اخبار
منبع : irdiplomacy.ir
جانشین واقعی بن لادن مشخص شد +عکس
گزارش های رسیده حاکی از آن است که علی رغم گمانه زنی ها جانشین بن لادن برای رهبری القاعده فرد دیگری غیر از ایمن الظواهری است.

به گزارش برنا به نقل از پایگاه خبری العربیه، دستگاههای اطلاعات و امنیت امریکا، با سرعت و به شدت در جستجوی محتویات کامپیوتر و اسنادی هستند که از رهبر سابق القاعده برجای مانده است.

این در حالی است که در مدارک باقی مانده، زبانهای مختلف بکاررفته و از رمز و کدگذاری نیز استفاده شده است، با توجه به این مسئله این جستجو پیش از آنکه القاعده ای ها تغییرات لازم را در خود دهند، اهمیت بسیار دارد و کمی دشوار می نماید.

بر اساس این گزارش، سرنخ ها نه تنها می توانند به کشف خانه های امن القاعده ای ها کمک کنند و روشهای ارتباطی و امکانات آنها را روشن سازند، بلکه شاید به شناخت جانشین بن لادن بیانجامند.

بامداد روز دوشنبه هفته گذشته وقتی کماندوهای ویژه امریکایی به مقر حضور اسامه بن لادن و 4 همراهش در ابوت آباد واقع در نزدیکی اسلام آباد حمله کردند، می دانستند که القاعده به رغم شکست بزرگ، برای حفظ ظاهر هم که شده، رهبر دیگری را برخواهد گزید یا شاید هم جانشین اسامه، از پیش تعیین شده باشد.

در حالی که جستجوگران به بررسی اسناد می پردازند و برنامه های بازیابی محتویات کامپیوتر را به کار می گیرند و کاشفان رموز نیز مشغول سرهم بندی کردن علایم اند، تحلیلگران به گمانه زنی پرداخته اند که نفر اول القاعده به عنوان یک شبکه جهانی چه کسی خواهد بود؟

دکتر ایمن الظواهری، پیرمرد ریش سفیدی که معمولا بر صفحه تلویزیونها ظاهر می شود و انواع تهدیدها و رهنمودها را باهم تحویل بینندگان می دهد، یک احتمال است. اما از او محتمل تر "ابو یحیی لیبیایی" است.

ابو یحیی

نخستین بار نام ابو یحیی مسئول تبلیغات القاعده، زمانی رسانه ای شد که وی از زندان امریکایی ها در باگرام افغانستان گریخت. این واقعه در 10 ژوئیه 2005 روی داد. او چهره ای محبوب در میان القاعده ای ها دارد و علوم حوزوی را هم در موریتانی کسب کرده است.

گروه ویژه بررسی مدارک روزنامه "لس انجلس تایمز" در شماره روز پنجشنبه به نقل از "مایک راجرز" از مسئولان برجسته سازمان امنیت ملی امریکا نوشت که گروه ویژه ای مامور آن شده است که با بررسی مدارک دریابد نقشه های بعدی القاعده چیست، منابع مالی آن کدام است و مخفیگاههای رهبرانش کجایند؟

ظاهراً "سی آی ای" حتی تلاش فراوان کرده است، شخصیت ها و عناصر دل بسته به القاعده را از طریق واکنشهای آنها در برابر قتل بن لادن شناسایی کند. کارشناسان تروریسم در ایالات متحده نگران عملیات انتقام جویانه بازماندگان القاعده در پی این حمله اند. لذا آنان می خواهند پیش از آنکه عناصر القاعده خود را بازیابند و از اثرات این ضربه ناگهانی و سخت بیرون آیند، اقدامات مؤثر دیگری را علیه القاعده انجام دهند.

این که القاعده شاخه شعبه های مختلفی دارد و بر بسترهای متفاوت اجتماعی در نقاط جغرافیایی پراکنده شکل و قوام گرفته است، برای کارشناسان امور امنیتی هم فرصتی مغتنم است و هم کاری سخت. لذا شناختن و ضربه زدن به شخصیت کاریزمایی بعدی القاعده که می تواند این پراکندگی را وحدت و انسجام بخشد، در این برهه اهمیت بالایی یافته است.

ابو یحیی مانند الظواهری امکان رهبری را دارد و در مواردی از او بالاتر است، لیکن عناصر خلیج فارسی القاعده آن طور که باید، او را قبول ندارند. حتی نحوه فرار او از زندان باگرام با سه اسلامگرای دیگر هاله ای از ابهام را بر گرد چهره او افکنده است.

ابو یحیی لیبیایی عاشق اطلاعات استابو یحیی که در دهه چهارم عمر خویش است، یک برنامه ریز استراتژیک القاعده بشمار می آید. او در نوارهای ویدیویی بسیاری ظاهر شده و در صحبت هایش به اطلاعات و فناوری های آن توجه بسیار نشان داده است.

در اوریل 2008 روزنامه نیویورک تایمز به نقل از گاریت براشمن، تحلیلگر سابق "سی آی ای" و مدیر پژوهشهای مرکز مبارزه با تروریسم در وست پوینت نوشت: ابو یحیی مرد "کارهای دشوار القاعده" است. او هم رزمنده است، و هم شاعر، مغز متفکر، نقاد و فرمانده نظامی است. لذا نامزد مناسبی برای جانشینی بن لادن می تواند باشد.

ابو یحیی جوان و پرتوان است و از امکان و مهارتی برخوردار است که سایر رهبران القاعده بجز بن لادن و الظواهری از آن بهره چندانی ندارند و آن "آگاهی به علوم شرعیه" است. او دو سال تحصیلات مذهبی در موریتانی در کارنامه اش دارد. او عمامه سیاهی بر سر می گذارد و همچون یک "واعظ" سخن می گوید.

او و برادرش عضو یک گروه لیبیایی بودند که برای جنگ با نیروهای کمونیست و اتحاد شورپی سابق به افغانستان رفتند. ابو یحیی پس از حوادث 11 سپتامبر 2001 در امریکا، توسط ماموران پاکستانی بازداشت و به امریکایی ها سپرده شد. او با نامهای حسن قائد و یونس سهراوی نیز زیسته است. به نظر می رسد وی در مناطق مرزی پاکستان- افغانستان بسر می برد.

طراحی وب سایتفروشگاه اینترنتیطراحی فروشگاه اینترنتیسیستم مدیریت تعمیر و نگهداریسامانه تعمیر و نگهداری PM سامانه جمع آوری شناسنامه کامپیوتر سیستم جمع آوری شناسنامه کامپیوتر سیستم مدیریت کلان IT طراحی وب سایت آزانس املاک وب سایت مشاورین املاک طراحی پورتال سازمانی سامانه تجمیع پاساژ آنلاین پاساژ مجازی

جدیدترین اخبار

نام : *

پیغام : *