دانش آی آر
اهميت استفاده از انرژي صلح آميز هسته اي در توليدات كشاورزي
تعداد بازدید : 546
در حال حاضر از دانش هسته ای برای اصلاح نباتات، بذر گندم، جو و پنبه و افزایش مقاومت به خوابیدگی، تحمل سرما و بیماری های قارچی استفاده می شود.
 به گزارش خبرنگار باشگاه خبرنگاران، ایمان ویسی مال امیری، دانشجوی كارشناسی ارشد اصلاح نباتات در طرحی به بررسی انرژی صلح آمیز هسته ای، حلقه گمشده تولیدات كشاورزی پرداخته است.

در این طرح آمده است: امروزه با افزایش جمعیت جهان، كشاورزی از اهمیت بالایی برخوردار شده است و تأمین و امنیت غذایی از مهم ترین دغدغه‌های هر كشور است، دانش هسته ای امروزه در تمام شاخه‌های علوم و فنون به ویژه در پزشكی،‌ كشاورزی و صنعت كاربردهای زیادی دارد.

بنابراین گزارش، دانستن این كه بسیاری از مردم كشورمان در نواحی كویری نه تنها از دستاوردهای این رشته از فناوری هسته ای در مزارعشان استفاده می كنند، بلكه محصول نیز برداشت و تولید می كنند كه جای خوشحالی دارد.

براساس این گزارش، گندم طبسی یا همان گندم اتمی یكی از بهترین گندم‌ها برای مناطق خشك و شور ایران است، به كارگیری بذر این گندم در بعضی از نقاط كشور مثل طبس تا 70 درصد افزایش تولید به همراه داشته است.

یافته‌های این پژوهش نشان می دهد، در حال حاضر از دانش هسته ای برای اصلاح نباتات، بذر گندم، جو و پنبه و افزایش مقاومت به خوابیدگی، تحمل سرما و بیماری های قارچی استفاده می شود و علاوه بر این با اصلاح در بذر گیاهان می توان گیاهانی شور پسند برای مناطق كویری را كه دارای آب و خاك شور هستند، تولید كرد.
تاریخ درج : 1387/10/12
منبع خبر :
نام : شهر :