دانش آی آر
اولين دانشجوي دكتراي خاكشناسي فارغ التحصيل شد
تعداد بازدید : 1065

 

اولین دانشجوی دكتری در رشته خاكشناسی،گرایش پیدایش و رده بندی و ارزیابی خاك از دانشگاه تبریز فارغ التحصیل شد.

 به گزارش خبرنگار باشگاه خبرنگاران و به نقل از روابط عمومی دانشگاه تبریز،فرزین شهبازی با دفاع از رساله دكترای خود تحت عنوان بررسی روش نوین در ارزیابی تناسب اراضی و كاربرد سیستم تصمیم گیری میكرولیز،مطالعه موردی بخشی از اراضی جنوب شهرستان اهر موفق به اتمام تحصیلات در مقطع دكترای رشته خاكشناسی از دانشكده كشاورزی دانشگاه تبریز شد.

 

وی با اشاره به اینكه این طرح برای نخستین بار در كشور در قالب پایان نامه انجام پذیرفته است،گفت: ارزیابی اراضی یك روش قطعی برای پیشگویی قابلیت و استعداد اراضی با تأثیر توام تغییرات كاربردی اراضی و اقلیمی بر یكدیگر است كه در این پایان نامه،سیستم میكرولیز به كار گرفته شده است.

به گفته وی جمع بندی اصلی این پژوهش استفاده از اطلاعات خاك‌های مختلف به عنوان محور اصلی در تصمیم گیری‌های مربوط به پایداری و مدیریت اراضی كشاورزی بر اساس مدل‌های مختلف سیستم میكرولیز است.

وی تصریح كرد: این روش زمانی سودمند تر است كه فرموله نمودن عملیات زراعی برای مقابله با تخریب خاك كه از عوامل محیطی ناشی می شود،براساس تغییرات مكانی اراضی مطالعه شده صورت گرفته است.

وی با اشاره به نتایج این مطالعات یادآور شد: رعایت توصیه‌های لازم در این طرح ضمن سودآوری بیشتر برای بهره برداران این منطقه موجب حفظ اراضی برای نسل آینده می شود.

 

این رساله دكترا با راهنمایی پرفسور علی اصغر زادهدكتر فریدون سرمدیان و با مشاوره پروفسور محمدرضا نیشابوری و دكتر شاهین اوستان انجام شده است./ب/

تاریخ درج : 1387/11/9
منبع خبر :
نام : شهر :