دانش آی آر
توسعه دانش ساخت سازه هاي سبز ضرورتي براي آينده
تعداد بازدید : 757
سازه های سبز، یكی از جذاب ترین و در عین حال كاربردی ترین مفاهیم فناوری های نوین به حساب می آیند كه تنها طی 2 دهه گذشته از شتاب خیره كننده ای برخوردار شده اند و به عقیده كارشناسان از زمان معرفی جهانی فناوری های سبز، یكی از بارزترین مظاهر این دسته از فناوری ها به شمار می آیند.
به گزارش جام جم آنلاین با توجه به تغییرات الگوهای شهرنشینی مدرن، این دسته خاص از فناوری های سبز در زمینه طراحی و ساخت سازه های مرتفع تر نظیر برج ها كاربردی تر شده اند تا آنجا كه در دبی یا سئول سازه های عظیمی به ارتفاع بیش از چند 100 متر طراحی و ساخته می شوند كه شاید خرید واحدهای آن تا حد زیادی پرهزینه تمام شود، اما با توجه به سرانه مصرف بسیار پایین انرژی، خریداران در درازمدت شاهد بازگشت سرمایه های خود بوده و در عین حال با رعایت استانداردهای زیست محیطی به عنوان دوستداران اصلی محیط زیست شناخته می شوند.
یكی از بارزترین مصادیق توسعه دانش سازه های سبز كه اتفاقا با الگوهای نوین شهرنشینی و استفاده از پرتوهای خورشیدی به عنوان شاخصه ای مهم در افزایش بهره وری مصرف انرژی نیز منطبق شده است، برج چرخان دبی است. این برج را می توان نمونه بارزی از سازه های دینامیكی برشمرد كه نه تنها همراه با مسیر تابش خورشید قابل حركت به دور خود است، بلكه این گردش در هر یك از 59 طبقه آن مجزا از یكدیگر بوده و از این رو هیچگاه نمی توان شكل ثابت و مشخصی برای آن در ذهن متصور شد مگر این كه از تصمیم روزمره ساكنان طبقات آن اطلاع داشته باشیم. در این برج تا آنجا كه امكان داشته است از مدرن ترین مظاهر فناوری برای به دام انداختن انرژی های هدر رو نظیر پرتوهای خورشیدی و جریان قابل توجه باد در ارتفاعات بالاتر استفاده می شود. در حقیقت برج به گونه ای ساخته می شود كه قابلیت تعقیب جهت حركت خورشید را دارد و در عین حال می تواند مسیر حركت به دور خود را نیز با جهت وزش باد منطبق كند. چنین تطابقی از این نظر مهم است كه توربین های بادی نصب شده در میان طبقات بخوبی تغذیه می شوند و برای تامین انرژی در كل سازه به مولدهای انرژی كه با سوخت های فسیلی كار می كنند، نیازی نخواهد بود.
در برج چرخان دبی، سازش خیره كننده ای میان طرح های نوین معماری با محیط زیست دیده می شود و از آنجا كه سازه می تواند انرژی مورد نیاز خود را خود تامین كند، می توان تصور ساخته شدن مركز تولید انرژی های پاكی را در قلب دبی در ذهن ایجاد كرد كه به دلیل بهره گیری از مصالح ساختمانی لوكس و دكوربندی بی نظیر داخلی به عنوان الگویی برای شهرنشینی سبز و فوق مدرن آینده به شمار آید.
برج چرخان دبی قابلیت چرخش 360 درجه به دور خود را دارد و به لطف طراحی صفحات خورشیدی در قسمت های مختلف، استفاده از نور خورشید در آن به حد اعلا رسیده است. به گفته طراحان سازه، كل حجم انرژی كه سالانه در آن مصرف می شود ارزشی معادل بیش از 7 میلیون دلار دارد كه تماما در آن تولیدشده و حتی گفته می شود بخشی از آن برای تامین نیاز سازه های مجاور به كار گرفته می شود. دیوید فیشر معمار كهنه كار ایتالیایی كه طراحی برج چرخان 330 میلیون دلاری دبی را به عهده داشته، معتقد است، استفاده از منابع تجدیدپذیر انرژی در این برج، حرف اول و آخر را می زند. شاید خرید واحدهای این برج در مقایسه با برج های مشابه كار سخت تری باشد، اما دور از انصاف است كه هزینه بسیار كم حامل های انرژی را در آن نادیده بگیریم. بر اساس برآوردهای صورت گرفته، سالانه در این برج بالغ بر 200 میلیون كیلووات انرژی كاملا پاك تولید می شود كه تقریبا در هیچ نقطه ای از جهان نظیری برای آن نمی توان پیدا كرد. تمام این ویژگی ها بجز این مشخصه بارز است كه تقریبا 90 درصد سازه به صورت پیش ساخته در محل اجرای طرح حاضر شده و به جای استفاده از صدها مونتاژكار، تنها از كمتر از یكصد نفر متخصص برای سرهم كردن آن استفاده می شود.
كارشناسان معتقدند توسعه دانش ساخت بناهای دوستدار محیط زیست و به كارگیری آن در شهرها با هدف ایجاد شهرك های سبز می تواند به عنوان راهكار نجات بخش زمین در دهه های آتی به شمار آید
اما هنرنمایی دیوید فیشر تنها بخشی از دانش نوین سازه های سبز به شمار می آید. در چین كه همپای دیگر كشورهای جهان، به توسعه دانش ساخت سازه های سبز و دوست دار محیط زیست به عنوان علمی كاربردی نگاه می شود طرح های مختلفی در دست است كه یكی از آنها مرتفع ترین برج این كشور است كه عمدتا با بهره گیری از فناوری های پاك و دوستدار محیط زیست ساخته می شود.
شانگهای چین محلی است كه برای ساخت این برج برگزیده شده و پیش بینی می شود در سال 2014 به طور رسمی راه اندازی شود. بدنه كلی سازه كه بیش از 630 متر ارتفاع خواهد داشت به صورت مارپیچی خواهد بود و از این رو تمامی طبقات آن در مدت زمان تابش پرتوهای خورشیدی به لطف استفاده از صفحات خورشیدی، از این منبع پاك حداكثر انرژی را دریافت و ذخیره می كنند. از آن گذشته و بنا به ادعای طراحان برج، استفاده از الگوی مارپیچی تاثیر بسزایی در پایداری و ثبات آن خواهد داشت و این فاكتور مهمی است كه در مبحث مقاوم سازی بناها در برابر زمین لرزه، آن هم در كشوری همچون چین كه آمار زمین لرزه و مرگ و میر ناشی از آن بالاست، حیاتی به حساب می آید. در قسمت های مختلفی از این برج تلاش شده فضای لازم برای نصب توربین های بادی در نظر گرفته شود و از این رو حجم قابل توجهی از انرژی های مورد نیاز برای قسمت های مختلف برج تامین می شود; اما این پایان داستان نیست. برای افزایش خودكفایی برج در زمینه تولید انرژی مورد نیاز خود، توجه ویژه ای به آب در حال هدر رفتن باران شده است. طراحی سازه های لازم برای جمع آوری آب باران در برج، این امكان را می دهد تا از آن برای خنك سازی بخش های مختلف برج استفاده شود كه معنای آن چیزی نیست جز صرفه جویی بیشتر در مصرف حامل های انرژی.
كارشناسان معتقدند توسعه این دانش نوین و به كارگیری آن در شهرها با هدف ایجاد شهرك های سبز می تواند به عنوان راهكار نجات بخش زمین در دهه های آتی به شمار آید. آنچه مهندسان و طراحان هلندی برای كره جنوبی در ساخت شهرك سبز و دوستدار محیط زیست در نظر گرفته اند، یكی از بارزترین نمونه های این ایده است. این شهرك كوچك كه ظرفیت اسكان بیش از 70 هزار نفر را دارد تا سال 2011 ساخته و به بهره برداری خواهد رسید. در این شهر بجز استفاده از توربین های بادی و صفحات خورشیدی برای جذب هرچه بیشتر انرژی های پاك بادی و خورشیدی، از پوشش های سبز گیاهی به منظور تهویه هرچه بهتر هوای شهرك استفاده می شود. در حقیقت می توان از هم اكنون خلق شهر سبزی را در كره جنوبی متصور شد كه در آن مردم با معضل مرگباری به نام آلودگی هوا مواجه نخواهند بود.
تاریخ درج : 1387/11/3
منبع خبر :
نام : شهر :