دانش آی آر
تغييرات آب و هوايي صلح را تهديد مي‌کند
تعداد بازدید : 991

تغییرات آب و هوایی صلح را تهدید می‌کند

اچیم استاینر از برنامه محیط زیست سازمان ملل گفت تغییرات آب و هوایی به شکل "تصاعدی" بلایای طبیعی را افزایش می دهد.

آقای استاینر این اظهارات را پس از اعلام قحطی در سودان توسط سازمان ملل بیان کرد.

 در همین حال روسیه بیانیه شورای امنیت که مورد توافق کشورهای غربی بود را رد کرده اما بعدا با متنی ضعیف تر موافقت کرده است.

الکساندر پانکین، فرستاده روسیه گفت او در مورد پیامدهای تغییرات آب و هوایی که در دستور کار شورای امنیت قرار گرفته، تردید دارد.

اعضای شورای امنیت در نهایت در مورد بیانیه ای توافق کردند که در آن از "پیامدهای امنیتی احتمالی تغییرات آب و هوایی" سخن به میان آمده است.

افزایش تصاعدی

آقای استاینر هشدار داد که افزایش بلایای طبیعی در سطح جهان می تواند باعث چالش در دهه های آینده شود.

او گفت بحران های اخیر نظیر بحران سومالی نشان می دهد که "توانایی ما برای رویارویی با چنین وقایعی محدود است، به خصوص اگر این مسائل به طور همزمان بروز کند، به طور مثال مشکل بازار جهانی غذا، مسائل منطقه ای امنیت غذایی، مردم آواره و پناهجویان در مرزها".

او گفت: "واضح است که اگر جامعه بین المللی در خصوص تغییرات آب و هوایی در آینده چاره ای نیندیشد، این حوادث افزایش پیدا خواهد کرد."

آقای استاینر زمانی اظهار نظر کرده که شورای امنیت پس از چهار سال برای اولین بار با فشار آلمان به شکل رسمی بحث محیط زیست را مطرح کرده است.

بیانیه اخیر، نخستین بیانیه شورای امنیت است که در آن موضوع تغییرات آب و هوایی با صلح و امنیت جهانی مربوط دانسته شده است.

دیپلمات ها می گویند که مذاکرات فشرده ای بین آلمان و روسیه انجام شد، زیرا روسیه در ابتدا مخالف هر گونه اقدام از سوی شورای امنیت بود، اما پیش از صدور بیانیه توافق صورت گرفت.

آقای پانکین، نماینده روسیه هنگامی که گفت و گوها ادامه داشت، می گفت که صدور چنین بیانیه ای غیر ضروری است.

او گفت: "ما باور داریم که دخالت شورای امنیت در موضوع تغییرات آب و هوایی هیچ ارزش افزوده ای به همراه نمی آورد و تنها باعث افزایش تنش های سیاسی و اختلاف بین کشورها می شود."

اما سوزان رایس، نماینده آمریکا گفت که شورای امنیت مسئولیتی اساسی برای رسیدگی به "تأثیرات قطعی تغییرات آب و هوا بر صلح و امنیت" دارد و همه کشورها باید در این مورد اقدام کنند.

تاریخ درج : 1390/05/01
منبع خبر :
نام : شهر :