دانش آی آر
بازي هاي تخيلي كودكان را مورد تمسخر قرار ندهيد
تعداد بازدید : 724

اغلب كودكان در طول روز مشغول بازی های خیالی می شوند و از انجام آن بسیار لذت می برند.

كودكان صحنه هایی را كه در دنیای واقعی دوست دارند به وقوع بپیوندد بازی می كنند. با این عمل آن ها این توانایی را پیدا می كنند كه حقایق را از دنیای پیرامون خود كشف كنند. آن ها در بازی های خود نقش حیوان، مامان، بابا، دكتر، مریض، راننده كامیون، معلم و یا شاهزاده را بازی می كنند.

شما نیز می توانید در بازی های آن ها شركت كنید به عنوان مثال بگویید: امروز من می خواهم میهمان تو باشم. خوب از من پذیرایی می كنی؟ شما از طریق بازی های آن ها می توانید متوجه افكارشان شوید و در صورت نیاز به آن ها كمك كنید.

شما می توانید از قدرت تصور كودكان استفاده كنید تا به حرف های شما گوش كرده و با شمار كنار بیایند. به عنوان مثال اگر می خواهید دندان كودك خود را مسواك بزنید و او شما را اذیت می كند، بهتر است از زبان یك حیوان با او صحبت كنید بگویید: دهانت را باز كن ببینم چیزی روی دندان هایت هست یا نه؟ اگرهست آن ها را بخورم او سریع دهانش را باز می كند تا آن حیوان خیالی مواد غذایی موجود در روی دندان ها را بخورد. بنابراین شما با این عمل از قدرت تصور او استفاده می كنید و به هدف تان كه مسواك زدن است می رسید.

كودكان پیش دبستانی بسیار خیال پرداز هستند یك كودك 3 ساله در تصور خود سوار بر یك پرنده بزرگ می شود، پرواز می كند و لذت می برد.

برخی از والدین تصور می كنند باید به او توضیح دهند كه چه چیزی واقعی و چه چیزی واقعی نیست و گاهی در توضیح دادن به او افراط نیز می كنند ولی هرگز نباید این كار را بكنید. تعادل را برقرار كنید و بگذارید فرزندتان از تخیلات خود لذت ببرد چون به مرور زمان او خود متوجه می شود كه چه چیزی تخیلی و چه چیزی واقعی است. مراقب باشید از تخیلات كودك تان به طور منفی استفاده نكنید و باعث وحشت او نشوید بلكه با آگاهی و درایت خود، از قوه تخیل بالای كودك به نفع خود او و برای آموزش موارد مختلف بهره بگیرید.

تاریخ درج : 1387/7/29
منبع خبر :
نام : شهر :