اخبار
منبع : bbc.co.uk

است مدارک آنها نشان می دهد که هنوز حدود صد نفر از اعضای شبکه القاعده در افغانستان حضور داشته و با طالبان همکاری دارند.

ژنرال دیوید رودریگرز، فرمانده نیروهای مشترک ناتو در افغانستان می گوید، این افراد منابع مالی و امکانات فنی در اختیار طالبان قرار می دهند.

این نخستین اظهارات مقام ارشد ناتو در مورد همکاری میان القاعده و طالبان، پس از کشته شدن اسامه بن لادن، رهبر شبکه القاعده است.

گزارشهای اخیر تا قبل از کشته شدن اسامه بن لادن حاکی از این بود که حضور القاعده در افغانستان در حال کمرنگ شدن است و طالبان برنامه های خود را به تنهایی دنبال می کنند.

اما اظهارات اخیر این فرمانده ناتو نشان می دهد که گزارشهایی اخیر مبنی بر کمرنگ شدن فعالیت القاعده در افغانستان دقیق نبوده است.

ژنرال رودریگرز روز دوشنبه شانزدهم می در یک کنفرانس خبری گفت: "ما فکر می کنیم که هنوز حدود صد تن از افراد القاعده در افغانستان فعال هستند. فعالیت این افراد شامل برنامه هایی می شود که کمک می کند منابع و امکانات فنی در اختیار طالبان قرار گیرد."

او افزود: "برای ما آسان است که جنگجویان خارجی را شناسایی کنیم، اما آنها (القاعده و طالبان) با هم کار می کنند، چون همکاری آنها با یکدیگر می تواند برای برنامه هایشان موثر باشد. به همین دلیل در سطوح مختلف با هم همکاری دارند."

همزمان با این، ژنرال مایکل جکروس، معاون بخش برنامه ریزی فرماندهی مشترک ناتو می گوید که براساس برآوردهای آنان، هفتاد درصد خشونتها در افغانستان در چهار ولایت جنوبی و شرقی افغانستان متمرکز است.

به گفته ژنرال جکروس، ولایات قندهار، هلمند در جنوب و ولایات خوست و کنر در شرق بیشتر از دیگر مناطق افغانستان نا امن هستند.

افغانستان در حال آماده شدن برای تحویل گرفتن مسئولیت های امنیتی از نیروهای خارجی است.

قرار است این نیروها تا سال 2014 میلادی افغانستان را ترک کنند و پیش از آن، نیروهای افغان باید توانایی لازم برای تامین امنیت سراسر این کشور را بدست آورده باشند.

در نخستین مرحله از این برنامه، قرار است مسئولیت امنیتی هفت منطقه افغانستان از نیروهای خارجی به نیروهای افغان منتقل شود.

شهر قندهار و همچنین شهر لشکرگاه مرکز ولایت هلمند نیز جز هفت منطقه ای است که قرار است تا یکماه دیگر مسئولیت تامین امنیت آن را نیروهای افغان به عهده بگیرند.


طراحی وب سایتفروشگاه اینترنتیطراحی فروشگاه اینترنتیسیستم مدیریت تعمیر و نگهداریسامانه تعمیر و نگهداری PM سامانه جمع آوری شناسنامه کامپیوتر سیستم جمع آوری شناسنامه کامپیوتر سیستم مدیریت کلان IT طراحی وب سایت آزانس املاک وب سایت مشاورین املاک طراحی پورتال سازمانی سامانه تجمیع پاساژ آنلاین پاساژ مجازی

جدیدترین اخبار

نام : *

پیغام : *