دانش آی آر
ارائه روشي اصلاح شده براي سنتز نانوميله‌هاي يك‌ بعدي توسط پژوهشگران ايراني و ژاپني
تعداد بازدید : 615
 
 پژوهشگران دانشگاه علم و صنعت طی پژوهشی، با همكاری پژوهشكده اُپتیك و لیزر و اساتید دانشگاه ناگویای ژاپن، موفق به سنتز و رشد نانومیله‌های دی‌اكسید تیتانیوم به روش اصلاح شده سُل- ژل با استفاده از قالب‌‌های متخلخل آلومینایی، شدند.

به گزارش روز سه شنبه باشگاه خبرنگاران دانشجویی ایران "ایسكانیوز" مهندس عباس صادق‌زاده عطار، دانشجوی دكتری دانشكده مهندسی متالورژی و مواد دانشگاه علم و صنعت، با بیان این مطلب كه هدف اصلی از سنتز نانومیله دی‌اكسید تیتانیوم، كاربرد وسیع آن در صنایعی همانند اُپتیك، الكترونیك، انرژی، تصفیه آب، پیل خورشیدی و غیره است، افزود: "در سال‌های اخیر روش‌های مختلفی جهت سنتز نانومواد یك بعدی، همانند لیتوگرافی، رشد در محلول به كمك عوامل تركننده، رسوب نشانی بخار شیمیایی و رشد به كمك قالب توسعه یافته است كه روش سنتز به كمك قالب، به دلیل امكان تولید ردیف‌های بسیار منظم و یكنواخت، سادگی و ارزانی یكی از بهترین روش‌ها در سنتز این نوع نانوساختارها است".
صادق‌زاده در رابطه با چگونگی این روش گفت: "در این روش به منظور تهیه نانومیله‌های دی‌اكسید تیتانیوم، ابتدا پنج محلول سُل دی‌اكسید تیتانیوم با نسبت‌های مولار مختلف به روش سُل- ژل تهیه می‌گردد. سپس محلول‌های سُل دی‌اكسید تیتانیوم به داخل قالب‌های آلومینیایی با قطر حفرات مختلف تزریق و به‌‌منظور پر شدن كامل حفرات، قالب‌ها، داخل محلول‌های جوشان دی‌اكسید تیتانیوم قرار می‌گیرند. پس از خشك كردن، نمونه‌ها در دماها و زمان‌های مختلف، آنیل شده و در نهایت، پس از حذف قالب‌های آلومینیایی توسط محلول اِچ NaoH، ردیف‌های نانومیله دی‌اكسید تیتانیوم، سنتز می‌شوند".
به گزارش ایسكانیوز به نقل از نانو این پژوهش در قالب بخشی از پایان‌نامه دكتری عباس صادق‌زاده و با هدایت دكتر شمس‌الدین میردامادی از دانشگاه علم و صنعت ایران، دكتر فرشته اسماعیل‌بیگی از پژوهشكده اُپتیك و لیزر، مشاوره مهندس مرتضی ساسانی از پژوهشكده اُپتیك و لیزر و راهنمایی پروفسور كونیهوتو كوموتو و دكتر كیوفومی كاتاگیری از دپارتمان شیمی كاربردی دانشگاه ناگویای ژاپن انجام شده و جزئیات آن در مجله Journal of Materials Science and Technology ، (جلد 23، صفحات 613-611، سال 2007) منتشر گردیده است
تاریخ درج : 1387/9/26
منبع خبر :
نام : شهر :