اخبار
منبع :
 
 

ساختار بال پروانه ها به ذرات آب اجازه توقف را نداده و باعث غلطیدن آنها خواهد شد که در این صورت ذرات آلودگی نیز به همراه آب از سطح پاک خواهند شد.

محققان با استفاده از بال پروانه ها برای ساخت قالب هایی در قطع نانو موفق به تولید صفحه هایی شدند که با پوشش دادن شیشه پنجره ها به صورت خودکار باعث زدودن آلودگی و غبار از سطح شیشه می شوند.
محققان فرانسوی توانسته اند تکنیکی را برای شبیه سازی سطح میکروسکوپی بال حشرات به منظور مقابله با آلودگی تولید کنند. به گفته محققان ساختار خاص بال پروانه ها به گونه ای است که به ذرات آب اجازه توقف را نداده و باعث غلطیدن و فروریختن آنها خواهد شد که در این صورت ذرات آلودگی نیز به همراه آب از سطح پاک خواهند شد.
با توجه به این خصوصیات، محققان موسسه تحقیقات علوم فرانسه روشی جدید، ارزان و موثر را برای تولید سطوح خود تمیز شونده ارائه کردند.
آنها بال پروانه را با استفاده از پلیمر مایع سیلیکونی پوشش داده و آن را برای خشک شدن در مکانی خاص قرار دادند. پس از خشک شدن این پلیمر از سطح بال پروانه جدا شده و به قالبی تبدیل شد که برای تولید صفحاتی 900 نانومتری مورد استفاده قرار می گیرد.
صفحات به دست آمده از قالبهای پلیمری جدید می تواند به عنوان لایه ای بر روی سطح شیشه پنجره ها قرار گرفته و از انباشته شدن غبار و آلودگی بر روی آن جلوگیری کند. در این صورت سطح شیشه ها به صورت صفحاتی خودکار آلودگی را به صورت قطرات آب می زدایند.
تولید چنین سطوحی در گذشته با مشکلاتی از قبیل محدودیت وسعت صفحه تولید شده هزینه بالای تولید و همچنین زمان بر بودن شیوه تولید، مواجه بوده است.
با این حال با استفاده از این شیوه جدید می توان به راحتی اقدام به تولید سطوح وسیعی از صفحات زداینده برای استفاده بر روی شیشه پنجره های منازل و اتومبیل ها کرده و از هزینه های معمولی که صرف زدودن آلودگی و غبار از شیشه ها می شود به میزانی موثر کاست.

 

طراحی وب سایتفروشگاه اینترنتیطراحی فروشگاه اینترنتیسیستم مدیریت تعمیر و نگهداریسامانه تعمیر و نگهداری PM سامانه جمع آوری شناسنامه کامپیوتر سیستم جمع آوری شناسنامه کامپیوتر سیستم مدیریت کلان IT طراحی وب سایت آزانس املاک وب سایت مشاورین املاک طراحی پورتال سازمانی سامانه تجمیع پاساژ آنلاین پاساژ مجازی

جدیدترین اخبار

نام : *

پیغام : *