دانش آی آر
يك نويسنده كودك معتقد است: با داستان مي‌توان بچه‌ها را با امام حسين(ع) آشنا كرد
تعداد بازدید : 588
یك نویسنده كودك معتقد است : می‌توان با استفاده از روایت‌ها و شگردهای داستانی امروزی، بچه‌ها را با ابعاد عاطفی و انسانی شخصیت امام حسین(ع) و یاران او آشنا كرد.
به گزارش شبكه خبر به نقل از خبرگزاری فارس؛ علی باباجانی، نویسنده و شاعر كودك و نوجوان گفت: اساسا فعالیت در حوزه ادبیات كودك و نوجوان بسیار سخت است چون نویسنده‌ای كه می‌خواهد برای كودكان بنویسد باید با مسایل روان‌شناسی رشد كودك، زبان و قدرت درك او به خوبی آشنا باشد.

وی افزود: این دشواری زمانی كه نویسنده سراغ مسایل تاریخی و مذهبی می‌رود، دوچندان می‌شود چون هرگونه خطا و لغزشی در این راه باعث مخدوش شدن ذهن كودكان می‌شود و این بر مراحل بعدی رشد ذهنی و عاطفی آنها نیز تأثیرگذار است.

سراینده مجموعه شعر نوجوان آمدی در شهر ما گل كاشتی همچنین عنوان كرد: كارهای پژوهشی زیر بنای آثار خلاقانه تاریخی هستند و اگر نویسنده‌ای كه می‌خواهد در زمینه عاشورا كتابی بنویسد به درستی با حوادث و رویدادهای تاریخی آن واقعه عظیم آشنا نباشد نتیجه‌ای كه می‌گذارد منفی خواهد بود.

وی ادامه داد: عمده كتاب‌های كودك و نوجوانی كه تا امروز به واقعه عاشورا پرداخته‌اند متكی به سندهای تاریخی متقن نبوده‌اند و به همین دلیل دچار اشكالات تاریخی فراوانی هستند.

باباجانی با بیان اینكه هنوز زوایای نامكشوف فراوانی در زمینه واقعه عاشورا وجود دارد، تأكید كرد: به طور كلی حادثه كربلا دارای ابعاد تراژیك گسترده‌ای است و شاید ضرورتی نداشته باشد كه تمام این حوادث برای كودكان روایت شود.

وی افزود: به اعتقاد من نویسنده‌ها به جای كپی‌برداری از روی آثار یكدیگر بهتر است به ابعاد مغفول مانده آن حادثه بزرگ بپردازند و سعی كنند با استفاده از روایت‌ها و شگردهای داستانی امروزی بچه‌ها را با ابعاد عاطفی و انسانی شخصیت امام حسین (ع) و یاران او آشنا كنند.
تاریخ درج : 1387/10/12
منبع خبر :
نام : شهر :