دانش آی آر
اين تابلو 43 ميليون دلار ارزش دارد
تعداد بازدید : 1431

یک تابلوی نقاشی اثر روی لیختنشتاین، هنرمند پاپ آرت به قیمت 43 میلیون دلار به فروش رفت.
 
این تابلو در حراجی کریستی در نیویورک به فروش رفت و رکوردی جهانی برای لیختنشتاین ثبت کرد. 

این تابلو سال 1961 کشیده شده و «تمام اتاق را می‌بینم!... هیچکس در آن نیست.» نام دارد و چهره مردی را نشان می‌دهد که از دریچه‌ای کوچک و دایره‌ای شکل داخل اتاقی را نگاه می‌کند.

تابلو لیختنشتاین روز سه‌شنبه در حراج آثار هنری معاصر و پس از جنگ کریستی فروخته شد. کورتنی راس، مجموعه‌دار و بیوه استیون جی. راس، مدیر ارشد سابق کمپانی تایم وارنر در سال 1988 این تابلو را در یک حراجی به قیمت 2.1 میلیون دلار خریداری کرده بود.

تابلوی رکوردشکن قبلی لیختنشتاین «اوه...باشه» نام دارد که در سال 1964 کشیده شد. این تابلو نوامبر گذشته به قیمت 42 میلیون دلار به فروش رفته بود. هر دو تابلو شبیه نقاشی‌های کتاب‌های مصور هستند. تابلوی سال 1964 زنی را نشان می‌دهد که گوشی تلفن به دست دارد.

لیختنشتاین به دلیل شباهت نقاشی‌هایش به سبک طراحی‌های کتاب‌های مصور شهرت داشت و در کنار اندی وارهول و جسپر جان جنبش هنر پاپ را به راه انداخت. این هنرمند در سال 1997 درگذشت.


تابلو 43 میلیون دلاری روی لیختنشتاین

حراجی سه‌شنبه شب کریستی در مجموع 247.6 میلیون دلار سود برای این حراجی به همراه داشت. چارلز ری، پل مکارتی و باربارا کروگر از جمله هنرمندانی بودند که در این حراجی رکوردشکنی کردند.

عکس «راین 2» اثر آندرس گورسکی به قیمت 4.3 میلیون پوند به فروش رفت و به گرانترین عکس فروخته شده در حراجی بدل شد.

الی براد مجموعه‌دار معروف درمورد اشتیاق خریداران گفت: «مردم ترجیح می‌دهند به جای پول کاغذی و طلا، آثار هنری جمع‌آوری کنند.»

کریستی که در حراج آثار امپرسیونیستی خود توانسته بود تنها 61 درصد کل آثار را به فروش برساند، سه‌شنبه شب موفق شد جبران مافات کند و 90 درصد از 91 اثر هنری ارائه شده را به فروش برساند.

شروع حراجی با فروش 26 اثر از مجموعه پیتر نورتون، پیشکسوت دنیای نرم‌افزار بود. ستاره این مجموعه 26تایی مجسمه طنز «کله گوجه‌ای (سبز)» اثر پل مکارتی بود که به فیمت 4.6 میلیون پوند به فروش رفت.

مجسمه شاد و سرزنده تاکاشی موراکامی که با مجسمه‌های کوچک شبیه قارچ درست شده بود به نام «داب در جنگل غریبه» نیز به قیمت 2.8 میلیون دلار فروخته شد.
عکس «راین 2»

این حراجی بخشی از برنامه دوهفته‌ای پاییزه کریستی، سوتبی و دیگر حراجی‌ها در نیویورک است که انتظار می‌رود در مجموع 1.1 میلیارد دلار سود به همراه داشته باشد.

سهم کریستی از فروش آثاری که قیمت نهایی آن‌‌ها 50 هزار دلار است 25 درصد، آثاری که بین 50 هزار تا یک میلیون دلار فروخته می‌شوند 20 درصد و آثاری که بالای یک میلیون دلار فروخته می‌شوند 12 درصد است.
تاریخ درج : 1390/08/19
منبع خبر : fararu.com
نام : شهر :