دانش آی آر
-> لحود: صلح تا زماني که اسراييل وجود دارد بي‌معنا است
تعداد بازدید : 597


به گزارش "خدمت"، امیل لحود رئیس جمهور سابق لبنان صبح امروز سه شنبه پس از دیدار با منوچهر متكی وزیر امور خارجه كشورمان در كنفرانسی مطبوعاتی ضمن تشكر از دعوت به عمل آمده برای سفر به تهران، گفت: زمانی كه وارد فرودگاه شدم احساس كردم در كشورم لبنان هستم.

رئیس جمهور و فرمانده سابق ارتش لبنان نیز در این کنفرانس خبری در پاسخ به سوالی درباره‌ رویکرد به وجود آمده در لبنان برای ارتباط با مسیحیان غرب و نقش ایران در این‌باره گفت: من در دانشگاه انگلیس درس خوانده‌ام و فن رزم را آموزش دیده‌ام و چون در ارتش بودم از سیاست فاصله داشتم اما وقتی که مسوولیت گرفتم و فرمانده ارتش شدم مسائلی دیدم که اصلا باورم نمی‌شد.

وی افزود: فکر می‌کردیم که غربیها به راستی به لبنان می‌آیند تا کار کنند در حالی که در پشت صحنه غرب همواره از اسراییل حمایت می‌کرد ولی سوریه و ایران عملا از ما بدون این که چیزی از ما بخواهند حمایت کردند.

امیل لحود با بیان این که غربیها نمی‌خواهند حقایق و واقعیتها را بپذیرند تصریح کرد: من همه‌ کسانی را که ادعای حمایت از لبنان را دارند به چالش می‌کشانم حتی کشورهای عربی هیچکدام از مقاومت لبنان حمایت نکردند و تلاش کردند در برابر آن بایستند.

وی با اشاره به اجلاس سران عرب در زمان جنگ 33 روزه خاطرنشان کرد: در رابطه با آزادی جنوب و جنگ 33 روزه‌ اسراییل علیه لبنان دیدیم که در اجلاس سران عرب هم در عمل تلاش کردند ابتکار عملی را دیکته کنند که توسط کشورهای بزرگ غربی تصمیم گرفته شده بود.

امیل لحود با اشاره به توطئه‌های فراوان علیه لبنان گفت: ما با این که بخواهند این ابتکارات را در هفت محور مورد توافق بگنجانند مخالفت کردیم که یکی از آنها موضوع مزارع شبعا بود که می‌خواستند با پذیرش آن مقاومت را خلع سلاح کنند در حالی که ما با آن مخالفت کردیم.

به گفته رئیس جمهور پیشین لبنان، سازمان ملل تحت عناوین مختلف می‌خواهد مقاومت را خلع سلاح کند که این بسیار خطرناک است.

وی گفت: با هر گونه توطئه‌ای که توسط اسراییل علیه لبنان صورت گیرد مخالفیم و اجازه نمی‌دهیم محورهایی به دست دشمنان علیه ما تحمیل شود. ما کمکهایی از طرف سوریه، ایران و قطر دریافت کردیم که نشان می‌دهد چه کسانی دوستان ما هستند.

امیل لحود با اشاره به سفر میشل عون، رهبر جریان آزاد ملی لبنان به تهران گفت: وقتی میشل عون که بخش اعظم مسیحیان لبنان طرفدار وی هستند به ایران آمد به وی حمله کردند که همین کار را با من نیز کردند. حتی زمانی که حریری ترور شد چه دشنامهایی را که به ما ندادند اما در برابر آنان ایستادم.

وی ادامه داد: باید آنان در نگاهشان به لبنان تجدیدنظر کنند و باید بدانند که اشتباه می‌کنند و لبنان هر آنچه را که می‌بیند ملاک عمل قرار می‌دهد.

خبرنگاری از لحود درباره  دیدار اخیر شیخ حسن نصرالله و سعد حریری پرسید که وی در پاسخ گفت: ما بر اساس توافق دوحه عمل می‌کنیم تا کارها را سازماندهی و وحدت ملی ایجاد کنیم.

وی افزود: برخی یکسری دخالتهایی می‌کردند و می‌خواستند که کارها را بر اساس نظر خودشان پیش ببرند که ما قبول نکردیم که نهایتا در دوحه رئیس جمهور انتخاب شد و حمایت از لبنان برای کار رئیس جمهور و سپس ایجاد آشتی ملی شکل گرفت.

لحود لبنان را جمهوری مردمسالاری که توافقی بین گروههای لبنانی است توصیف و خاطرنشان کرد : ترکیب و بافت مردم لبنان با همه‌ دنیا فرق می‌کند که همین مسئله باعث شده لبنان درباره اختلاف بین گروهها در معرض خطر باشد.

وی ادامه داد: از زمان ترور مرحوم رفیق حریری تلاش می‌کردند بهانه‌هایی به دست بگیرند و در مورد تشکیل دولت لبنان کارشکنی کنند اما ما تلاش کردیم که این دولت را تشکیل دهیم. جلسه‌ میان شیخ حسن نصرالله و حریری جلسه‌ مهمی بود که موجب آرامش وضعیت خواهد شد و امیدواریم انجام مشورتها بین این دو گروه مسلمان اثر خود را در صحنه لبنان داشته باشد.

رئیس جمهور پیشین لبنان توافق دوحه را مورد خشم دشمنان لبنان و اسراییلیها عنوان و اظهار امیدواری کرد که انتخابات پارلمانی در لبنان انجام شود و همه‌ گروههای لبنانی در رقابت سالم بتوانند به سهم خود دست یابند.

لحود پیش از پاسخ به سوال خبرنگاران با تشکر از استقبال از وی در سفر به ایران گفت: از زمانی که وارد فرودگاه شدم احساس کردم در لبنان هستم. ما شرایط سختی را در لبنان گذراندیم و در شرایط دشوار دوستان واقعی خود را یافتیم. افرادی در کشورهای بزرگ بودند و ادعا می‌کردند که از ما حمایت می‌کنند اما پس از اشغال لبنان توسط اسراییل در سازمان ملل قطعنامه‌  428 را صادر کردند و فکر نمی‌کردند که بتوانیم با این قطعنامه سرزمین‌های اشغالی را بازپس گیریم اما مقاومت ملی لبنان شکل گرفت.

وی ادامه داد: هیچگاه این تصور را نداشتیم که کشور کوچکی مثل لبنان بتواند سرزمینهای اشغالی را بازیابد اما دیدیم که جنوب لبنان به خاطر مقاومت و ارتش لبنان و پایداری آنان بازپس گرفته شد.

رئیس جمهور پیشین لبنان با اشاره به تلاشهای خود در ارتش لبنان برای از بین بردن تبعیض بین گروهها گفت: مقاومت می‌تواند ایجاد وحدت کند. بنابراین از سراسر لبنان خواستیم یک صف واحد در برابر دشمن ایجاد کنیم. ازهمان ابتدا عده‌ای فکر می‌کردند مقاومت یک گروه شبه نظامی است و تصور نمی‌کردند مقاومت بتواند هسته‌ای برای مقابله با تجاوزهای اسراییل باشد اما ما به دلیل اعتقاد به حقانیتمان توانستیم با کمک ارتش ملی و مقاومت پوزه اسراییل را به خاک بمالیم.

لحود بار دیگر با تاکید بر حمایتهای سوریه و ایران از لبنان گفت: باقی افراد فقط حرف می‌زدند. وقتی سرزمینهای ما آزاد شد ایران و سوریه در بازسازی کشور ما بدون هیچ چشمداشتی کمک کردند.

رئیس جمهور پیشین لبنان با اشاره به این که اسراییل همواره صدایش در جهان عرب بلند بود گفت: آنان فکر می‌کردند در سال 2006 نیز می‌توانند کاری از پیش ببرند اما به دلیل مقاومت لبنان صدای ما بلندتر شد و اسراییل هرگز توانایی مقابله با مقاومت را نخواهد داشت.

وی همچنین اقدام میشل عون در همراهی مسیحیان با مقاومت را موفقیتی برای لبنان توصیف کرد و گفت: در کنار این مسئله آزادی اسرا را شاهد بودیم که موفقیت دیگری برای لبنان بود.

رئیس جمهور پیشین لبنان با بیان این که امروز اسراییل شکست خورده و درصدد این است که با فریب به ما حمله کند گفت: ما امیدواریم صلح در منطقه برقرار شود اما تا زمانی که اسراییل وجود دارد و مورد حمایت قدرتهای بزرگ است سخن از صلح معنایی ندارد و مهمترین سلاحی که در دست ماست مقاومت است.
 

تاریخ درج : 1387/8/7
منبع خبر : سايت خدمت
نام : شهر :