که در زبان سواحی به معنی "جواهر" است می تواند بر روی آتش همبرگر درست کند. وقتی کارش با آتش تمام شد، دکتر "سو ساویگ- رامباو" از آن خواست که یک بطری آب روی آتش بریزد.

کانزی آشپری را یادگرفته است و آن را دوست دارد و امروز می تواند مهارتهای خود را به سایر میمونها نیز بیاموزد. به طوریکه پسرش، "تکو" که در این مرکز تحقیقاتی زندگی می کند به کانزی نگاه می کند و از آن می آموزد که چگونه می توان مشکلات را حل کرد. محققان معتقدند که "تکو" نیز به زودی کار با آتش را یاد خواهد گرفت.

"کانزی" علاوه بر کار با آتش و آشپزی تاکنون موفق شده است "گفتن" حدود 500 واژه را از طریق صفحه کلید یاد بگیرد و 3 هزار واژه گفته شده را درک کند. شامپانزه های "بونوبو" یکی از گونه های در معرض خطر انقراض هستند.

کانزی وسایل آشپزی خود را در یک کوله پشتی حمل می کند
 

چند شاخه چوب خشک پیدا می کند و آنها را در اندازه کوچک می شکند
 

 این شامپانزه به دنبال جای مناسبی می گردد تا آتش روشن کند
 
 
پس از اینکه هیزمها را مرتب کرد کبریت را روشن می کند
 
 
 منتظر می ماند که آتش در زیر برگها آماده شود
 

سپس با دقت باربکیو را می آورد
 

سپس ماهی تابه را روی آن می گذارد
 
 
برای دسر... شکلات مارشمالو سر چوب می گذارد و با دقت آن را کباب می کند
 
 
 دسر آماده است... پس از لذت بردن از غذای خود باید خود را برای شستن ظرفها آماده کند
تاریخ درج : 1390/10/13
منبع خبر : mashreghnews.ir
نام : شهر :