دانش آی آر
لامپي که به خوابيدن افراد کمک مي کند
تعداد بازدید : 484


مبتکری در فلوریدا موفق به ابداع لامپی شده است که در آن بخشی از طیف نور آبی حذف شده است تا به این شکل ساعت طبیعی بدن افرادی که در محدوده های زمانی در حرکت هستند، به ویژه فضانوردان مختل نشود.

به گزارش خبرگزاری مهر، همانطور که کارگران کار در شب و افرادی که در مسیرهای طولانی سفر می کنند به خوبی می دانند عبور از میان محدوده های زمانی می تواند ساعت طبیعی بدن را مختل سازد. برای رفع این مشکل مخترعی در فلوریدا در حال آزمودن ابداع خود، یک لامپ زیستی led است که می تواند به واسطه تولید ملاتونین، هورمون خواب بدن که زمان شب را به بدن اعلام می کند، ریتم شبانه روزی بدن را تنظیم کند.
 
حذف بخشی از طیف نور آبی در این لامپ چنین ویژگی را ایجاد کرده است در حالی که حذف این بخش از طول موج نور آبی باعث تغییر در سفیدی نور لامپ نشده است. در حدود 20 سال پیش محققان پزشکی کشف کردند که چشم از گیرنده های نوری مجزایی برخوردار است که می تواند طول موجهای مختلف نوری را دریافت کرده و سپس با ارسال سیگنالهایی به هیپوتالاموس مغز ترشح ملاتونین را مدیریت کند.
 
با وجود اینکه ملاتونین در انسان ایجاد خواب آلودگی نمی کند، به بدن برای استراحت کردن آماده باش می دهد. عده ای از تولید کنندگان در صنعت لامپ تا کنون لامپهایی تولید کرده اند که با افزایش طول موجهایی خاص و مختل کردن چرخه تولید ملاتونین بدن می توانند افراد را بیدار نگه دارند.
 
اکنون "فرد مکسیک" مدیر گروه علوم نوری در فلوریدا در تلاش است در مسیری مخالف این رویکرد حرکت کرده و به افرادی که دچار اختلال چرخه طبیعی خواب شده اند کمک کند تا راحتتر بخوابند. این لامپهای جدید در حال حاضر در دو مرکز خواب بیمارستان زنان در برگام و مدرسه پزشکی هاروارد در دست آزمایش است.
 
بر اساس گزارش دیسکاوری، مکسیک می گوید با دانشمندان گروه زندگی ناسا در حال همکاری است تا سیستم نورپردازی led جدیدش را برای زندگی فضانوردان در فضا سازگار کند، زیرا فضانوردانی که در ایستگاه فضایی سکونت دارند باید ساعت بدن خود را هر 90 دقیقه از گردش در مدار زمین، با نور شب و روز تنظیم کنند.

تاریخ درج : 1390/09/30
منبع خبر : peykeiran.com
نام : شهر :