دانش آی آر
نويدي تازه براي قطع نخاعي ‌ها
تعداد بازدید : 518

دانشمندان آمریكایی موفق شدند با ایجاد ارتباطات جدیدی بین مغز و ماهیچه‌ها از طریق یك مدار جریان الكتریكی خارج از بدن، امیدی برای تحرك مبتلایان به قطع نخاع پدید آورند.

به گزارش سایت آلمانی علوم، تیم پژوهشگران بیوفیزیك دانشگاه واشنگتن در سیاتل به مدیریت «شت موریتس» با اتصال سلول‌های عصبی در مغز با ماهیچه‌های میمون‌ها از طریق یك مدار، حركت دوباره یك بازوی فلج میمون‌ها را ممكن كردند و میمون‌ها توانستند از راه این ارتباطات، دستان خود را بار دیگر حركت دهند.

پژوهشگران هم‌اكنون امید دارند كه در آینده روش و فناوری مشابهی، بتواند تحركات مبتلایان به قطع نخاع را ممكن كند.

دانشمندان در این آزمایش‌ها، نخست كنترل سلول‌های عصبی را به میمون‌ها آموختند كه مسئولیت هدایت آگهانه تحركات را به عهده دارند. پژوهشگران الكترودهایی را در آن بخش از مغز میمون‌ها وصل كردند كه تحركات غیر ارادی را كنترل می‌كنند.

آنان سپس این الكترودها را از راه مدار جریان الكتریكی بیرون از بدن با یك كامپیوتر متصل كرده و هدایت آگاهانه تحركات به عنوان یك فعالیت نورونی را ثبت كردند.

بدین ترتیب میمون‌ها با تكانه‌های سلول‌های عصبی خود توانستند كروزور یا ماوس كامپیوتر را هدایت كنند. دانشمندان سپس آن دسته از سلول‌های عصبی میمون‌ها كه ماهیچه‌های مفاصل دست میمونها را فعال می‌كند را فلج كرده و از كار‌انداختند.

پژوهشگران همزمان ماهیچه‌ها را مستقیم با مدار جریان الكتریكی ارتباط دادند كه با آن الكترودها در مغز میمون‌ها متصل بودند.

بنابراین گزارش، دانشمندان دریافتند كه بدین‌ترتیب، میمونها بار دیگر توانایی كنترل مفاصل فلج شده دست را دریافت كردند.

پژوهشگران با كمك این مدار كامپیوتری مغز، یك راه مصنوعی ایجاد كردند كه با آن، سیگنال‌ها می‌توانند از مغز به ماهیچه‌ها منتقل شوند.

«ابرهاردفتس»، عضو این تیم پژوهشگران می‌گوید: با توجه به این كه ماهیچه‌های یك انسان فلج عموماً هنوز قابلیت فعالیت دارند، می‌توانند دوباره با كمك این روش و فناوری به احتمال بسیار بالا فعال شوند.

فتس در عین حال پیش‌بینی می‌كند، تا زمان نخستین استفاده كلینیكی، این روش هنوز چندین سال طول خواهد كشید.

گفتنی است، بیماری قطع نخاع كه در اثر حادثه و یا آسیب جریان ارتباط بین مغز و ماهیچه‌ها قطع می‌شود، تاكنون ناعلاج بوده و این بیماران نمی‌توانند دست و یا پاهای خود را حركت دهند.

codex32x
تاریخ درج : 1387/8/3
منبع خبر :
نام : شهر :