دانش آی آر
يك روانشناس: افسردگي شايع‌ترين مشكل رواني ميان مبتلايان به ايدز است با حمايت اجتماعي مي‌توان بيمار ايدزي را توانمند كرد
تعداد بازدید : 864

اول دسامبر برابر با دهم آذرماه سال جاری برای بیستمین بار با هدف افزایش بودجه‌ها، بهبود آگاهی و آموزش با عنوان روز جهانی ایدز گرامی داشته می‌شود. ایدز به عنوان یك معضل پزشكی ـ بهداشتی كه ابعاد اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی گسترده‌ای دارد یكی از چهار علت عمده مرگ و میر بشر است.

بر اساس آخرین آمار سازمان ملل متحد در هر دقیقه 5 نفر به ایدز مبتلا می‌شوند و این بیماری علاوه بر از كاراندازی انسان به عنوان محور توسعه، هزینه‌های زیادی بر سیستم‌های بهداشتی و درمانی وارد می‌كند. ماهانه حدود 800 هزار تومان برای درمان هر بیمار ایدزی توسط دولت، در كشورمان هزینه می‌شود.

در ایران نخسین مورد ابتلا به ایدز در یك كودك 6 ساله هموفیلی كه از فرآورده‌های خونی وارداتی استفاده كرده بود، در سال 1366 مشاهده شد. در سال 1375 سرایت ویروس HIV از طریق تزریق مواد مخدر گزارش شد و از آن پس این راه انتقال، بیشترین موارد انتقال آلودگی این ویروس را سبب می‌شود.

پس از آن سرایت ویروس HIV از راه تماس جنسی، دریافت خون و فرآورده های خونی آلوده و انتقال از طریق مادر آلوده به كودك مهمترین روش‌های انتقال HIV را تشكیل می‌دهند. در میان مبتلایان 96 درصد مردان و تنها 4 درصد زنان هستند. پس از ورود HIV به بدن، این ویروس به سرعت تكثیر می‌یابد و در عرض سه تا شش هفته پس از ورود HIV به بدن علائمی نظیر تب، ضعف، گلو درد، بزرگی غدد لنفاوی، اسهال و سر درد بروز می‌كند.

این نشانگان طی سه هفته بهتر می‌شود و پس از آن بیماری وارد مرحله بدون علامت می‌شود. در عرض 10 سال پس از شروع مرحله بدون علامت، 50 درصد بیماران وارد مرحله ایدز می‌شوند، 30 درصد علائم خفیفی از خود نشان می‌دهند و 20 درصد همچنان بدون علامت باقی می‌مانند.

مصائب بیمار ایدزی منحصر به مشكلات جسمی وی نیست. شاید بعد روانی و اجتماعی بیماری از اهمیت بیشتری برخوردار باشد. در این زمینه رباب دغاغله كارشناس ارشد روانشناسی در رابطه با علائم روانی شایع در میان مبتلایان به ایدز به خبرنگار بهداشت و درمان ایسنای خوزستان توضیح داد: نخستین واكنش بیمار پس از آگاهی از ابتلا به ایدز، بهت و ناباوری است و پس از پذیرش این بیماری، فرد دچار ترس، اضطراب، افسردگی شده و میل به خودكشی پیدا می‌كند.

وی افزود: افسردگی شایع‌ترین مشكل روانی میان مبتلایان به ایدز است و در بین چهار تا 40 درصد از آنان دیده می‌شود. همچنین سایكوز یا جنون در میان یك تا پنج درصد از مبتلایان و در مراحل انتهایی بیماری وجود دارد.

این روانشناس مركز مشاوره دانشگاه علوم پزشكی اهواز اظهار داشت: اختلالات روان شناختی در میان مبتلایان می‌تواند به صورت اولیه ناشی از ایدز باشد مانند اسكیزوفرنی یا بیماری دو قطبی و یا به صورت ثانویه ناشی از مصرف مواد مخدر باشد.

وی اضافه كرد: می‌توان با شناخت درمانی و رفتار درمانی علائم بیمار را كاهش داد.

دغاغله در رابطه با پیشگیری از رفتارهای تلافی جویانه بیماران ایدزی اظهار داشت: اخیرا سازمان بهداشت جهانی طرح پیشگیری مثبت را پیشنهاد كرده است. طبق این طرح با كمك به بیمار برای كنار آمدن با بیماری، بهبود موقعیت بیمار در خانواده، عدم انجام رفتارهای تبعیض آمیز از سوی اطرافیان بیمار، حمایت اجتماعی و كمك به درمان وی می‌توان بیمار ایدزی را توانمند كرد. با توانمند كردن بیمار اعتماد به نفس در وی افزایش می‌یابد؛ او خود را دارای حقوقی مساوی با سایر شهروندان می‌پندارد، این مسئله مانع از واكنش‌های تلافی جویانه وی در قبال جامعه می‌شود و موجب قطع زنجیره ویروس خواهد شد.

وی ادامه داد: باید بیماران ایدزی را پذیرفت و از جامعه جدا نكرد و با آشنایی از نحوه انتقال ویروس HIV با آنها تعامل داشت تا علاوه بر كمك روحی، روانی به بیمار باعث پیشگیری از رفتارهای تلافی جویانه در آنان شد.

دغاغله افزود: مبتلایان به ایدز باید تحت درمان حمایتی قرار گیرند و به طور مرتب به روانشناسان و روانپزشكان مراجعه كنند.

تاریخ درج : 1387/9/11
منبع خبر :
نام : شهر :