دانش آی آر
طرح اولين جنگل عمودي دنيا براي شهر ميلان
تعداد بازدید : 1067

bosco-vertical-jungle-pichgooshti-00

منتشر شده در 27 مهر 1390 با یک نظر

تخریب محیط زیست و شهرسازی گناهی است که ما شهر نشینان مرتکب شده‌ایم و تاوان آن دوری از طبیعت، ندیدن رنگ جنگل و دنیای سبز و تنفس هوای آلوده است. ولی می‌توان این نقص را تاحدودی برطرف کرد. معمار ایتالیایی stefano boeri architetti امیدوار است که با طرح خود، معماری شهری و پوشش گیاهی را با یکدیگر تلفیق دهد. این طرح، bosco verticale یا جنگل عمودی نام دارد و در واقع برجی است که نمای خارجی آن، با پوشش گیاهی طراحی شده است. هدف از طراحی این کانسپت، بکارگیری آن در مناطق شهری اروپایی بوده است.

bosco-vertical-jungle-pichgooshti-00

همانطور که می‌دانید در شهرهای بزرگ، مساحت‌های بزرگ را نمی‌توان به فضای سبز اختصاص داد (مگر در خارج از شهر) ولی با این طرح، می‌توان به پوشش گیاهی عظیمی دست یافت زیرا ساختار آن به صورت عمودی است.

شهر میلان اولین میزبان برای جنگل عمودی است بطوریکه دو ساختار تاکنون برای این طرح در نظر گرفته شده‌اند. این سازه‌ها که 110 و 76 متر ارتفاع دارند، منزلگاه 900 طلای سبز خواهند بود. اگر قرار باشد این درختان و درختچه‌ها بر روی زمین مسطح کاشته شوند، تقریبا مساحت 10000 متر مربع را پوشش خواهند داد.

bosco-vertical-jungle-pichgooshti-01

از زیبایی این طرح که بگذریم، به ویژگی تصفیه‌ی هوای کثیف شهر می‌رسیم. چنین جنگلی با جذب co2 و ذرات گرد و غبار، قطعا در پاکیزگی هوای شهر تاثیر بسزای دارد. کاملا واضح است که با اجرای این طرح، کیفیت زندگی شهرنشینان به طور چشم‌گیری بهبود میابد زیرا هم یک سایبان است و هم تاحدودی از آلودگی صوتی جلوگیری می‌کند بطوریکه مانع عبور نور و روشن شدن خانه نمیشود.

یک سیستم آبیاری و فیلترینگ برای این جنگل در نظر گرفته خواهد شد بطوریکه آب آلوده را تصفیه می‌کند تا درختان از آن بنوشند. سلول‌های خورشیدی هم انرژی مورد نیاز را تامین می‌کنند.

bosco-vertical-jungle-pichgooshti-02

bosco-vertical-jungle-pichgooshti-03

bosco-vertical-jungle-pichgooshti-04

bosco-vertical-jungle-pichgooshti-05

تاریخ درج : 1390/07/29
منبع خبر : pichgooshti.com
نام : شهر :