دانش آی آر
جشنواره هنرهاي نمايشي و بصري لاهور ميزبان تئاتر عروسكي دانشجويان ايران
تعداد بازدید : 714
نمایشهای عروسكی "‌به همین سادگی"، "انتظار در كافه پاركر" و "زندگی و دیگر هیچ" اواسط آبان عازم جشنواره جهانی هنرهای بصری و نمایشی "لاهور" می‌شوند.
به گزارش خبرنگار هنری ایسنا، این سه نمایش عروسكی كه كاری از دانشجویان پردیس هنرهای زیبا است، از 18 تا 29 آبان ماه در این جشنواره تئاتری شركت كنند.
این جشنواره كه توسط یكی از قدیمی‌ترین كمپانی‌های تئاتری پاكستان با نام "‌رفیع پیر" در سال 1974 راه‌اندازی شده است، در ابتدا به عنوان یك تشكل غیردولتی شكل گرفت و سپس در سال 1992، "رفیع پیر" به عنوان موسس این كمپانی، نخستین فستیوال تئاتر عروسكی خود را پایه‌گذاری كرد و در طول این 13 سال حدود 19 جشنواره بین‌المللی در حوزه‌های تئاتر عروسكی، رقص و موسیقی را بر پا كرد.
به گزارش ایسنا، در حال حاضر این فستیوال یكی از بزرگترینها، در آسیای جنوب غربی محسوب می‌شود و در این دوره پذیرای بیش از هزار نمایش از 40 كشور دنیا است. البته در كنار تئاتر عروسكی در این فستیوال موسیقی، حركات موزون، فیلم كوتاه و مستند و ... نیز شركت می‌كنند.
بر اساس این گزارش، نمایش "به همین سادگی" نوشته و كار مرتضی سعیدیان است كه با تكنیك سیاه و به صورت كاملا خلاقانه‌ای اجرا می‌شود و داستان شكل‌گیری یك خانواده، ازدواج، تولد فرزندان و سیر زندگی آنها را به شیوه‌ای كاملا خلاقانه در اجرا و ساخت وطراحی عروسك‌ها به نمایش می‌گذارد.
در این نمایش هادی حسنعلی، محمد لقمانیان، مریم قیطاسوند، سیدامیر سیداحمدی‌نژاد، ندا زمانی و رویا راد نقش آفرینی و عروسك‌گردانی می‌كنند.
این نمایش كه ویژه گروه‌های كودك و نوجوان است، پیش از این در هفتمین جشنواره تئاترعروسكی دانشجویان به صحنه رفته بود و جایزه منتخب هیات داوران و جایزه ویژه انجمن نمایشگران عروسكی خانه تئاتر را دریافت كرد.
"انتظار در كافه پاركر" نیز كار دیگری از گروه تئاتر "باران" است كه براساس متنی از "آرتور میلر" و با كارگردانی مشترك مرتضی سعیدیان و حسین زینالی اجرا خواهد شد.
مرتضی سعیدیان، مریم حسینی و حسین زینالی بازی دهندگان این كار هستند. این نمایش داستان "بیف و هپی" از پسران ویلی لومان هستند كه در كافه پاركر منتظر حق بیمه پدرشان هستند كه بعد از مرگ قرار است نصیب آنها شود و ..
این نمایش تلفیقی از چند تكنیك و تركیبی از اجرای زنده وعروسكی است و جایزه بهترین كارگردانی را از سوی هیات داوران نهمین جشنواره تئاتر عروسكی دانشجویان را دریافت كرده است.
به گزارش ایسنا، نمایش "زندگی و دیگر هیچ" به كارگردانی هدیه هاشمی دیگر كاری است كه در این جشنواره شركت خواهد كرد.
تاریخ درج : 1385/7/19
منبع خبر : ايسنا
نام : شهر :