دانش آی آر
پشه هاي عقيم روشي براي مبارزه با مالاريا
تعداد بازدید : 555
پژوهشگران با كمك تكنیك تولید پشه عقیم قصد دارند با بیماری های مالاریا و چیكونگونیا مبارزه كنند.
به نوشته شماره امروز روزنامه لوموند در اینترنت ، پژوهشگران در اژانس بین المللی انرژی اتمی در حال ازمایش تكنیك حشره عقیم موسوم به تی آی اس برای از بین بردن عامل بیماری مالاریا و چیكونگونیا هستند.
این تكنیك هم اكنون روی پشه های مالاریا در سودان و جزیره رئونیون با هدف ریشه كنی مالاریا صورت می گیرد.
این روش بسیار ساده است.پژوهشگران با رها كردن توده ای پشه های عقیم نر ، پشه های محلی ماده را فریب می دهند.جفت گیری انها هیچ گونه باروری بدنبال نخواهد داشت و به این ترتیب جمعیت پشه های عامل مالاریا بطور طبیعی از بین می رود.
با این حال این تكنیك بسیار پیچیده است زیرا باید در ابتدا پشه های نر را بعنوان عامل انتشار ویروس جدا سازی و سپس عقیم كرد.برای این كار ، این پشه ها را در معرض تشعشات كوبالت شصت یا اشعه ایكس قرار می دهند.
هم اكنون تولید گسترده پشه های عقیم نر با هدف رها سازی انها در منطقه دونگولا ، منطقه ای كشاورزی در دره نیل كه به شدت تحت تاثیر بیماری مالاریا قرار دارد در خارطوم انجام می شود.این مركز به سبب نزدیك بودن ان با معدن اورانیوم كه امكان تشعشع با كوبالت شصت وجود دارد صورت می گیرد.
پژوهشگران ازمایشگاه اژانس بین المللی انرژی اتمی در وین امیدوارند تا سال دو هزار و ده به تولید روزانه یك میلیون پشه عقیم نر دست یابند.رها سازی این حشرات در طی چند ماه می تواند منجر به ریشه كنی محلی پشه مالاریا شود.
تاریخ درج : 1387/10/10
منبع خبر :
نام : شهر :