اخبار
منبع : aftabnews.ir
در جلسه‌ای با حضور نماینده اردکان در مجلس شورای اسلامی، رئیس و معاون موسسه تحقیقات پسته کشور، رئیس مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی استان یزد و مسئولان شهرستان اردکان مشکلات و نیازهای ایستگاه تحقیقات پسته اردکان مورد بررسی و تصمیم‌گیری قرار گرفت. 

به گزارش آفتاب، نماینده اردکان در این جلسه بها دادن به پژوهش و تحقیقات کاربردی را راهبردی برای کاهش مشکلات بخش کشاورزی دانست و با بیان اینکه شهرستان اردکان با داشتن تنوع زیاد و ذخایر ژنتیکی منحصربفرد در زمینه پسته، شایسته توجه بیشتر است افزود: طرح‌های پزوهشی با لحاظ نمودن نیازهای صنعت پسته کشور به اجرا درآید و مسئولان امر نیز می‌بایست نسبت به تامین اعتبارات مورد نیاز اهتمام لازم را داشته باشند و به‌گونه‌ای عمل نشود که عمده بودجه بخش تحقیقات صرف پرداخت هزینه‌های جاری مراکز تحقیقاتی گردد. 

محمدرضا تابش در بخش دیگری از سخنانش کمبود آب و پائین بودن بازده مصرف آن در بخش کشاورزی را معظلی دانست که متاسفانه علی‌رغم بدیهی بودن این مشکل، تاکنون گام‌های عملی در جهت اصلاح الگوی مصرف آب سطح باغات و مزارع کمتر مشاهده گردیده و لازم است ضمن ارائه طرح‌های پژوهشی مفید و توجیه کافی کشاورزان، پروژه‌های مدیریت مصرف آب در باغات به اجرا درآید تا کشاورزان عزیز با مشاهده اثرات مثبت آن نسبت به تغییر تدریجی الگوی مصرف آب اقدام نمایند. 

وی با بیان اینكه میزان تولید پسته ایران در هر هكتار حدود 1 تن و در آمریكا كه رقیب اصلی ما به شمار می‌رود 4 الی 3 تن است ابراز نگرانی كرد كه در صورت بی‌توجهی به امور تحقیقات و پژوهش در پسته؛ آمریكا طی چند سال آینده گوی سبقت را از ما خواهد ربود و به تولیدكننده اول جهانی پسته تبدیل خواهد شد. 

تابش با توجه به كاشت پسته در 2 استان كشور و درآمد ارزی سالیانه حدود یک میلیارد دلاری آن خواستار توجه جدی دولت و نمایندگان محترم مجلس به تصویب اعتبارات لازم خصوصا در امر تحقیق و پژوهش برای افزایش تولید این محصول در كشور شد. 

در ادامه نماینده مردم اردکان در مذاکره تلفنی با دكتر پرهمت رئیس سازمان تحقیقات کشاورزی کشور نسبت به پیگیری چگونگی تقویت اعتبارات و تامین نیروی انسانی مورد نیاز این ایستگاه و در مذاکره با معاون عمرانی استاندار و مدیران کل آب منطقه ای و مسکن و شهرسازی استان نسبت به تعیین محل حفر چاه و انتقال آب مورد نیاز ایستگاه اردکان اقدام نمود. 

رئیس موسسه تحقیقات پسته کشور نیز در این جلسه با بیان اینکه کمبود بودجه درخصوص اجرای طرح‌های تحقیقاتی از مشکلات عمده پیش روست افزود: هدف این موسسه از اجرای طرح‌های پژوهشی در زمینه پسته، رسیدن به راه‌کارهای اجرایی در زمینه کاهش مشکلات این بخش است و از انجام اموری که به گفته وی "کارهای ویترینی" است به طور جد پرهیز خواهد شد. 

در پایان حاضرین به مناسبت هفته درختکاری، چندین نهال پسته در باغ ایستگاه تحقیقات پسته اردکان غرس نمودند. 

لازم به ذکر است ایستگاه تحقیقات پسته شهرستان اردکان بعنوان تنها ایستگاه تحقیقاتی پسته در استان یزد و هفتمین ایستگاه تحقیقاتی پسته کشور در سال 1385 با مساحتی بالغ بر 10 هکتار و با امکاناتی همچون ساختمان اداری، چاه و استخر آب، باغ تحقیقاتی و ... با پیگیری‌های چندین ساله نماینده مردم در مجلس راه‌اندازی و تاکنون بیش از 4 طرح تحقیقاتی را به اتمام رسانده و یا در دست اجرا دارد.

طراحی وب سایتفروشگاه اینترنتیطراحی فروشگاه اینترنتیسیستم مدیریت تعمیر و نگهداریسامانه تعمیر و نگهداری PM سامانه جمع آوری شناسنامه کامپیوتر سیستم جمع آوری شناسنامه کامپیوتر سیستم مدیریت کلان IT طراحی وب سایت آزانس املاک وب سایت مشاورین املاک طراحی پورتال سازمانی سامانه تجمیع پاساژ آنلاین پاساژ مجازیجدیدترین اخبار

نام : *

پیغام : *

 
سیستم تعمیر و نگهداری بهبود - PM