دانش آی آر
بررسي علت و روش درمان بيماري كهير دانه‌هاي قرمز مخملي روي پوست بدن
تعداد بازدید : 1130

 

جام جم آنلاین: ‌برای همه ما بارها پیش آمده كه ناگهان پوستمان ورم كند، قرمز شود و خارش بگیرد یا به اصطلاح دچار كهیر شویم، اما این برآمدگی‌های مخملی در واقع چه چیزی هستند؟ كهیر نوعی اختلال‌ حساسیتی است كه‌ می‌تواند در هر كجای‌ پوست‌ رخ‌ دهد، از جمله‌ پوست سر، لب‌ها و كف‌ دست‌ و پا. با وجود این‌كه دلایل بسیاری برای تشكیل آن وجود دارد، اما غالباً نمی‌توان‌ دلیل‌ مشخصی برای‌ آن‌ پیدا كرد.

 كهیر یكی از بیماری‌های شایع است و حدود 2درصد كل افراد جامعه به نوعی دچار كهیر می‌‌شوند. این بیماری در تمام سنین دیده می‌شود و فرقی بین كودك، جوان و بزرگسال نمی‌گذارد. همچنین تبعیض جنسیتی نیز قائل نیست و آقایان و خانم‌ها را تقریبا به نسبت مساوی مبتلا می‌كند. كهیر معمولا خود را به صورت جوش‌های‌ خارش‌دار نشان می‌دهد. این‌ جوش‌ها متورم‌ شده‌ و تبدیل‌ به‌ ضایعات‌ صورتی‌ یا قرمز رنگ‌ می‌شوند.

 

ضایعات‌ كهیری‌ حاشیه‌ كاملاً مشخص‌ دارند و مسطح‌ هستند. قطر آنها 1-5 سانتی‌متر است‌. معمولا هم سریعاً به‌ یكدیگر می‌پیوندند و پلاك‌های‌ بزرگ‌ و مسطح‌ به‌ رنگ‌ پوست‌ تشكیل‌ می‌دهند. علامت مشخص دیگر ضایعات‌ كهیری‌ این است كه مرتب تغییر شكل‌ می‌دهند و ممكن‌ است‌ در عرض‌ چند دقیقه‌ یا چند ساعت‌ ناپدید شده‌ و دوباره‌ ظاهر شوند.

 

علت به وجود آمدن كهیر‌

 

1- داروها: تقریباً تمام‌ داروها توانایی‌ ایجاد كهیر را دارند.

 

2- رنگ‌های‌ افزودنی‌ غذایی‌ و نگهدارنده‌ها

 

3- سرطان‌ها، بخصوص‌ سرطان خون

 

4- خوردنی‌ها نیز باعث كهیر می‌شوند‌ تخم‌مرغ، میوه، آجیل‌، یا غذاهای دریایی (بخصوص صدف) از جمله خوراكی‌هایی هستند كه باعث كهیر می‌شوند.

 

5- گزش‌ حشرات

 

6- دست زدن به حیوانات‌، خصوصاً گربه‌ها

 

7- عفونت‌ها: برخی عفونت‌های باكتریایی،‌ ویروسی‌ یا قارچی‌ می‌توانند عامل كهیر باشند.

 

8- بیماری‌های‌ خود ایمنی‌ نیز یكی دیگر از علل كهیر است.

 

9- ورزش: شاید عجیب باشد، اما ورزش هم می‌تواند عامل كهیر باشد.

 

10- گرمی هوا: این نیز یكی دیگر از علل كهیر است.

 

روش‌های درمان

 

بهترین درمان كهیر، تعیین علت و حذف آن است. بررسی‌ها برای‌ تشخیص علت بیماری ممكن‌ است‌ شامل‌ آزمایش خون، آزمایش ادرار، سرعت‌ رسوب‌ گلبول‌های‌ قرمز و عكسبرداری‌ از قفسه‌ سینه‌ برای‌ رد واكنش‌ التهابی‌ ناشی‌ از عفونت باشند.

 

اگر علت پیدا نشود، یا نیازی به بررسی آن نباشد درمان علامتی كهیر صورت می‌گیرد. كهیر نوعی حساسیت است. با توجه به نقش میانجی هیستامین در بروز خارش و دیگر نشانه‌های بیماری، مهم‌‌ترین دارو برای درمان كهیر استفاده از مواد ضدهیستامین است كه با توجه به اشكال مختلف این دارو، در مورد هریك از بیماران براساس وضعیت بیماری، یك نوع از آن توسط پزشك معالج تجویز می‌‌شود و در برخی موارد مقاوم به درمان از داروهای دیگر نیز استفاده می‌‌شود.

 

در اكثر موارد، بیماران به صورت سرپایی درمان می‌شوند و در موارد شدید كه همراه با تورم مجاری تنفسی و احتمال بروز انسداد تنفسی است، درمان‌ اورژانسی‌ باید انجام شود.

 

در درمان كهیر نیاز به استفاده از داروهای موضعی نیست و در برخی موارد خنك كردن پوست مانند استحمام با آب سرد می‌‌تواند در كاهش خارش تأثیر مثبتی داشته باشد. به خاطر داشته باشید در این موارد لباس‌ تنگ‌ نپوشید زیرا هرگونه آزردگی‌ پوست‌ می‌تواند باعث‌ بروز كهیر شود. همچنین حمام‌ داغ‌ نگیرید.

 

راه‌های پیشگیری

 

1- اگر شك‌ به‌ یك‌ نوع‌ غذا به‌ عنوان‌ علت‌ بروز كهیر برده‌اید، فهرستی‌ از غذاهایی‌ كه‌ روزانه‌ می‌خورید تهیه‌ كنید تا كار شناسایی‌ غذای‌ مشكل‌آفرین راحت‌تر شود.

 

2- از مصرف‌ قهوه یا دیگر نوشیدنی‌های‌ كافئین‌دار مانند نوشابه (در صورتی‌ كه‌ باعث‌ بروز كهیر شوند) خودداری‌ كنید.

 

3- پرهیز از سرما،گرما و تعریق می‌‌تواند بروز كهیر را كنترل كند.

 

4- لباس‌های راحت و گشاد بپوشید.

 

5- از نگهداری حیوانات خانگی خودداری كنید.

 

6- دارو سرخود مصرف نكنید و داروهایی را كه مصرف می‌كنید با پزشك كنترل كنید.

 

7- از مصرف كنسرو و غذاهای حاضری (فست فودها) خودداری كنید.

 

8- هر نوع استرسی می‌تواند باعث بروز كهیر شود پس با كاهش آن می‌توانید كهیر را كنترل كنید.

 

9- عفونت‌ها از جمله سینوزیت نیز یكی از علل كهیر است كه با درمان آن كهیر برطرف می‌شود.

 

10- دوش آب داغ نگیرید.

 

تاریخ درج : 1387/11/9
منبع خبر :
نام : شهر :