دانش آی آر
دايره المعارف شاعران عرب زبان قرن بيستم رونمايي مي شود
تعداد بازدید : 682
 
دایره المعارف بیست هزار صفحه ای شاعران عرب زبان سده بیستم میلادی روز دوشنبه تحت عنوان معجم البابطین لشعرائ العربیه در كویت رونمایی می شود.
به گزارش شبکه خبر به نقل از ایرنا ، در این مراسم كه از سوی موسسه آفرینش های ادبی عبدالعزیز البابطین كویت دركتابخانه مركزی شعر جهان عرب برگزار می شود، انبوهی از متفكران و اندیشمندان و نخبگان جهان اسلام ، برخی وزرای فرهنگ كشورهای عرب و میهمانانی از ایران ازجمله دكتر غلامعلی حداد عادل رییس فرهنگستان زبان و ادب فارسی نیز حضور خواهند داشت .

سمیر ارشدی عضو اتحادیه نویسندگان و ادیبان عرب در این باره به ایرنا گفت : این دایره المعارف دربرگیرنده منتخب سروده ها و زندگینامه 8 هزار شاعر عرب زبان جهان اسلام است كه به همت و تلاش 12 ساله 500 محقق و مورخ تهیه و تدوین شده است.

وی با اشاره به تلاش های انجام شده در تهیه این اثر ادبی افزود: 35 هیات از سوی موسسه آفرینش های ادبی عبدالعزیز البابطین كویت به منظور شناسایی شاعران عرب زبان و گردآوری آثار آنان به همه كشورهای اسلامی و اروپایی اعزام و موفق شدند در ایران نیز حدود 70 شاعر را كه اشعار نغز و قابل توجهی به زبان عربی سروده اند ، شناسایی و اشعار آنها را گردآوری كنند.

ارشدی افزود: در این دایره المعارف ، اشعار و قصیده های فقیه وارسته محی الدین الهی قمشه ای ، ادیب الممالك فراهانی ، بدیع الزمان فروزانفر و 70 شاعر و سخن سرای ایرانی به زبان عربی به همراه تصاویر و بیوگرافی آنان به چشم می خورد.
تاریخ درج : 1387/8/5
منبع خبر :
نام : شهر :