دانش آی آر
فناوري نانو شاه کليد توسعه منابع انرژي در دهه هاي آتي
تعداد بازدید : 536
 
 

خصوصیتی نظیر کاهش هزینه های تمام شده محصولات تولیدی از جمله محرکهای مؤثر در پررنگ تر شدن نقش فناوری نانو در صنایع مختلف جهان به حساب می آید.

نقش فناوری نانو در بخش صنعت به تدریج از مباحث نظری به نگرشهای کاربردی و تأثیرگذار در ارتقاء سطح کیفی زندگی مردم تغییر جهت پیدا می کند.
امروزه نانومواد به عنوان بنیاد اصلی نگرش کارشناسان و محققان در اتخاذ استراتژیهای کاربردی در صرفه جویی انرژی به حساب می آیند.
از آن گذشته فناوری نانو فرصتی ارزشمند برای تقویت ویژگیهای کلیدی فناوریهای مرتبط با حوزه انرژی به حساب می آید که نتیجه آن چیزی جز اطمینان خاطر حاصل کردن از امنیت منایع انرژی در دهه های آتی نیست.
در آینده ای نه چندان دور تأثیر فناوری نانو بر افزایش بهره وری انرژی در مقایسه با سایر فناوریها بیشتر به چشم خواهد آمد. به عنوان مثال همه ساله بر شمار شرکتهای بیشتری بر شمار شرکتهای سرمایه گذار در زمینه "فناوری نانوی سبز" افزوده می شود.
در این عرصه کاملا جدید محصولاتی تولید می شود که از دو مشخصه اصلی برخوردار هستند: تولید مبتنی بر فناوری نانو و دوستدار محیط زیست با گرایش صرفه جویی در مصرف انرژی.
محققان با استفاده از لایه های نانویی
صفحات نوینی برای جذب هرچه بهتر انرژی خورشیدی ارائه کرده اند
کاهش آلاینده های کربنی فرآیندی است که با توجه به پیمادهای مخرب زیست محیطی در سالهای اخیر روند رو به رشد بیشتری داشته است. این گرایش هم اکنون به اولویت شماره یک صنایع و بنگاههای متخصص در زمینه فناوری نانو تبدیل شده است و به نظر می رسد در آینده سهم بیشتری از تلاشهای جهانی برای کاهش آلاینده های زیست محیطی را به خود اختصاص دهد.
ذخیره سازی انرژی و کمک به افزایش منابع انرژی جهان مقوله ای است که با استفاده از تازه ترین مظاهر فناوری نانو در زمینه هایی نظیر خودروسازی رنگ و بوی جدیتری به خود گرفته است. در این بخش از صنعت محققان توانسته اند با استفاده از نانولوله های کربنی و نانوفیبرها در ترکیب با مواد دیگر به میزان قابل توجهی از وزن خودروهای تولیدی کاسته و در عین حال بر عملکرد آنها نیز بیافزایند.
در کنار این روند، محققان پیش بینی می کنند در آینده دورتر، فناوری نانو نقش غیرقابل انکاری در استفاده از منابع انرژی جدید نظیر هیدروژن و صفحات خورشیدی داشته باشد.
از آن گذشته محققان توانسته اند با استفاده از فناوری نانو سلولهای خورشیدی پلاستیکی تولید کنند که از جهات گوناگون بر سلولهای فعلی برتری دارند. این محصولات جدید چندان گرانقیمت نبوده و در عین حال وزن کمتری نیز دارند.
بی تردید خصوصیتی نظیر کاهش هزینه های تمام شده محصولات تولیدی از جمله محرکهای مؤثر در پررنگ تر شدن نقش فناوری نانو در صنایع مختلف جهان به حساب می آید.

 
تاریخ درج : 1387/8/2
منبع خبر :
نام : شهر :