دانش آی آر
مادران شيرخواران كوليكي اعتماد به نفس خود را از دست ندهند
تعداد بازدید : 808

 

بروز احساس ناكفایتی، خشم و عدم اعتماد به نفس در مادران شیرخواران كولیكی منجر به كاهش توانایی آنان در مراقبت، تغذیه و رفتارهای مادرانه می شود.

 به گزارش خبرنگار باشگاه خبرنگاران دكتر بهار اله وردی، فوق تخصص گوارش كودكان در پژوهشی به بررسی رویكرد شناختی و مراقبتی در كولیك شیرخوارگی پرداخته است.

 

در این پژوهش آمده است، معمولاً به كولیك در شیرخواران به شكل یك شكایت نگریسته می شود و رفتاری است كه در 3 ماهه آغازین زندگی بروز می كند، شیرخوار كوچك تر از 3 ماه كه بیش از 3 ساعت در روز و 3 روز در هفته و طولانی تر از 3 هفته گریه كند به كولیك مبتلاست.

 

براساس این پژوهش، مبانی گوناگون رفتاری، خود تنظیمی، سیستم اعصاب مركزی، هورمون های دستگاه گوارش، تغذیه و تركیب فلور روده نیز در كولیك مطرح شده اند، همچنین گاه كولیك و اوج گرفتن آن در حدود 6 هفتگی شدت پاسخ به محرك در شیرخواران است و نشانه بیماری تلفیقی نیست.

 

بنابراین پژوهش، شیوه های رفتاری مراقبین شیرخوار، چگونگی تغذیه، راهكارهای دارویی متعدد و ماساژ از جمله راه های كنترل كولیك در شیرخواران است.

 

بنابراین گزارش، در آغوش گرفتن شیرخوار اثر مطلوب آرامش بخش با ماندگاری قابل قبول دارد و برانگیختگی شیرخوار را به افزایش هوشیاری بصری و سمعی تبدیل می كند.

 

یادآور می شود، نتایج حاصل از این پژوهش در بیستمین همایش بین المللی بیماری های كودكان ارائه شده است./نی

تاریخ درج : 1387/11/12
منبع خبر :
نام : شهر :