اخبار
منبع :

گروهی از شیمیدانان، روش جدیدی را برای تولید نانومیله‌های طلایی بسیار خالص كشف كرده‌اند كه این مسأله پیشرفت بزرگی در تصفیه و جداسازی نانومیله‌های تصفیه‌كننده است.

به گزارش فارس، نانو میله‌های طلایی، نانوذرات عصاشكل بسیار كوچكی هستند و هم‌اكنون كاربرد آنها در تشخیص بیماری و ارتقای پرده‌های نمایش الكترونیكی در بسیاری از آزمایشگاه‌ها در سطح دنیا، در دست بررسی است.

كاشف این روش به نام «اوگن زوبارف»، یك استادیار شیمی دانشگاه رایس، و همكارش بیشنو خانال، یك دانشجوی كارشناسی ارشد است. روش جدید تصفیه زوبارف، بیش از 99 درصد از ناخالصی‌های نانومیله‌های طلایی را تصفیه می‌كند. این روش، از نوع روش‌های فراورش و ساختی است كه در گزارش مهم سال گذشته دولت فدرال آمریكا در خصوص بررسی قابلیت اقتصادی فناوری‌نانو، آورده شده‌است.

به گزارش پایگاه اینترنتی ستاد توسعه نانو، نانومیله‌های مطالعه‌شده به‌وسیله زوبارف و خانال، حدود 25 نانومتر قطر و حدود 250 نانومتر طول دارند.

قطر یك تك‌اتم طلا تنها در حدود یك‌سوم یك نا نومتر است. از این رو سطح‌ مقطع هر نانومیله، تنها از چند هزار اتم طلا تشكیل یافته‌است. این نانومیله‌ها به‌دلیل شكل تیز خود در معرض نور، الكتریسیته و میدان‌های مغناطیسی، رفتاری متفاوت با كره‌ها یا دیسك‌هایی از خود نشان می‌دهند كه تعداد اتم مشابهی دارند.

نانومیله‌ها با ادغام چندین ماده شیمیایی، در یك فرایند دقیق و چند مرحله‌ای ساخته می‌شوند. در این روش، شكل‌های دیگری از نانوذرات طلا نیز ساخته می‌شوند كه كره‌ها و صفحات تخت از این دست به شمار می‌روند. پیش از این، محققان راهی برای جداسازی و حذف كره‌ها یافته بودند كه در آن، نانومیله‌ها و نانوصفحات به‌تدریج در ته مخلوط ته‌نشین شده و كره‌ها همراه با مایع، از آنها جداسازی می‌شوند.

زوبارف و خانال اشاره كردند كه نانومیله‌ها و نانوصفحاتی كه در باقیمانده محلول وجود دارند، پس از اضافه ‌نمودن یك محلول از یون‌های طلا، به‌صورت توده درمی‌آیند. آنها دریافتند كه نانوصفحات بسیار سریع‌تر از نانومیله‌ها توده می‌شوند و كشف كردند كه می‌توان از طریق تنظیم و كنترل این فرایند، نانوصفحات را جدا كرده، محلول‌های نانومیله‌ای تولید كنند كه خلوصی بیشتر از 99 درصد دارند. این در حالی است كه بنا به اظهارات زوبارف، این مقدار در بهترین روش‌های ساخت كنونی، تنها در حدود 20درصد است.

وی گفت: شكل نانوذره‌ نقش مهمی در تعیین بسیاری از خصوصیات فیزیكی و شیمیایی آن دارد. از این رو هنگامی كه 4 ذره از 5 ذره موجود در یك دسته، شكلی نادرست داشته باشد، مشكلات بسیار بزرگی را برای كاربردهای عملی و تجاری‌سازی ایجاد خواهد كرد.

تنظیم خصوصیات وابسته به شكل و اندازة نانوذرات، اهمیت بسیار زیادی برای صنعت فناوری‌نانوی نوظهور در ایالات متحده دارد. این كشور از سال 2000 تاكنون، بیش از 8 میلیارد دلار بر روی تحقیق و توسعه فناوری‌نانو سرمایه‌گذاری كرده‌است و بنیاد ملی علوم پیش‌بینی می‌كند كه بازار جهانی محصولات فناوری‌نانو تا سال 2015 به حدود هزار میلیارد دلار خواهد رسید.

طبق برنامه راهبردی 2007 ایالات متحده، این كشور نیازمند روش‌های فراورش و ساختی است كه به تهیه نانومواد باكیفیت و خالص می‌انجامند.

نتایج این تحقیق در نشریه Journal of the American Chemical Society به چاپ رسیده‌است.
 


طراحی وب سایتفروشگاه اینترنتیطراحی فروشگاه اینترنتیسیستم مدیریت تعمیر و نگهداریسامانه تعمیر و نگهداری PM سامانه جمع آوری شناسنامه کامپیوتر سیستم جمع آوری شناسنامه کامپیوتر سیستم مدیریت کلان IT طراحی وب سایت آزانس املاک وب سایت مشاورین املاک طراحی پورتال سازمانی سامانه تجمیع پاساژ آنلاین پاساژ مجازیجدیدترین اخبار

نام : *

پیغام : *