دانش آی آر
كشف طلا در ايران فزوني گرفت
تعداد بازدید : 735

 

واحد مركزی خبر : پس از اختصاص بودجه اكتشاف معادن از سوى دولت، سازمان زمین‌شناسى و اكتشافات‌معدنى كشور از اكتشاف گسترده طلا، همزمان با سى‌امین سالگرد پیروزى انقلاب اسلامى ایران خبر داد.

 

بهروز برنا مدیر امور اكتشاف سازمان زمین‌شناسى و اكتشافات‌معدنى كشور،با اشاره به اختصاص بودجه اكتشافى پارسال دولت از محل صرفه‌جویى بنزین و تعریف 145پروژه پیمانى و 50 پروژه امانى اكتشافى كشور، گفت: خوشبختانه بیش از 80 درصد پیشرفت فیزیكى در پروژه‌ها به دست آمد و دستاوردهاى اكتشافى متعددى براى استان‌‌هاى كشور همزمان با سى‌امین سالگرد پیروزى انقلاب اسلامى در بخش طلا حاصل شد.

 

وى افزود: در منطقه لاطلا واقع در كرمان اكتشافات سطحى به صورت سیستماتیك در عمق 1500مترى براى شناسایى طلا به اتمام رسیده و وجود 5 تن طلا، 250تن نقره و 10هزار تن مس براى كارشناسان محرز شده است.

 

برنا با اشاره به اكتشافات سطحى به منظور شناسایى ذخایر طلا و روى در منطقه ندوشن واقع در یزد، خاطر‌نشان كرد: در نبى‌ جان آذربایجان‌شرقى حفارى‌ها تا عمق 25مترى براى شناسایى ذخایر طلا انجام شد و500 تن ذخیره قطعى و 2 تن ذخیره احتمالى این كانسار مشخص شد كه ادامه كار بستگى به كسب مجوز از سازمان حفاظت محیط‌زیست دارد.

 

مدیر امور اكتشاف سازمان زمین‌شناسى و اكتشافات معدنى كشور در ادامه از كشف ذخایر طلا در مناطق مسجدداغى، اینق، نبى‌جان و ساریلار آذربایجان‌شرقى خبر داد و گفت: در حال حاضر اكتشافات در 5 محدوده واقع در كردستان به پایان رسیده و وجود112 كیلو طلا، 719 نقره و حدود صد هزار تن كانسنگ مس در منطقه خراپه واقع در محور سقز- پیرانشهر محرز شده است.

 

وى اكتشافات 5 تن طلا در محدوده بزمان، ذخایر مناسبى در محدوه سیاه‌جنگل واقع در استان سیستان و بلوچستان، ذخیره قابل توجه تنگستن طلادار در محدوده چاه‌پلنگ اردكان با عیار اقتصادى 15 درصد، 120كیلوگرم طلا در منطقه هیرد شماره یك و حداقل 4 تن طلا براى هیرد شماره 3 و مقادیرى در منطقه شورآب به كمك اكتشافات سطحى و عمقى واقع در خراسان‌جنوبى و در نهایت شناسایى یك زون طلادار تا به ضخامت 8متر در منطقه خونیك را از دیگر دستاوردهاى اكتشافى سازمان زمین‌شناسى و اكتشافات‌معدنى كشور در بخش اكتشافات طلا عنوان كرد.

 

برنا در پایان تاكید كرد: در مجموع در دولت نهم و از محل بودجه‌هاى تخصیص داده شده و از 56 پروژه اكتشافى طلا حداقل میزان 20 تن طلا به ذخایر قبلى كشف شده افزوده شده است.

تاریخ درج : 1387/11/7
منبع خبر : واحد مرکزي خبر
نام : شهر :