دانش آی آر
پوست
تعداد بازدید : 767

وجود پوست برای ادامه زندگی انسان ضروری است .اگر پوست بدن یک انسان بالغ با وزن حدود 68 کیلوگرم را باز کنیم 1700 متر مربع وسعت دارد و وزن آن معادل 4 کیلوگرم است.
قسمت های مختلف بدن متفاوت است .پوست کف پا ضخیم تر و پلک ها نازکترین ضخامت پوست را داراست.
پوست وظیفه کنترل مایعات طبیعی بدن مثل آب و خون را بر عهده دارد و دمای بدن را با تعریق تنظیم می کند.پوست به عنوان لایه ای محافظ از بدن در مقابل اشعه ماورا بنفش محافظت می کند.
پوست از سه لایه تشکیل شده است:
  • اپیدرم(epiderm):
اولین لایه پوستی که خود از 5 لایه تشکیل شده و قطر آن در برخی نقاط به اندازه یک ورق کاغذ است .اپیدرم بطور مداوم در حال بازسازی است و هر 28 روز یکبار تعویض می شود.
سه لایه مهم موجود در اپیدرم عبارتند از :
1-کراتینوسیت ها که کراتین تولید می کند.(کراتین پروتیینی است که از اجزای تشکیل دهنده  پوست ، مو و ناخن است)
2- ملانوسیت ها که ملانین تولید می کنند .میزان ملانوسیت ها در افراد مختلف تعیین کننده رنگ پوستشان است .نور آفتاب موجب افزایش تولید ملانوسیت ها می گردد و با این عمل لکه های تیره در پوست نمایان می شود.(ملانین  رنگ دانه ای است که رنگ پوست را ایجاد میکند.)
3-سلول های لانگرهانس که بدن را در برابر عفونت و بیماری ها محافظت می کند.
  • درم (dermis) :
لایه میانی پوست و مهمترین لایه به شمار می آید.در این لایه رگ های خونی ،پایانه های عصبی و بافت های رابط وجود دارد.درم مواد غذایی را به اپیدرم ارسال می کند .در این لایه فیبرهای کلاژن و الاستین قرار دارند که مقاومت و استحکام پوست را به عهده دارند.
در درم همچنین غدد چربی وجود دارند که ترشح چربی مورد نیاز موجود در پوست و مو را به عهده دارند.این غدد بیشتر در نواحی پیشانی،اطراف بینی،چانه ،پشت کمر،سینه و شانه ها قرار دارند و در زمان بلوغ چربی بیشتری ترشح می کنند.
در برخی مواقع به علت تجمع بیش از حد چربی منافذ پوستی بسته شده و عارضه ای به نام کمدون یا آکنه را به دنبال دارد.بابالا رفتن سن میزان ترشح چربی کمتر شده و در نتیجه پوست رو به خشکی می رود.
  • هایپودرم :
لایه عصبی یا لایه زیرین پوست است که بدن را در مقابل ضربه و صدمات محافظت کرده و دمای بدن را حفظ می کند.
مهتاب خورشیدی
مشاور و مدرس بین المللی پوست از فرانسه
تاریخ درج : 1390/08/05
منبع خبر : http://clinicmediterranee.blogspot.com
نام : شهر :