اخبار
منبع :
 
 

لایه ضد آب موجود در پارچه از مقاومت بالایی برخوردار بوده و به سختی آسیب می بیند.

محققان دانشگاه زوریخ اعلام کردند موفق به ساخت الیافی با حداکثر مقاومت در مقابل نفوذ آب شده اند.
این الیاف از فیبرهای پلیمری که توسط میلیونها تار سیلیکونی پوشانده شده است، تولید شده و قادر به تولید ضد آب ترین پوشاکهایی خواهد شد که تا به حال در جهان تولید شده است.
قطرات آب بر سطح این الیاف مانند توپهایی درخشان به جا مانده و تنها با 2 درجه زاویه دادن به سطح پارچه از سطح افقی، بدون باقی ماندن کوچکترین ردی، آب به سرعت از سطح پارچه فرو می ریزد.
راز این مقاومت بالا در مقابل آب حضور نانو الیاف سیلیکونی است که به شدت آب گریز هستند. ساختار پرزدار این تارهای 40 نانومتری باعث افزایش این خصوصیت می شود. ترکیب سطوح آب گریز و نانو ساختار پوشش ها باعث ایجاد تاثیرات آب گریزی شدید در الیاف شده و آب بدون توانایی نفوذ بر روی سطح پارچه باقی می ماند.
نمونه چنین ترکیبی از سطوح آب گریز و نانو ساختارهای پوشش دهنده را در طبیعت و در میان گیاهانی مانند برگ نیلوفر آبی نیز می تواند یافت. نانو تارهای سیلیکونی در این نمونه ها لایه باریکی از هوا را در خود حفظ می کنند. چنین لایه هایی برای تنفس درزیر آب توسط حشرات مورد استفاده قرار می گیرد.
اما وجود این لایه هوا در الیاف پارچه باعث اطمینان از عدم نفوذ آب به الیاف پارچه خواهد شد و در صورتی که این پارچه به مدت دو ماه در زیر آب قرار گیرد، همچنان خشک باقی خواهد ماند. از دیگر خواص این لایه هوا کاهش 20 درصدی فشار آب بر سطح بدن در صورت پوشیدن این نوع خاص از پارچه هاست که می تواند در تولید لباسهای مخصوص شنا مورد استفاده گسترده قرار بگیرد.
نانو الیاف در این تکنولوژی در طی یک مرحله شکل می گیرند. در این مرحله الیاف پارچه در معرض سیلیکون گاز شکل قرار می گیرد و به تدریج و تا زمان شکل گیری نانو لایه بر روی الیاف، سیلیکون گازی شکل، متراکم تر می شود.
به گفته محققان لایه ضد آب را می توان به انواع مختلفی از پارچه ها از جمله، پارچه های پشمی، ویسکوز و کتان افزود. همچنین آزمایشهای متعدد مبنی بر سائیدن شدید پارچه نشان می دهد که لایه ضد آب موجود در پارچه از مقاومت بالایی برخوردار بوده و به سختی آسیب می بیند.


طراحی وب سایتفروشگاه اینترنتیطراحی فروشگاه اینترنتیسیستم مدیریت تعمیر و نگهداریسامانه تعمیر و نگهداری PM سامانه جمع آوری شناسنامه کامپیوتر سیستم جمع آوری شناسنامه کامپیوتر سیستم مدیریت کلان IT طراحی وب سایت آزانس املاک وب سایت مشاورین املاک طراحی پورتال سازمانی سامانه تجمیع پاساژ آنلاین پاساژ مجازیجدیدترین اخبار

نام : *

پیغام : *