دانش آی آر
كمبود خواب كاهش عملكرد هيپوتالاموس را در پي دارد
تعداد بازدید : 622
بیشتر پرستاران دچار اختلال در خواب بوده و طول مدت خواب شبانه آنان كوتاه است و زودتر از زمان مورد نظر از خواب بیدار می‌شوند.
كمبود خواب باعث ضعف سیستم ایمنی و كاهش عملكرد هیپوتالاموس می‌شود.
محققان دانشگاه علوم پزشكی شاهرود طی پژوهشی به این نتیجه رسیده‌اند كه خواب یك فرآیند مهم فیزیولوژیك است كه تأثیرات عمیقی برسلامت روحی و جسمی افراد می‌گذارد.
براساس این گزارش، تحقیقات نشان میدهد كه محرومیت از خواب باعث ضعف سیستم ایمنی و كاهش عملكرد هیپوتالاموس، هیپوفیز و آدرنال در طی روزهای بعدی وهمچنین افزایش فشار خون عوارض قلبی و عروقی می‌شود.
بنابراین گزارش، كمبود خواب می‌تواند احتمال خواب آلودگی در طی روز به دنبال آن حوادث شغلی و اجتماعی را افزایش بخشد و نیز زود رنجی، بروز رفتارهای تهاجمی و كاهش ارتباطات اجتماعی در افرادی كه دچار محرومیت از خواب هستند نسبت به سایر افراد به طور قابل توجهی بالاتر است.
در این پژوهش آمده است، از جمله مشاغلی كه درگیر اختلال خواب آلودگی ناشی از آن هستند گروه پرستاران هستندكه این امر می‌تواند موجب بروز مشكلاتی چون اختلالات گوارشی، مشكلات قلبی، خستگی‌های عصبی، عدم تمركز حواس و پرخاشگری در آنها شود.
گفتنی است، بیشتر پرستاران دچار اختلال در خواب بوده و طول مدت خواب شبانه آنان كوتاه است و زودتر از زمان مورد نظر از خواب بیدار می‌شوند.
تاریخ درج : 1387/11/4
منبع خبر :
نام : شهر :