اخبار
منبع :
 
 مشاركت مردان یكی از عوامل مؤثر در موفقیت برنامه‌های تنظیم خانواده است، البته مشاركت مردان در برنامه‌های تنظیم خانواده به معنای استفاده آنها از روش‌های مخصوص مردان نیست. بلكه این مشاركت شامل درك درست مردان از محدودیت‌ها و نیازهایی است كه با استفاده از روش‌های پیشگیری از بارداری برای همسرانشان پیش می‌آید.
 
زن و مرد به یك میزان مسوول جلوگیری از بارداری هستند. اگر عارضه‌ای در نتیجه استفاده از شیوه‌های جلوگیری از بارداری در یكی از زوجین مشاهده شود، همسر وی باید از او حمایت كند. در نظام‌های تأمین بهداشت خانواده، به جنبه حمایتی مردان توجه بیشتری می‌شود.

تنوع وسایل پیشگیری از بارداری برای زنان، محدود بودن روش‌های مخصوص مردان و وجود برخی نگرش‌های نادرست كه تنظیم خانواده را تنها وظیفه زنان می‌دانند، سبب شده تا مردان مشاركت كمتری در برنامه‌های تنظیم خانواده داشته باشند... .

وازكتومی یكی از روش‌های تنظیم خانواده است كه بیش از 50 سال تحقیقات گسترده‌ای درباره آن صورت گرفت. از سال 1974 تا 1985، یعنی به مدت 11 سال، عمل وازكتومی در ایالت سی‌چوان چین انجام شد و در سال 1985، انجمن جلوگیری داوطلبانه از بارداری از طریق جراحی، بی‌عارضه بودن این روش را اعلام كرد و در سال 1986، وازكتومی به تمام نقاط دنیا معرفی شد. در اوایل اردیبهشت 72 نیز پروفسور لیسون چان به ایران آمد و این روش را به محافل علمی ما معرفی كرد.

سازمان بهداشت جهانی وازكتومی را به ‌عنوان بهترین، مطمئن‌ترین و راحت‌ترین روش جراحی برای جلوگیری دائمی از باروری تأیید كرده است. وازكتومی را نخستین‌بار در ایران دكتر فریدون فروهری، مدیر پلی‌كلینیك شهید جعفری مركز بهداشت شرق تهران، انجام داد. وی كه پدر وازكتومی ایران شناخته شده است، شاگردان متعددی تربیت كرد و برای ترویج این روش به تمام نقاط ایران فرستاد.

از آن زمان تاكنون، 775 پزشك دوره‌های آموزشی وازكتومی را طی كرده‌اند و در نقاط مختلف كشور ایران در حال خدمت هستند.  شمار موارد موفق وازكتومی انجام‌شده در مركز بهداشت شرق تهران  در حدود‌29 هزار مورد است.

در گذشته وازكتومی به روش جراحی با تیغ انجام می‌شد ولی با بوجود آمدن امكانات پیشرفته پزشكی در حال حاضر این روش بصورت جراحی بدون تیغ انجام می‌شود در واقع به گفته پزشكان وازكتومی عبارت است از قطع لوله منی‌بر در مرد كه با عمل جراحی ساده و مطمئنی در مدتی كوتاه انجام می‌شود. این روش آسان‌ترین و مؤثرترین روش پیشگیری از بارداری است كه با عملی بسیار ساده و بدون استفاده از تیغ جراحی صورت می‌گیرد و نیازی به بخیه‌زدن ندارد.

دكتر حسین ملك افضلی، موسس شبكه‌سازی مراكز تحقیقاتی و توسعه مراقبت‌های اولیه بهداشتی  در سال 2007 میلادی برنده جایزه جمعیت از سوی سازمان ملل شد.  وی این جایزه را به دلیل ارائه گزارش‌هایی به سازمان ملل  درخصوص تاثیر تنظیم خانواده بر جمعیت و اقدامات انجام شده در ایران در راستای روش‌های پیشگیری از بارداری گرفت.

 وی كه در حال حاضر رئیس انستیتو و تحقیقات بهداشت دانشگاه علوم پزشكی تهران است، از مشاركت مردان ایرانی در خصوص انجام عمل وازكتومی انتقاد می‌كند و به خبرنگار جام‌جم می‌گوید: متاسفانه در كشور ما بر عكس این‌كه وازكتومی عملی بدون درد و تیغ است و هیچ عارضه‌ای را برای مردان ندارد درست فرهنگ سازی نشده است به طوری كه در كشور فقط 2درصد مردان این عمل را انجام می‌دهند و تصور نادرست این است كه مردان با این كار عقیم  شده و یا حالت مردانگی خود را از دست می‌دهند در حالی‌كه این گونه نیست، روش جلوگیری وازكتومی از حاملگی این گونه است كه سلول‌های جنسی كه در بیضه ساخته می‌شوند از طریق لوله‌های منی‌بر راست و چپ وارد مایع منی می‌شوند. در وازكتومی این دو لوله را مسدود می‌كنند و در نتیجه سلول‌های جنسی قادر به عبور نیستند، در این نوع جراحی كه با بی‌حسی موضعی انجام می‌شود شكاف كوچكی به طول 2 تا 3 میلی‌متر روی پوست ایجاد می‌كنند و از همین فضای كوچك لوله‌های منی‌بر را خارج می‌سازند پس از انجام این عمل كه نیازی به بخیه نیست محل را پانسمان می‌كنند و سوراخ باقیمانده حداكثر ظرف 48 ساعت ترمیم و محو می‌شود.

وازكتومی یك عمل جراحی ساده است، در حالی‌كه بستن لوله‌های زنان نیاز به بیهوشی عمومی و دسترسی به حفره شكم دارد. بنابراین، بستن لوله‌های زنان یك عمل جراحی وسیع محسوب می‌شود با كلیه عوارض بیهوشی عمومی. به علاوه، حاملگی خارج رحمی مرگ‌آورترین عارضه بستن لوله‌ها در زنان محسوب می‌شود اما وازكتومی هیچ عارضه ناخواسته‌ای به همراه ندارد.

برخلاف باور بسیاری از افراد ناآگاه، این روش نه‌تنها فعالیت جنسی را محدود نمی‌كند بلكه، با حفظ تمام مراحل طبیعی رابطه جنسی، قوای زوجین را نیز افزایش می‌دهد.

دكتر ملك افضلی ادامه می‌دهد: افرادی هستند كه چند ماه پس از وازكتومی به مركز مراجعه و از افزایش قوای جنسی خود شكایت می‌كنند. رفتارهای جنسی از افكار و عواطف انسان‌ها تأثیر می‌پذیرند.

ترس از حاملگی ناخواسته عامل بسیاری از مشكلات زناشویی‌‌هاست. به طوری كه یكی از مشكلات جامعه حاملگی‌های ناخواسته است. ‌25 درصد حاملگی‌ها در كشور ناخواسته اتفاق می‌افتد و این به دلیل آن است كه زوج‌ها از روش‌های مطمئن پیشگیری استفاده نمی‌كنند.

باید فرهنگ‌سازی شود

وی با اشاره به این‌كه كیفیت ارائه خدمات و اطلاع‌رسانی در خصوص وازكتومی در كشور هنوز نیاز به اصلاح دارد، معتقد است: مردان ایرانی به دلیل خصلت‌های مردانگی كه دارند كمتر در برنامه‌های تنظیم خانواده مشاركت می‌كنند و تصور نادرست این است كه زنان باید از روش‌های پیشگیری از بارداری  استفاده كنند ولی آنچه اهمیت دارد این است كه باید برای عموم مرز میان وازكتومی و اخته كردن مردان را روشن كرد.

دكتر ملك افضلی می‌گوید: برای فرهنگ‌سازی درخصوص عمل وازكتومی در كشور باید افراد سرشناس و عالمان روی به این عمل بیاورند تا مردم عادی نیز نگرانی و ترس در خصوص این‌كه با وازكتومی عقیم می‌شوند را از خود دور كنند، خوشبختانه ایران در زمینه توسعه و گسترش برنامه تنظیم خانواده در منطقه خاورمیانه مقام اول را دارد و در دنیا نیز از پیشرفت چشمگیری برخوردار است هیچ كجای دنیا مانند ایران نتوانسته در مدت 15 سال با اجرای برنامه‌های تنظیم خانواده كنترل جمعیت را از 2/3 به 2/1 درصد برساند و یكی از مزیت‌های برنامه‌های ما  در میان كشورهای اسلامی این بوده كه تنظیم خانواده در ایران دارای تاییدهای سیاسی و مذهبی است و با در نظر گرفتن مسائل شرعی و سیاسی اقدام به گسترش برنامه‌های تنظیم خانواده كرده است، بر اساس مستنداتی كه وجود دارد در اوایل انقلاب زنان را به زایمان زودرس و دیررس تشویق می‌كردند كه این امر برای سلامت مادر و كودك بسیار خطرناك بود. با برنامه‌هایی كه در سیستم بهداشت و درمان كشور به كار گرفتیم این ذهنیت را از بین بردیم كه زنان بدون آموزش برنامه‌های تنظیم خانواده باردار نشوند زیرا در اسلام نیز آمده است كه حفظ سلامت بدن واجب تر است و با این استدلال به آموزش زنان برای تنظیم خانواده روی آوردیم  و این یكی از مسائل مهمی بود كه مورد توجه سازمان ملل قرار گرفت و در تعلق گرفتن جایزه سازمان به ایران نقش بسزایی داشت.

وی ادامه می‌دهد: در حال حاضر تعداد تولدهای مادران ایرانی در طول دوران بارداری در مدت 20 سال از 4/5 درصد به 1/2 درصد كاهش یافته است البته این به آن معنا نیست كه میزان جمعیت كشور رو به كاهش باشد، یكی از مسائل مهمی كه در زمان كنونی مشاهده می‌شود این است كه زوج‌ها روی به تك فرزندی می‌آورند و رغبتی به بچه دار شدن ندارند در حالی‌كه این مساله در آینده تاثیر منفی بر سلامت روان كودكی كه بزرگسال می‌شود می‌گذارد و تا 50 سال دیگر برای نسل‌های آینده داشتن عمو، خاله، عمه و دایی تاریخی خواهد شد كه باعث ایجاد اختلالات روانی می‌شود.

به زوج‌ها توصیه می‌كنم كه در حد متعادل 2 تا 3 فرزند داشته باشند، زیرا این‌گونه تعداد جمعیت جوان كشور نیز كمترنمی شود، البته داشتن 2 تا 3 فرزند باعث روند افزایش بالای جمعیت كشور نمی‌شود زیرا تا‌20 سال آینده جمعیت كشور به 90 میلیون نفر خواهد رسید و در این رقم باقی خواهد ماند.

و اما حرف آخر این است كه كشورمان در برنامه‌های تنظیم خانواده از سوی سازمان ملل به عنوان الگو و مدل معرفی شده و زنان ایرانی نسبت به گذشته باسوادتر شده اند كه در دنیا بی‌نظیر هستند و در بحث كنترل جمعیت موافق‌ها و مخالف‌هایی وجود دارند، موافق‌ها به كیفیت جمعیت اهمیت می‌دهند نه به كمیت آن، اگر ما بخواهیم  به عنوان یك كشور مسلمان در زمینه علم و فناوری تنظیم خانواده و جمعیت كه ارتباط معنی داری با یكدیگر دارند در دنیا پیشرو باشیم باید هم به بحث كیفیت و كمیت جمعیت اهمیت دهیم زیرا عدم توجه به كمیت باعث خدشه وارد شدن به اصل خانواده می‌شود.

رقیه نوری


طراحی وب سایتفروشگاه اینترنتیطراحی فروشگاه اینترنتیسیستم مدیریت تعمیر و نگهداریسامانه تعمیر و نگهداری PM سامانه جمع آوری شناسنامه کامپیوتر سیستم جمع آوری شناسنامه کامپیوتر سیستم مدیریت کلان IT طراحی وب سایت آزانس املاک وب سایت مشاورین املاک طراحی پورتال سازمانی سامانه تجمیع پاساژ آنلاین پاساژ مجازیجدیدترین اخبار

نام : *

پیغام : *

 
سیستم تعمیر و نگهداری بهبود - PM