دانش آی آر
ماشين غول پيکر جمع آوري آلودگي نفتي برنده جايزه 1.4 ميليون دلاري
تعداد بازدید : 334
 

آلودگی های نفتی یکی از بدترین انواع آلودگی ها برای محیط زیست به حساب می آیند و وقتی نفت وارد دریا بشود جان ماهی ها و هزاران گونه زنده دیگر را به خطر می اندازد. برای جمع آوری این آلودگی ها از سطح دریا از ماشین های مخصوصی استفاده می کنند. بهترین انواع آنها در حال حاضر قادر اند با سرعتی حدود 4000 لیتر در دقیقه لکه های نفتی را از سطح دریا جمع آوری کنند.

به نظر عدد بزرگی می آید. اما اگر بدانید که در جریان نشت نفتی در خلیج مکزیک بیشتر از 11 میلیارد لیتر نفت به دریا وارد شد آنوقت متوجه می شوید که این ماشین ها در حوادث بزرگ کار زیادی از دستشان بر نمی آید.


همین موضوع سبب شد که خانم «وندی اشمیت» به فکر راه اندازی یک مسابقه برای ساخت یک ماشین قدرتمند تر برای جمع آوری آلودگی های نفتی بیوفتد. وندی اشمیت همسر اریک اشمیت مشهور مدیرعامل سابق گوگل است. آنها به صورت خانوادگی یک بنیاد به نام اشمیت دارند که پروژه های مختلفی را انجام می دهد.

این مسابقه با یک جایزه 1.4 میلیون دلاری برای طراحی و ساخت یک ماشین جمع آوری آلودگی های نفتی بود که بتواند با سرعت حداقل 10 هزار لیتر در دقیقه لکه های نفتی را جمع آوری بکند. (بیشتر از 2 برابر در مقایسه با سریع ترین ماشین های موجود)


ده تیم و شرکت مختلف در این مسابقه شرکت کردند و در نهایت شرکت elastec موفق به بردن این جایزه 1.4 میلیون دلاری شد. آنها ماشینی را ساختند که می توانست در هر دقیقه به طور متوسط 17 هزار لیتر از آلودگی های نفتی را جمع آوری بکند و بنابراین از عدد مورد انتظار مسابقه هم جلوتر زدند.

حالا این ماشین غول پیکر می تواند روی دریا حرکت کند و با قدرت فوق العاده اش لکه های نفتی را با لذت ببلعد. طبیعت هم خوشحال خواهد بود که یک گام کوچک در جهت کمک به آن برداشته شده است.

تاریخ درج : 1390/08/16
منبع خبر : narenji.ir
نام : شهر :