دانش آی آر
قيمت خودروهاي ژاپني و کره اي
تعداد بازدید : 1460 

انتخاب با شماست
آزرا 2011 را بشناسیم


گروه خودرو – امروز به معرفی یکی دیگر از محصولات وارداتی به نام هیوندایی آزرا 2011 می‌پردازیم. بر اساس اطلاعات موجود، این خودروی کره‌ای 3300 سی سی حجم دارد و به واسطه آن 235 اسب بخار قدرت تولید می‌کند. با این خودروی 6 سیلندر می‌توان سرعت 260 کیلومتر در ساعت را تجربه کرده و در عرض 7/7 ثانیه به شتاب 100 کیلومتر رسید. گیربکس آزرا اتوماتیک و پنج دنده است، اما قابلیت تعویض دنده به صورت دستی را نیز دارد. این خودرو دارای باک بنزینی 75 لیتری است که مصرف آن در هر 100 کیلومتر سیکل ترکیبی به 2/9 لیتر می‌رسد.
از جمله تجهیزات ایمنی و امکانات رفاهی آزرا می‌توان به سیستم ترمز ضد قفل abs و کیسه ایمنی هوا (ایربگ)، سنسور هشدار‌دهنده موانع هنگام حرکت به عقب، آینه داخلی با قابلیت تنظیم میزان انعکاس نور، آینه‌های بغل برقی با قابلیت تاشوندگی و تنظیم اتوماتیک، اشاره کرد. این خودرو همچنین از دو اگزوز بهره می‌برد.
هیوندای آزرای 2011 هم‌اکنون با قیمت 53 میلیون و 900 هزار تومان در نمایندگی‌ها به فروش می‌رسد.

 

به آگهی‌ واگذاری یا اجاره خودروهای گذرموقت اطمینان نکنید!

این روزها آگهی‌های واگذاری و فروش خودروهای گذر موقت فراوان به چشم می‌خورد. خودروهایی که حتی گاهی خواندن اسمشان هم سخت است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، برخی از این خودروها اصلا مجوز واردات به کشور را ندارند. حالا یا مشکلات خدمات پس از فروش دارند یا این‌که با سایر قوانین وارداتی ایران تطابق ندارند؛ اما به هر حال در قانون پیش بینی شده است که اگر کسی بخواهد با چنین خودروهایی در کشور رفت و آمد کند، می‌تواند خودرو خود را با مجوز گذر موقت وارد کند و در یک مدت محدود در داخل کشور از آن استفاده کند.

این مدت محدود برای خودروهایی که از مرز کشورهای حاشیه خلیج فارس وارد می‌شوند، سه ماه بدون مجوز تمدید و برای خودروهایی که از مرزهای دیگر وارد می‌شوند، سه ماه با مجوز یک بار تمدید است که سر جمع می‌شود شش ماه.

خودرو گذر موقت فقط می‌تواند در همان مدت محدود که سررسید آن روی پلاک خودرو قید شده در کشور تردد کند و بعد از سررسید این مدت، خودرو قاچاق محسوب می شود و استفاده از آن جرم است.

کارشناس یکی از شرکت‌های واردکننده که در روزنامه‌ها نیز آگهی منتشر کرده، در مورد شرایط واردات این خودروها می‌گوید: "خودروهایی که ما وارد می‌کنیم سند قطعی ایرانی، برگ سبز، کارت سوخت و بیمه بدنه و شخص ثالث دارند و مجوز تردد آن‌ها در تمام کشور قابل تمدید است."

به گفته وی "شرکت‌های وارد کننده این خودروها هر سه ماه یک بار با سررسید گذر موقت خودرو، خودرو را به متطقه آزاد بر می‌گردانند و مجوز تردد آن را تمدید می‌کنند. به این طریق خریدار این خودروها از هر سال 11 ماه خودرو خود را در اختیار دارد و آن یک ماه هم به سه دوره 10 روزه در طول سال تقسیم می‌شود."

یکی دیگر از فروشندگان این خودروها نیز می‌گوید: "واردات این خودروها با اخذ وکالت از متقاضی انجام می‌شود و لزومی برای حضور خریدار این خودرو در منطقه آزاد نیست."

این در حالی است که سردفتر یکی از دفاتر اسناد رسمی تهران تاکید می‌کند که "خودروهای گذر موقت نمی‌توانند با سند رسمی معامله یا واگذار شوند."

در این رابطه البته پلیس تاکید می‌کند که این خودروهای وارداتی محدودیت‌هایی برای استفاده دارند؛ به‌طوری که به هیچ عنوان قابل واگذاری به غیر نیستند.

سرهنگ علی‌رضا جهانگیری - رییس مرکز اجرائیات راهنمایی و رانندگی، می‌گوید: "رانندگی با خودروهای گذر موقت تنها برای وارد کننده یا شخصی که اسم او در هنگام ورود خودرو به عنوان راننده به گمرک داده شده، مجاز است. این خودروها به هیچ عنوان قابل واگذاری به غیر نیستند و رانندگی دیگران با آنها تخلف محسوب می‌شود."

البته یکی از ایرادهایی که کارشناسان به این موضوع وارد می‌کنند، این است که احتمال جابه‌جایی قطعات اصلی با قطعات غیراصلی در این خودروها از سوی افراد سودجو وجود دارد.

حسین اردوخانی - یک کارشناس خودرو، در مورد خودروهای گذر موقت می‌گوید: "برخی افراد سودجو بعد از وارد کردن این خودروها می‌خواهند قطعات آن‌ها را با قطعات غیر اصلی عوض کنند و قطعه را در بازار آزاد بفروشند".

در این باره سرهنگ جهانگیری توضیح می‌دهد: "شماره شاسی، بدنه و موتور خودروهای وارداتی در هنگام ورود ثبت و در هنگام خروج کنترل می‌شود تا از چنین مواردی جلوگیری شود."

وی با تاکید بر این که خودروهای گذر موقت به هیچ عنوان امکان واگذاری به غیر را ندارند، می‌گوید: "صاحب اول و آخر خودرو با پلاک گذر موقت فقط کسی است که آن را وارد کرده و باید در موعد مقرر آن را از کشور خارج کند، بنابراین ادعاهایی در مورد واگذاری این خودروها به غیر درست نیست."

هرچند

سوار شدن خودروهایی که ممکن است تنها یک نمونه از آن‌ها در کل کشور وجود داشته باشد، وسوسه انگیز است، اما شاید بهتر باشد که پیش از تماس با یکی از آگهی دهندگان اجاره یا واگذاری خودروهای گذر موقت، از داشتن مجوز قانونی استفاده از خودرو اطمینان حاصل کرد.

آنچه در این میان مهم به نظر می‌رسد این است که طبق اظهارات مسوولان پلیس، واگذاری این خودروها غیرقانونی بوده و ممکن است تبعاتی هم به همراه داشته باشد، بنابراین تنها به آگهی اجاره یا واگذاری این خودروها نمی‌توان اطمینان کرد.

تاریخ درج : 1390/03/01
منبع خبر : carnp.com
نام : شهر :