دانش آی آر
12 تابلو برتر هنري جهان !
تعداد بازدید : 986
صاویر زیر مربوط به شاهکارهای هنری است که اغلب بعد از مرگ آفریننده آن به شهرت رسیده و برخی از ابعاد آنها تنها طی سالهای اخیر و ابداع تکنولوژی های روز کشف شدند.
 

قیمت این آثار بسیار گران است و تعیین ارزش مالی بیشتر آنها  برای کارشناسان بسیار دشوار است .


تمرر جنگجو به آخرین لنگرگاهش کشیده می‌شود تا از هم باز شود
اثر : جِی. اِم. دبلیو ترنر
محل نگهداری : گالری ملی، لندن : 1838


تمرر جنگجو به آخرین لنگرگاهش کشیده می‌شود تا از هم باز شود یکی از آثار نقاش رمانتیسیسم انگلیسی، ویلیام ترنر است که در سال 1838میلادی و در اوج زندگی هنری این نقاش خلق شده‌است. در این اثر، ناو جنگی تمرر که به دلیل نبرد ترفالگر با فرانسه و نقش متمایزش در این نبرد به شهرت رسید، در سمت چپ کار ثبت شده‌است در حالی که به آخرین لنگرگاهش در شرق لندن به سال 1838 میلادی یدک می‌شود.

شاهکار ترنر که هم اکنون متعلق به نگارخانه ملی در لندن است، در سال 2005 به عنوان «مهمترین تابلوی نقاشی در نگارخانه‌های هنر بریتانیا» دست یافت. 
مونالیزا
اثر : لئوناردو داوینچی
محل نگهداری : لوور،
پاریس : 06-1503این صورت با لبخند مرموز خود با هنر مترادف شده است و قطعا مشهورترین نقاشی ای است که همه‌مان می‌شناسیم و تقریبا تاثیرگذارترین پرتره در طول تاریخ نیز بوده است.

شب پرستاره
اثر : وینسنت ون گوک
محل نگهداری : موزه هنرهای معاصر، نیویورک : 1889
بی شک این اثر هنری بهترین دوست داشتنی‌‌ها را به نمایش گذاشته و اما نوابغ را نیز به دردسر انداخته است. گویا هنرمند قصد داشته در طول نیم قرن یا بیشتر با استفاده پرمعنی اش از رنگ، نوابغ و هنرمندان سراسر جهان را تحت تاثیر قرار دهد.

برای اطلاعات بیشتر می توانید مطلب " بیوگرافی کامل نقاش مشهور ونسان ون گوگ + مشهورترین نقاشی هایش [ 39 نقاشی ] " را بخوانید.


گلهای آفتابگردان
اثر : وینسنت ون گوک
محل نگهداری : لندن، گالری ملی :
1888ون گوک بعد از ترک کردن زادگاهش، هلند، به قصد جنوب فرانسه برای تشکیل انجمن هنری، این گلهای آفتابگردان را نقاشی کرده است. او این اثر را برای تزئین اتاق خواب دوستش پل گوگن نقاشی کرد. ون گوک سال بعد یعنی سال 1889 کپی دیگری نیز از این نقاشی کشید و شاید هم کپی دیگری در سال بعدتر. کپی‌‌ها و نسخه‌‌های متفاوت دیگری از این تابلو نیز به شاگردان او نسبت داده شده است. این گلهای هنری معروف در قلبشان نمونه ساده‌ای از ایجاز زندگی را به نمایش می‌گذارند؛ آنها چرخه‌‌های متفاوت زندگی ما هستند، شکوفه‌‌های شاداب و باطراوت تا پژمردگی و نابودی...

موج نهم
اثر : ایوان آیوازوفسکی
محل نگهداری : موزه دولتی روسیه، سن پترزبورگ
1850تابلوی موج نهم شاهکاری واقعی است. آیوازوفسکی در این نقاشی که تلاش نافرجام گروهی را برای نجات یافتن از امواج بی‌رحم اقیانوس نشان داده، به کمال تکنیکی ناب خویش دست یافته است. با وجود این قوی‌ترین بخش این کمپوزیسون در مرکز نقاشی قرار دارد که مرموز‌ترین و عرفانی‌ترین بخش و نمایش دهنده تشعشعات خورشید می‌باشد و به صحنه با طیفی از رنگهای قوی سبز و صورتی روشنایی بخشیده است. همچنین بارها از این نقاشی به اسم زیباترین نقاشی روسی نام برده شده است.

گالری علوفه
اثر : جان کنستابل
محل نگهداری : گالری ملی، لندن :
1821


این تابلو به عنوان بزرگترین نقاشی بریتانیایی ارزشمند و مورد تقدیر واقع می‌شود، اما وقتی که برای اولین بار در سال 1821 در آکادمی ‌سلطنتی نمایش داده شد ( با عنوان: نیم روز )، در پیدا شدن خریدار ناکام ماند. ولی وقتی در فرانسه تئودور ژریکو این اثر را تحسین کرد بیشتر مورد توجه قرار گرفت. و بالاخره وقتی در یک سالن در پاریس همراه با تابلوهای دیگر کنستابل نمایش داده شد شور و هیجان بیشتری را برانگیخت ( گفته شده که حضور داشتن نقاشی‌‌های دیگر کنستابل در این نمایشگاه یک هدیه برای ژریکو که خیلی زود و در همان سال فوت کرد، به شمار می‌آمده ). در این نمایشگاه تابلوی گالری علوفه به طور قطع به عنوان برنده مدال طلایی که توسط چارلز ایکس از فرانسه اهدا می‌شد انتخاب شده بود. آثار کنستابل در این نمایشگاه تحت تاثیر و الهام گرفته از نقاش‌‌های فرانسوی مثل اوژن دولاکروا بود.

برج بابل
اثر : پیتر بروگل مهتر
محل نگهداری : موزه کانستیستوریس، وین :
1563


موضوع این نقاشی سازه برج بابل است؛ در کتاب مقدس آمده که این برج ساخته دست بشر برای رسیدن به بهشت بوده. بروگل در نشان دادن معماری برج بابل با طاق‌‌های بی شمار و نمونه‌‌های دیگر از مهندسی رومی، عمدا کلسئوم روم را تداعی کرده است. هدف او از این نقاشی این بوده که خطرات غرور بشر و شاید هم زیانبار بودن عقلانیت کلاسیک در مواجه با الوهیت را نشان دهد.

آزادی هدایتگر مردم
اثر : اوژن دولاکروا
محل نگهداری : موزه لوور، پاریس :
1830آزادی هدایت‌گر مردم اثری است، در سبک نئوکلاسیک از اوژن دولاکروا که در سال 1830 میلادی، با رنگ روغن و بر روی بوم خلق شد. این اثر که یکی از تاثیرگذارترین آثار مربوط به انقلاب 1830 فرانسه است. زنی را که سمبل آزادی است به همراه پرچم فرانسه در یک دست و اسلحه‌ای در دست دیگر را در صف اول انقلابیون نشان می‌دهد. وی با پر کردن جای انقلابیون کشته‌شده، جمعیت را به سوی «پیروزی» راهنمایی می‌کند.


گشت شبانه
اثر : رامبرانت وان راین
محل نگهداری : موزه ملی، آمستردام :
1642
 

از این نقاشی به عنوان بهترین کار رامبرانت نام برده شده است، چرا که این اثر تمام الگوهای نقاشی را شکسته تا حدی که تمام نقاشان چهره آن دوران از خلق این اثر ابراز نگرانی و ناراحتی کردند. این نقاشی به تازگی به نمایش گذاشته شده و به عنوان یکی از بهترین آثار اروپای شمالی به بازدیدکنندگان ارائه می‌شود.

اتحاد زمین و آب
اثر : پیتر پال روبنز
محل نگهداری : موزه ملی روسیه، سن پترزبورگ : 1618روبنز برای اینکه دو عنصر آب و زمین را با هم به تصویر بکشد، فیگورها را از اساطیر باستانی انتخاب کرد. آن کس که نیزه سه شاخه در دست دارد، نپتون، خدای دریاست که نماینده آب است، در حالیکه کوبله ( مادر خداها ) که شاخه ای پر گل را در دست دارد، زمین است.


خوک چران، بریتانی
اثر : پل گوگن
محل نگهداری : موزه هنر شهر لس آنجلس :
1888


گوگن یکی از نقاشان پیشرو پست امپرسیونیست به شمار می‌آید. این نقاشی رنگین نسبت به نقاشی‌‌های دیگر گوگن به سبک پخته خاص خودش فضاهای رئال بیشتری دارد. "خوک چران" با کشاورز و خوکهایش و پس زمینه ای از خانه‌‌های کوچک روستایی و آسمان، از پیش زمینه ای متفاوت برخوردار است. رنگهای قوی و تکه تکه یکی از سبکهای خاص و متعلق به گوگن است.

دو خواهر ( روی تراس )
اثر : پیر آگوست رنوآر
محل نگهداری : موسسه هنری شیکاگو :
1881
 

تجلیل از زیبایی بهار و پیمانهای دوران جوانی، در تابلوی دو خواهر ( روی تراس ) سبک تکنیکی و کمپوزیسیون درست، نمایش هنرمندانه رنگهای لرزان باطراوت به خوبی مشهود است. اکثر تصاویر نقاشی در اندازه واقعی، فضایی سطحی را در جلوی تراس اشغال کرده اند؛ و در پشت آنها فضایی پرنشاط و پر از برگ مورد توجه قرار می‌گیرد که به نحو بسیار شدیدی روی فرمها و شکلهای نقاشی شده فوکوس می‌کند. صورت دو دختر به شدت بر اصول نقاشی جدید رنوآر تاکید داشته و آن را آشکار می‌کند و رنگ صورتها تحت تاثیر سایه‌‌ها یا بازتابها قرار نگرفته است. رنگ چشمهای دختر کوچک بسیار شفاف و واضح، به رنگ آبی ترانسپورانت و شفاف، ما را به تماشا کردن جهان با نگاهی تازه و از دید چشمانی بی‌گناه دعوت می‌کند.
تاریخ درج : 1390/01/16
منبع خبر : 7zero-fa.blogspot.com
نام : شهر :