دانش آی آر
نقش دانشگاههاي كهن اسلامي در تمدن سازي
تعداد بازدید : 992
عضو هیات علمی دانشگاه امام صادق (ع) گفت: باید نقش مدارس و دانشگاههای كهن اسلامی در تمدن سازی اسلام را همگام با پیشرفت های اقتصادی، صنعتی و علمی توسعه بخشیم.
به گزارش خبرنگار ما، سید محمدرضا احمدی طباطبایی در همایش ملی انقلاب اسلامی و تمدن سازی كه در دانشگاه امام صادق (ع) برگزار شد افزود: مدارس و دانشگاههای كهن و ریشه دار در جهان اسلام نقش اساسی در انتقال آموزه های اسلامی و تعلیم و تربیت دانش پژوهان، فرهیختگان و دانشمندان نامدار در جهان اسلام ایفا كرده است.
وی تصریح كرد: حوزه های علمیه و مدارس كوچك و بزرگ در كشورها و در میان فرقه های مختلف اسلامی ، پرچمدار گسترش علوم و اموزه های اسلامی در میان مسلمانان و محور عمده در تقویت فرهنگ و تمدن اسلامی محسوب می شوند.
احمدی طباطبایی با بیان اینكه حوزه ها و مدارس علمی و مذهبی شیعه در كنار آموزش معارف دینی از امتیازات مهمی از جمله توجه به علوم عقلی و تجربی برخوردار است افزود: در بسیاری از مدارس دینی در جهان تشیع علومی مانند فقه، ریاضی، فلسفه، منطق، نجوم، هندسه، جبر و مثلثات در كنار علوم دینی مانند فقه و اصول و تفسیر تدریس می شود.
وی اضافه كرد: دانشمندان و مدرسان برجسته ای در علوم معقول و منقول در طول تاریخ اسلام در شهرها و مناطق شیعی از جمله نجف اشرف و اصفهان پرورش یافته اند.
این استاد دانشگاه با اشاره به مراكز علمی و پژوهشی بزرگ اسلامی همچون دانشگاه الازهر و دارالحكمه مصر كه شیعیان فاطمی تاسیس كردند ، گفت: مدارس نظامیه بغداد، اصفهان، طبرستان، بصره، دمشق و قونیه از مهمترین و بزرگترین مدارس اسلامی در میان اهل سنت و تشیع به شمار می روند.
وی گفت : مشخص كردن ابعاد فعالیت مراكز، دانشگاه ها و حوزه های علمیه اسلامی به تدوین دائره المعارفی ارزشمند منجر خواهد شد.
تاریخ درج : 1387/10/12
منبع خبر :
نام : شهر :