اخبار
منبع :
یك گروه تحقیقاتی در دانشگاه وارویك (Warwick) به روش جالبی برای پوشاندن ذرات كوچك پلیمری با لایه‌ای از نانوذرات مبتنی بر سیلیكا دست یافته‌اند.

به گزارش روز سه شنبه باشگاه خبرنگاران دانشجویی ایران "ایسكانیوز" حاصل این كار، ماده‌ای است كه می‌توان از آن برای ساخت مواد با كاركرد بالا مثل رنگ‌های خودتعمیر‌كننده یا بسته‌بندی‌های هوشمند استفاده كرد. این مواد را می‌توان به‌گونه‌ای تنظیم كرد كه مقادیر دقیقی از آب، هوا یا هردو را در یك جهت خاص از خود عبور دهند.
در این تحقیق، یك فرایند پلیمریزاسیون امولسیون بی‌نیاز از مواد صابونی به دست آمده است. در این فرایند، ذرات پلیمر به صورت كلوئید درون آب پخش می‌شود و سپس در یك مرحله‌ی ساده، نانوذرات اكسید سیلیكون (با اندازه‌ی حدود 25 نانومتر) به این مخلوط اضافه می‌شود و این ذرات، همانند یك لایه‌ی خمیر ذرات پلیمر را می‌پوشاند.
این فرایند یك لاتكس پلیمری است كه می‌توان از آ« برای تولید رنگ‌های ضد خش كه خود را تعمیر می‌كنند استفاده كرد. همچنین می‌توان از آن برای دستیابی به بسته‌بندی‌های خاصی كه اجازه‌ی عبور به مولكول‌های آب و هوا را در جهت خاصی می‌دهند استفاده نمود.
محصول مرحله‌ی قبل، در یك مرحله‌ی ساده‌ی دیگر در معرض ماده‌ی پلیمری دوّمی قرار می‌گیرد و یك لایه‌ی پلیمری بر روی لایه‌ی نانوذرات سیلیكا نشانده می‌شود. در تصویر نیز محصول این فرایند كه با میكروسكوپ TEM گرفته شده است به صورت ذرات كلوئیدی چند لایه دیده می‌شود.
به گزارش ایسكانیوز به نقل از نانو اهمیت این روش نه فقط به خاط كاربرد گسترده‌ی محصولات آن، بلكه به دلیل سادگی و ارزانی آن است. زیرا نه تنها زمان فرایند بسیار كوتاه است بلكه تك مرحله‌ای بودن آن موجب می‌شود بتوان به تولید انبوه در مقیاس بالا رسید.
محققان دانشگاه واوریك نشان دادند كه میزان نانوماده‌ی تولیدی با این روش می‌تواند تا بیش از 45 درصد حجم محلول آبی باشد؛ درحالی كه این رقم برای روش‌های چند مرحله‌ای قبلی بین یك تا ده درصد بود.
مقاله‌ی حاصل از این تحقیق با عنوان Multilayered Nanocomposite Polymer Colloids Using Emulsion Polymerization Stabilized by Solid Particles در مجله‌ی American Chemical Society منتشر شده است.

طراحی وب سایتفروشگاه اینترنتیطراحی فروشگاه اینترنتیسیستم مدیریت تعمیر و نگهداریسامانه تعمیر و نگهداری PM سامانه جمع آوری شناسنامه کامپیوتر سیستم جمع آوری شناسنامه کامپیوتر سیستم مدیریت کلان IT طراحی وب سایت آزانس املاک وب سایت مشاورین املاک طراحی پورتال سازمانی سامانه تجمیع پاساژ آنلاین پاساژ مجازی

جدیدترین اخبار

نام : *

پیغام : *