دانش آی آر
عروسك درماني در بهينه‌سازي شرايط رواني- زيستي كودك نقش بسزايي دارد
تعداد بازدید : 569
عروسك درمانی و اجرای نمایش عروسكی و آشنا سازی كودك با عروسك به منظور پركردن اوقات فراغت بهینه سازی شرایط روانی- زیستی كودك از نظر بهداشت روان ارزش فراوانی دارد.
 به گزارش باشگاه خبرنگاران؛مهناز هادی پور كارشناس كنترل عفونت مركز طبی كودكان در پژوهشی به بررسی نقش عروسك درمانی در بهداشت روانی كودك پرداخته است.

دراین طرح آمده است: كودك می‌تواند در بازی‌عروسكی انگیزه‌هایش را متعادل كرده و انرژی‌های اضافی خود را تخلیه كند.

همچنین از دیدگاه بهداشت روان عروسك درمانی شیوه دلپذیر مداوا در قلمرو روان درمانی است كه می‌توان از طریق آن به كودك آموزش داد و اوقات فراغت او را به صورت مفید و مطلوبی پربار كرد.

براساس این پژوهش، در حیطه‌روان پزشكی و روان‌شناسی بالینی كودك متخصص بالینی قادر است با استفاده از عروسك‌ها به اطلاعات مفید بالینی جهت تشخیص مسائل روانی كودك دست یابد.

نتایج حاصل از این پژوهش نشان می‌دهد عروسك می‌تواند واسطه تربیتی ما با كودك و یا كودك با محیط پیرامون او باشد و دراین نقش می‌تواند پیام تربیتی را از ما گرفته و به كودك منتقل نماید.

همچنین احساس عاطفی و فكری كودك را نیز به ما انتقال می‌دهد و از طرف دیگر بازی درمانی روشی است روان پزشكی و روان شناسی كه از طریق آن كودك در بازی و از طریق بازی هیجان سركوب شده خود را برون فكنی می‌كند و در نتیجه برخی از مشكلات روانی كودك درمان می‌شود.

گفتنی است، نتایج حاصل از این پژوهش در ششمین همایش ملی پرستاری كودكان ارائه شده است.
تاریخ درج : 1387/10/22
منبع خبر :
نام : شهر :